• Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika
Sekmadienis, 12 sausio, 2025
No Result
View All Result
Anyksta.lt
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
  • Lietuvos ir užsienio naujienos
    • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Gyvieji Anykščiai
  • Aukštaitiškas formatas
  • Vox Populi
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
  • Anykšta TV
  • Veiklos Anykščiai
  • Ženklai ir žmonės
  • Premium Anykšta
  • Prenumerata
  • Skelbimai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
  • Lietuvos ir užsienio naujienos
    • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Gyvieji Anykščiai
  • Aukštaitiškas formatas
  • Vox Populi
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
  • Anykšta TV
  • Veiklos Anykščiai
  • Ženklai ir žmonės
  • Premium Anykšta
  • Prenumerata
  • Skelbimai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
No Result
View All Result
Anyksta.lt
No Result
View All Result

R. Ozolas: elitas virsta klika

ELTA
2010-09-03
Lietuvos ir užsienio naujienos
0
Dalintis FacebookDalintis Twitter

Šiandienos Lietuvos politinis elitas yra visai ne toks, kokį jį prieš daugiau kaip dvidešimt metų Sąjūdyje kūrė ir tikėjosi Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarai. Elitas virsta žmonių grupe, savanaudišku tikslu veikiančia prieš visuomenės interesus, o ne juos ginanti. Dabartiniam politiniam elitui atsvara galėtų būti intelektualai, tačiau intelektualų elito iki šiol neturime.

Šiandienos Lietuvos politinis elitas yra visai ne toks, kokį jį prieš daugiau kaip dvidešimt metų Sąjūdyje kūrė ir tikėjosi Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarai. Elitas virsta žmonių grupe, savanaudišku tikslu veikiančia prieš visuomenės interesus, o ne juos ginanti. Dabartiniam politiniam elitui atsvara galėtų būti intelektualai, tačiau intelektualų elito iki šiol neturime.

Pasak filosofo, Nepriklausomybės atkūrimo akto signataro Romualdo Ozolo, Lietuvos elito problema jau egzistavo dar prieš prasidedant Sąjūdžiui. Anot R. Ozolo, pagrindinis Sąjūdžio neigiamas palikimas buvo tas, kad jis perėmė bolševikinę nuostatą, jog „yra savi ir ne savi”.

„Mes visi buvome lygiai taip pat savi ir nekritikuotini vienas kito, kaip kad nekritikuotina buvo ir Komunistų partija savyje. Šitas atsiskyrimas paskui perėjo į komunistų ir patriotų problemas, paskui persimetė į partijų kategorijas, susmulkėjo iki visuomenės grupuočių ir taip eina ir malasi iki šios dienos”, – sakė filosofas per ketvirtadienį naujienų agentūroje ELTA surengtą diskusiją „Kam atstovauja Lietuvos elitas: sau ar tautai?”

R. Ozolo teigimu, „elitas, šnekėdamas ar veikdamas, valstybės, kaip tokios, nemąsto – Lietuvoje nėra valstybės, kaip aukščiau mūsų esančio idealumo, tvarinio, siekinio, struktūros, kurioje turėtume veikti”.

Ekonomistas, buvęs užsienio reikalų ministras prof. Povilas Gylys problemą įžvelgia konflikte tarp viešųjų ir privačių interesų. Esą Lietuvos „kalbantis ir valdantis elitas” nesupranta, kas yra viešieji interesai, be to, ne paslaptis, kad dažnai valdo ne tie, kurie išrinkti, tarp elito nebeliko vietos tautiniam mentalitetui. Tačiau dabartiniame elite P. Gylys mato neigiamų ir teigiamų bruožų.

„Pavyzdžiui, ar kokia nors klika yra elito dalis? Ar galime Lietuvoje įtarti egzistuojant kliką?” – klausė profesorius.

Diskusijoje dalyvavęs liberalioms idėjoms atstovaujantis susisiekimo ministras Eligijus Masiulis sakė, kad per 20 nepriklausomybės metų pasikeitė visuomenė – ji tapo labiau segmentuota, atsirado interesų grupės, siekiančios sau tikslų, visuomenė individualizavosi. Tas individualizmas, anot E. Masiulio, neigiamai atsiliepė valstybės bendroms idėjoms. Kita vertus, tai žmonėms leido savo likimo tiesiogiai nebesieti su valdžia. Liberalų sąjūdžio pirmininko vertinimu, iki šiol neužsiauginome savimi pasitikinčio, sugebančio kritiškai mąstyti, vertinti piliečio.

„Ir tai sąlygoja elito būklę. Jeigu yra visuomenė, gebanti kritiškai vertinti žmones, kurie užlipa ant statinės ir šiek tiek iškyla virš jų, tai, mano manymu, to vadinamojo elito kokybė kur kas būna geresnė ir bet kuris suvirintojas ar tekintojas netampa elitu per vieną naktį”, – kalbėjo E. Masiulis.

Jis siūlė pripažinti, kad šiuolaikinėse moderniose visuomenėse elito reikšmė kur kas menkesnė negu ankstesnėse tradicinėse visuomenėse, kur žmonės tiki valdžia, daug iš jos laukia, kol galiausiai nusivilia. Dabartinio Lietuvos elito kokybė, pasak E. Masiulio, yra išties labai prasta.

Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Rolandas Paulauskas priminė, kai Sąjūdžio pradžioje diskusijos tarp elito ir tautos, kokiu keliu turi eiti Lietuva, priešingai nei šiuo metu, vyko lygiomis teisėmis ir iš esmės. Tiesa, 1992-1993 metais persvara pradėjo krypti link liberalizmo, patyliukais atėjo sistema, kuri mokėjo politikams, istorikams, žurnalistams, ekonomistams ir taip buvo iškreiptas elito vaizdas. R. Paulausko teigimu, dabar už „kalbančių galvų” yra „sprendžiančios galvos”, tam tikri interesai.

„Po truputėlį viešoje erdvėje mūsų elitas, tos kalbančios galvos, pradėjo reprezentuoti tam tikrą ideologiją, kuri, mano supratimu, tautos interesų jau nelabai paisė ir jiems neatstovavo. O kita dalis tų kalbančių galvų dvidešimt metų bando jums priešpastatyti kitą pasaulio matymą, bet mūsų galimybės viešojoje erdvėje būti tomis kalbančiomis galvomis vis siauresnės, nes už mūsų nestovi pinigų maišai, interesų grupės”, – sakė R. Paulauskas.

Dabartinė sumaištis valdžioje, siekiančioje postų, anot R. Ozolo, leidžia daryti prielaidas, kad elitas virsta klika. Jo teigimu, politinis elitas yra gilioje krizėje ir jeigu neras atsinaujinimo būdų, naujų idėjų, kurios atitiktų šiandieninius pasaulio virsmus, Lietuva ilgai neturės politinės perspektyvos. Tokiu atveju viltis bus tik kultūrinis, sportinis, intelektualinis elitas.

„Jeigu nebus tautai palankia, priimtina linkme mąstančio žmonių būrio (jis gali būti labai nedidelis, 20-30 žmonių), kuris duotų labai aiškią kelio kryptį, tai nieko nebus. Jeigu atsiras šitokie dalykai, mes galime bent jau tikėtis, kad nebus kokių nors kruvinių riaušių, į kurias neišvengiamai dabartinė mūsų plėtra išves, jeigu nepadarysime kokių nors esminių apsisprendimų ir pasitaisymų. Todėl galvodamas, ar tai įmanoma ir manydamas, kad tai šiandien yra utopija, tokio elito kol kas turėti mes negalime, vienintelė mūsų viltis galėtų būti intelektualų elito alternatyva politiniam elitui”, – sakė Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras R. Ozolas.

Deja, anot filosofo, intelektualų elitas taip pat bent kol kas nesugeba „suformuoti alternatyvios valstybės ir jos ateities mąstymo”.

Kitas įrašas

„Jaros sauga“ patuštins piniginę

Panašūs straipsniai

M. K. Čiurlionio metų renginiai Druskininkuose prasidės elektroninės muzikos simfonija

2025-01-11
0

Druskininkuose šeštadienį vykstančia elektroninės muzikos simfonija prasidės renginių ciklas, skirtas paminėti kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines.

 „M....

Paaiškėjo, kuriose savivaldybėse 2024 metais buvo suplanuota daugiausia vėjo jėgainių

2025-01-10
7

Aplinkos apsaugos agentūra apibendrino 2024 metų duomenis apie išnagrinėtus vėjo ir biodujų jėgainių statybos ir eksploatacijos atrankos dėl poveikio aplinkai...

Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas

2025-01-10
7

Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus.

Pasitikrinti, ar pateko į sąrašus, jaunuoliai gali puslapyje sauktiniai.karys.lt.

Į Krašto apsaugos ministerijoje...

D. Trumpas sako, kad ruošiasi susitikimui su V. Putinu

2025-01-10
10

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį pranešė, kad ruošiasi susitikti su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu dėl karo Ukrainoje.

„Jis...

Anykšta TV:

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

Naujienos

Kaip dirba mero Kęstučio Tubio biudžetinės įstaigos viešieji ryšiai? (Rievės. 2025-01-03)
Aukščiausia pasaulyje skulptūra netgi aukštesnė nei parašyta
2024-ieji metai anykštėnų akimis
Meškos, mirtys ir kriminalai
2024-ieji metai anykštėnų akimis
Policija aptiko narkotinių medžiagų

Apskrities nusikalstamų įvykių apžvalga

Sausio 11 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 10 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 9 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 7 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 5 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 4 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga

Lietuvos ir užsienio naujienos

M. K. Čiurlionio metų renginiai Druskininkuose prasidės elektroninės muzikos simfonija
Paaiškėjo, kuriose savivaldybėse 2024 metais buvo suplanuota daugiausia vėjo jėgainių
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas
D. Trumpas sako, kad ruošiasi susitikimui su V. Putinu
Latvijoje trumpinamas prekybos alkoholiu laikas
Vyriausybė didesnius mokesčius žada derinti su lengvatomis, išlaikyti sistemos stabilumą

Laikraštis

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)
Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)
Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)
Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)
Jei ne švietimas – Anykščių rajonas muštų indekso dugną (Nr.28, 2022-04-09)
Iš Tarybos darbotvarkės išbrauktas 21 klausimas (Nr.26, 2022-04-02)
Restoraną ant Šventosios kranto numatyta nuomoti už kuklią kainą (Nr.25. 2022-03-29)
Anykščiuose ukrainiečius šokiravo atlyginimo dydis (Nr. 24, 2022-03-26)

Vietovės ir žmonės

Mačionių kaimas patrauklus verslui ir poilsiui
Mikieriai ir nuostabusis Leika
Skiemonyse tuščių sodybų beveik nelikę
Nuo melioracijos išsigelbėjo pakišdamas revoliucionierių
„Nebėr Jurgiškio…“
Žiogų kaime Žiogai negyvena
Levaniškiuose užpuolė šunys
Vaikystės pievose prezidentas gano aubrakus

skelbimas žiūrėk

skelbimas žiūrėk

Apklausa

Ką pirmiausiai skaitėte naujame žurnalo „Aukštaitiškas formatas“ numeryje?

Rezultatai

  • Balsavimų archyvas

PRENUMERATA

PRENUMERATA

Jaros prekyba

Jaros prekyba

Jara sausis 2025

Anyksciu baldai

Anyksciu baldai

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Husquarna atsinaujinkite

Husquarna atsinaujinkite

AKC BANERIS

AKC BANERIS

300x250_PALANGA_VILNIUS_LT 15.11.20

300x250_PALANGA_VILNIUS_LT 15.11.20

AMC baneris

AMC baneris

baseino bangenis stovykla

baseino bangenis stovykla

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu siluma 300×250@2x

300x250_KAUNAS_KLAIPEDA_LT

300x250_KAUNAS_KLAIPEDA_LT

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

akksc.lt

akksc.lt

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x
anykta.lt logo
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

No Result
View All Result
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
  • Lietuvos ir užsienio naujienos
    • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Gyvieji Anykščiai
  • Aukštaitiškas formatas
  • Vox Populi
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
  • Anykšta TV
  • Veiklos Anykščiai
  • Ženklai ir žmonės
  • Premium Anykšta
  • Prenumerata
  • Skelbimai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In