Žiojausi sakyti, kad šie savivaldos rinkimai kaip niekad nykūs – tarp partinių kandidatų, potencialiai galinčių tapti tarybos nariais, tik du jauni naujokai – 25-erių liberalcentristas Lukas Pakeltis ir 26-erių socialdemokratas Alvydas Žala. Ir še tau, boba, – Jasiūnas.
Žiojausi sakyti, kad šie savivaldos rinkimai kaip niekad nykūs – tarp partinių kandidatų, potencialiai galinčių tapti tarybos nariais, tik du jauni naujokai – 25-erių liberalcentristas Lukas Pakeltis ir 26-erių socialdemokratas Alvydas Žala. Ir še tau, boba, – Jasiūnas. Kiek protingų, turtingų vyrų ir dar vienas už kitą gražesni.
Vyriausioje rinkimų komisijoje kaip nepriklausomi pretendentai į kandidatus užsiregistravo 18 anykštėnų. Pensininkė Marijona Fergizienė ir tūlas anykštėnas Petras Nazarovas greičiausiai į rinkimus eis po vieną, o kiti 16 pretendentų dalinsis į du blokus – Sergejaus Jovaišos sąrašą ir verslininkų, arba Rimo Jasiūno, sąrašą.
Nepartinis P.Nazarovas į tarybą pateks, jei surinks bent 400 balsų. Spėju, kad ir P.Nazarovas, ir M.Fergizienė turi kiek mažiau nei 400 šeimos narių, taigi ir garantuotų rinkėjų (kaimynais, draugais, o ypač giminėmis, neverta pasikliauti – meluoja į akis), tad šansų būti išrinkti turi tik tokiu atveju, jei investuos pinigų ir darbo. Sergejaus Jovaišos komandoje be paties S.Jovaišos žvaigždžių nėra. Vargu, ar jo bendražygiai studentai į rinkimus atsives bendraamžius. Kai alaus gerti, tai visi draugai, kai balsuoti, tai tik vienas kitas. Pats S.Jovaiša stebuklų negaus – per 2007 metų rinkimus už S.Jovaišą, kaip soclibų kandidatą, balsavo 331 rinkėjas. Neturėjo jo gerbėjų ratas per ketverius smarkiai išaugti – kaip krepšininkas, S.Jovaiša paskutiniais metais nedaug pasiekė (kaip politikas – taip pat ne kažin ką).
Tad įdomiausias yra verslininkų sąrašas. Pirma, jie turi pinigų. Antra, jie turi pinigų, todėl gali samdyti „piarščikus”. Trečia, jie turi pinigų, todėl yra protingi. O protingas politikas, turintis pakankamai lėšų, gali viską. Jeigu verslininkų sąrašas sugebės save identifikuoti kaip vienintelė tikroji nepartinė jėga – jie į Anykščių valdžią ateis su triukšmu, gaus tiek balsų, kad žmonių kėdėms neužteks.
Tačiau, nieko jie negaus, nes: pirma, jie turi pinigų, bet rinkimams pataupys; antra, jie turi pinigų, todėl rinkėjai jų nekenčia kaip klasės; trečia, jie turi pinigų, todėl nebesupranta mentaliteto tų, kurie pinigų neturi.
Taigi, mandatus dalinsis partijos. Gal S.Jovaiša gaus vieną vietą taryboje. Gal verslininkai iškovos porą, gal trejetą mandatų. Gal ir M.Fergizienė per kokį „Facebooką” sukurs fanų klubą ir išdidžiai sės mero tėvo (gal geriau – tėvo mero) dešinėje, o paskui žengs „Anykščių šilumos” teisti, bet rajono valdymo esmė, partinė konjunktūra, išliks. Prisijungs tie nepartiniai prie ko nors partinio. Ištirps per porą metų, suliesės (Beje, kolega sufleruoja, kad reikėtų mere rinkti M.Fergizienę – įdomu ar rinkėja M.Fergizienė merei M.Fergizienei raštus rašys).
Negaila, kad nepartiniai rinkimus pralaimės. Savo esme partijos nėra išskirtinis blogis. Tiek partiniams individams, tiek nepartiniams veikėjams, kurie kur nors kandidatuoja, reikia valdžios. Tikslas bet kokio dalyvavimo rinkimuose yra skeptras, karūna, lovys, šaukštas ar kiti taurūs dalykai. Partijos ne tik vienija, bet ir kontroliuoja lovelasus (sąvoka kildinama iš žodžio „lovys”), o skersai interesų partinėje veikloje kartais pralenda ir šiokios tokios idėjos. Žodžiu, partijos – blogis, bet jos niekuo ne blogesnės už nepartinių partijas. Juk ir ten interesai, ir ten karūna, lovys, šaukštas…
Kita vertus, gerai, kad verslas slenka iš politinio pogrindžio. Paprastai, jei žmogus turi pinigų, jam reikia ir įtakos, kaip dar vienos savirealizacijos formos. Ne paslaptis, kad dabartinę rajono valdžios koaliciją būrė Vygantas Šližys, o Rimas Jasiūnas paraleliai kolegai bandė meru daryti Alvydą Gervinską. Žodžiu, Anykščių verslas ir iki tol bandė dalyvauti rajono valdyme, tik tai darė slaptai.
Kol kas 1-0 V.Šližio naudai…