Pareiškėjai, pateikę paraiškas, patyliukais laukia verdikto – bus palaimintas projektas ir skirtas finansavimas, ar vis dėlto bus nustatyta trūkumų, kurie gali užkirsti kelią projekto įgyvendinimui. Ne kiekvienas pareiškėjas žino, kaip vyksta paraiškų vertinimas, kas konkrečiai paraiškoje yra vertinama.
Pareiškėjai, pateikę paraiškas, patyliukais laukia verdikto – bus palaimintas projektas ir skirtas finansavimas, ar vis dėlto bus nustatyta trūkumų, kurie gali užkirsti kelią projekto įgyvendinimui. Ne kiekvienas pareiškėjas žino, kaip vyksta paraiškų vertinimas, kas konkrečiai paraiškoje yra vertinama.
Taigi, kyla poreikis pasidalinti su verslo visuomene ES projektų vertinimo proceso ypatumais, kurie turėtų būti aktualūs kiekvienam, siekiančiam ES paramos. Pasibaigus terminui teikti paraiškas, prasideda projektų vertinimo ir atrankos etapas. Vertinant pateiktas paraiškas yra atsižvelgiama į nustatytus projektų atrankos kriterijus.
Projektų atrankos kriterijai. Projektų atrankos kriterijai skirstomi į bendruosius ir specialiuosius atrankos kriterijus, o pastarieji – į atitikties ir prioritetinius.
Bendrieji atrankos kriterijai – tai kiekvienam projektui ir pareiškėjui privalomi reikalavimai. Reikalaujama, kad pareiškėjas būtų pajėgus įgyvendinti projektą, kad projektas atitiktų bent vieną konkretų veiksmų programos tikslą. Planuojamas projektas turi užtikrinti, kad visos tikslinės grupės turėtų lygias galimybes naudotis projekto teikiama nauda, kad projektas prisidėtų prie darnaus vystymosi principo įgyvendinimo. Turi būti pateikta aiški informacija dėl numatomo investicijų ir planuojamų rezultatų santykio.
Specialieji atitikties atrankos kriterijai taikomi visiems atitinkamos veiksmų programos prioriteto priemonės projektams. Atsižvelgiant į specialiuosius atitikties kriterijus, nustatoma, ar projektas atitinka visus konkrečiai priemonei nustatytus tinkamumo finansuoti reikalavimus, t. y. ar laikomasi nustatytų apribojimų pareiškėjams, finansuotinai veiklai, išlaidų tinkamumui finansuoti ir pan.
Specialieji prioritetiniai atrankos kriterijai yra rengiami pagal atitinkamų ūkio sektorių plėtros strategijų ir programų tikslus ir uždavinius. Nauda, svarba, aktualumas – tai prioritetiniai kriterijai. Šie kriterijai taikomi tik konkurso būdu atrenkamiems projektams.
Metodiniai nurodymai dėl projektų atitikties šiems kriterijams vertinimo yra patvirtinti kartu su projektų finansavimo sąlygų aprašais. Taigi, pareiškėjai, susipažindami su Projektų finansavimo sąlygų aprašu, turi galimybę išsinagrinėti ir specialiuosius bei prioritetinius atrankos kriterijus ir nuoširdžiai bei objektyviai įsivertinti savo projekto sėkmės galimybes.
Atrankos kriterijai vertinimo metu nekeičiami. Taip yra užtikrinamas lygiateisiškumo, skaidrumo, nešališkumo principų laikymasis. Tad pareiškėjai jau ruošdami paraiškas bei turėdami omenyje vertinimo kriterijus, susiformuoja teisėtus lūkesčius, jog jų paraiška bus įvertinta vadovaujantis būtent tais vertinimo kriterijais, kurie yra patvirtinti projekto finansavimo sąlygų apraše.
Pareiškėjai taip pat ne visuomet suvokia, kaip vyksta vertinimo procesas.
Paraiškų vertinimo etapai. Paraiškų vertinimą sudaro administracinės atitikties, tinkamumo finansuoti, naudos ir kokybės vertinimo etapai.
Administracinės atitikties vertinimas. Šio vertinimo metu nustatoma, ar paraiška atitinka formaliuosius reikalavimus, numatytus projekto finansavimo sąlygų apraše. Pavyzdžiui, ar paraiška pateikta nepraleidus termino, ar pateikta tinkamu būdu, ar su paraiška pateikti visi paraiškos formoje nurodyti dokumentai ir informacija, ar paraiškos reikiamos dalys antspauduotos, pasirašytos tokią teisę turinčio asmens, ar lapai sunumeruoti, ar pateikti visi reikalaujami dokumentai, įrodantys teisinį pareiškėjo statusą ir t.t.
Taigi, pareiškėjai, ruošdami paraišką, pildydami formas, bei pridėdami dokumentus, turėtų būti itin atidūs, nes elementarių formalumų nesilaikymas gali užkirsti kelią gauti paramą iš ES struktūrinių fondų.
Jeigu paraiška atitinka visus administracinės atitikties vertinimo reikalavimus, ji teikiama kitam vertinimo etapui.
Tinkamumo finansuoti vertinimas. Šio vertinimo metu nustatoma projekto atitiktis bendriesiems ir specialiesiems atitikties atrankos kriterijams, didžiausia leistina projekto tinkamų finansuoti išlaidų suma ir didžiausias leistinas skirti projektui lėšų dydis. Šio etapo metu yra perskanuojamas visas projektas, ir jo atitiktis pagrindiniams projektui iškeltiems vertinimo kriterijams. Jeigu projektas neatitinka bent vieno projekto tinkamumui finansuoti keliamo reikalavimo, paraiška gali būti atmesta.
Projekto naudos ir kokybės vertinimas. Jis atliekamas tik tais atvejais, kai projektai atrenkami konkurso būdu. Šio vertinimo metu atrenkami projektai, kurie iš tinkamų finansuoti projektų labiausiai atitinka specialiuosius prioritetinius atrankos kriterijus. Naudos ir kokybės vertinimo metu projektai vertinami balais, didžiausia projektui galima skirti balų suma turi sudaryti 100 balų. Projektų finansavimo sąlygų apraše yra nustatoma minimali balų suma, kurią privaloma surinkti. Projektai, kurie per naudos ir kokybės vertinimo etapą nesurinko nustatytos minimalios balų sumos, nėra tinkami finansuoti ir yra atmetami.
Taigi, teikiant paraiškas konkurso būdu, pareiškėjai turėtų itin daug dėmesio skirti projekto naudai, svarbai ir aktualumui, nes kuo labiau paraiška atitiks šiuos kriterijus, tuo projektas bus pranašesnis ir konkurencingesnis.
Jeigu paraiška atitiko visus keliamus reikalavimus ir sėkmingai perėjo vertinimo etapus, pareiškėjui yra pasiūloma sudaryti projekto finansavimo ir administravimo sutartį.
Išvada: Pareiškėjai, ruošdami paraišką, turėtų itin atidžiai išsinagrinėti konkrečiai priemonei suformuluotus projektų atrankos kriterijus. Ši analizė padės ne tik tinkamiau suruošti paraišką, tačiau ir susiorientuoti, kokios stipriosios ir silpnosios projekto pusės ir taip preziumuoti paraiškos vertinimo rezultatus.
393464 864749I adore your wp style, wherever did you download it by way of? 833228