Šiandienos www.anyksta.lt diskusijoje kalbėjomės apie Seimo rinkimų rezultatus. Jau aišku, kiek kuri partija turi vietų Seime, tad galima dėlioti galimų koalicijų variantus.
Šiandienos www.anyksta.lt diskusijoje kalbėjomės apie Seimo rinkimų rezultatus. Jau aišku, kiek kuri partija turi vietų Seime, tad galima dėlioti galimų koalicijų variantus.
Diskusijoje dalyvavo Seimo narys, partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Vytautas Galvonas, verslininkas, liberalcentristas Aidas Gilys bei Anykščių jaunųjų socialdemokratų lyderis Alvydas Žala. Pašnekovus kalbino „Anykštos“ žurnalistas Vidmantas Šmigelskas.
V.Šmigelskas. Iš spaudos pranešimų, regis realiausia, kad naująją valdančiąją daugumą sudarys Tėvynės sąjunga, liberalcentristai, liberalų sąjūdis ir A.Valinsko Tautos prisikėlimo partija. Ar taip iš tiesų ir bus? Kokie kiti galimi variantai?
Vytautas Galvonas
Bent jau taip matyti iš žiniasklaidoje pateiktos nuotraukos, kurioje A.Zuokas, A.Kubilius,A.Valinskas ir E.Masiulis spaudžia vienas kitam rankas. Belieka tiktai vieno žingsnio , kad prezidentas teiktų TS-LKD lyderiui formuoti naująją valdžią.
A.Gilys
Susitarimo pasirašymas, be abejo, padidino dešiniųjų koalicijos ir A.Valinsko kompanijos bendradarbiavimo tikimybę. Tačiau neatmetu galimybės, kad dar visko gali būti. Tiikimybes vertinčiau 60 proc. prieš 40 proc.
A.Žala
Prezidentas pareiškė, jog naująją valdžią formuoti teiks rinkimus laimėjusiai partijai, todėl suprantama, jog TS-LKD.Vadinasi ir koalicija turėtų būti tokia, apie kokia kalbama.
V.Šmigelskas.
Kiek laiko tokia koalicija gyvuos? Metus? Du? Ketverius?
A.Gilys
Sunku ieškoti loginio atsakymo. Realiausia, kad tris, nes p.Vidmantas šį terminą kažkodėl praleido. O jeigu rimtai, tai aišku, kad ypatingai socialdemokratai, dės daug pastangų, kad ši koalicija nebūtų tvirta. Tam turės įtakos ir finansinių grupuočių įtakos dėl pradėtų stambių projektų, ir finansinės krizės laikotarpio trukmė ir dar daug veiksnių apie kuriuos mes nežinome. Artėjant sekantiems seimo rinkimams, didės priešprieša tarp koalicijos partnerių dėl to pačio flango rinkėjų.
A.Žala
Sudėtinga pasakyti, kiek ji gyvuos, tačiau, manau, ji bus ne ilgalaikė ir nuomonių skitrumai greitai išryškės, o ypač tų, kurie į rinkimus ėjo praktiškai be jokios programos.Manyčiau, jog koalicijos gyvavimas bus iki Prezidento rinkimų.
Vytautas Galvonas
Tai priklauso nuo daugelio faktorių. Prisiminkite istoriškai, kas buvo prognozuojama mažumos vyriausybei 2K projektui šioje kadensijoje!? Tačiau jis išsilaikė iki kadensijos pabaigos.Kodėl? Ogi todėl , kad reikėjo tarp savęs pasidalinti ES pinigus. Viską lemia kaip bus patenkintos kolicijos partnerių finansinės ambicijos. Juk šiai kadensijai tenka paskutinė galimybė padalinti Europos pinigų pyragą. Mane labiau žavi kita šios daugumos pusė. Vienoje kompanijoje turės dirbti "Abonentas" ir jo "Teisėjas"- žmogus įvardinęs jį -Kęstutis Masiulis.A.Kubilius, kuris pasmerkė "Abonentą" ir G.Steponavičius su E.Masiuliu, kurie viešai atsiribojo nuo A.Zuoko. Vadinasi moralė ir žodžiai nieko neverti , kai prasideda "pyrago" dalybos. Tokioje situacijoje, kai paminamas bendražmogiškas orumas ir moralė ir nusispiaujama ant kitų principų ši dauguma gali tapti ir amžina.
V.Šmigelskas.
Su A.Valinsko kompanija į Seimą ateis daug naujų, įdomių žmonių. Tai bus gaivus vėjelis ar girtas skesvėjis?
A.Gilys
Turime tokią situaciją, kad pvz. Antanas Niedzinskas (asmeniškai nieko neturiu prieš) sprendžia kokiu keliu valstybė pasuks: ar bus progresyviniai mokesčiai ar ne, ar mano galva ydinga valstybės socialinė politika išliks ar ne, kaip bus toliau vystomas LEO LT projektas, kaip brisime iš finansinės krizės ir t.t. Aš čia turiu mintyje tai, kad Tautos prisikėlimo partija tapo žaidėju, turinčiu daugiausia kozirių. Ir nuo jos pozicijos priklausys kokia valdžia bus suformuota. Ko laukti iš
šios partijos niekas nežino, bet norisi tikėtis, kad ji elgsis atsakingai.
A.Žala
Kalbant apskritai apie naujų žmonių atėjimą į Seimą, manau, tai teigiamas pokytis.Tačiau, darbas Seime reikalauja ne tik rankas kilnoti, kaip daugeliui atrodo, o iš tiesų atsakingai dirbti.Darbui Seime ypatingai reikalingos ekonomikos, teisės ir politikos mokslų žinios bei patirtis.Ar šiomis savybėmis pasižymi Tautos prisikėlimo partijos atstovai, manau, greitai išryškės.Apskritai, kaip sakoma, rinkėjas visada teisus, bet ,rodos, rinkėjai rinko ne Tautos prisikėlimo partijos atstovus, o paprasčiausiai balsavo prieš valdžia.
Vytautas Galvonas
Tauta verta tokios valdžios , kokios nusipelno. Negaliu komentuoti ar smerkti A.Valinsko partijos žmonių. Juos rinko Lietuvos žmonės. Tai jų sprendimas ir jų pasirinkimas. Reiškia jie jiems patiko ir aš privalau gerbti jų pasirinkimą. Na o kaip bus pamatysime gana greitai. Tačiau yra kita gera šio reiškinio pusė – atsilaisvino daug vakancinių vietų pramogų versle. Visi kurie nepateko į LRS turi galimybę konkuruoti šioms vakansijoms užimti ir parodyti pramogų verslo rykliams , kad ir jie ne patys kiečiausi šiame versle buvo.
V.Šmigelskas. Per šiuos rinkimus tauta privėrė Seimo duris partijai "Tvarka ir teisingumas" bei Darbo partijai. O "valstiečius" ir socialliberalus visai išspyrė iš Seimo? Ar tai gerai?
A.Gilys
Aš asmeniškai nieko neturiu nei prieš vieną partiją, jeigu už jas balsuoja vadinasi visos jos reikalingos rinkėjams. Man atrodo, kad po truputį partijos pradės galvoti apie konsolidacijas. Ateis tas laikas, kai reikės rinktis tarp asmeninių ambicijų aukojimo ir išlikimo politinėje arėnoje. Manau tai būtų sveika valstybės politinei sitemai. Šiuo metu per daug vidinių politinių įtampų. Reikia jas mažinti, o energiją nukreipti į valstybinių reikalų efektyvesnį sprendimą.
Vytautas Galvonas
Ar tai gerai ar blogai tuoj pamatysime. Tačiau nesutinku, kad duris privėrė "Tvarkos ir Teisingumo" partijai. Praeitoje kadencijoje mūsų buvo 11 , o dabar 15 . Vidmantai, su matematika ne per geriausiai pačiam. Na o DP iš 40 į 10 tai
jau tai privėrė.
A.Žala
Visiškai neaišku, ką turima galvoje "gerai".Gerai žmonėms, ar gerai kitoms partijoms…Jei rinkėjai nusprendė, kad šias partijas Seime turi pakeisti kažkas kitas, tai taip ir atsitiko, vietoje jų atėjo nauja politinė jėga.Išryškėjo, kurios partijos turi stabilų savo rinkėjų elektoratą, o kurių rinkėjai pasuko kita linkme.Žinoma, matyt, tikėdamiesi, kad tai bus į gera.
V.Šmigelskas. V.Galvonui. Bet su atmintimi gerai…. Miesto parke nusileidus sraigtasparniui, ar ne Jūsų kolegos kalbėjo apie 40 "Tvarkos ir teisingumo" partijos mandatų būsimame Seime ? (Tai gali būti ir retorinis klausimas)
Vytautas Galvonas
Vidmantai, tokiu atveju jei tikrinti atmintį, tai reikėtų apie visas partijas kalbėti , ką jos žadėjo. Reikia skirti dimensijas – "Noriu ir turiu" ir jų nemaišyti.
V.Šmigelskas. Diskusijos laikas artėja prie pabaigos. Bet, tikiuosi, jog sulauksiu atsakymo ir į šį, paskutinį mano klausimą: "Koks Jūsų nuomone būtų idealus (Lietuvai) Seimas, pagal partinį pasiskirstymą?" Prašau atsakyti ir į politinius, skaitytojų užduotus klausimus. Ačiū už pokalbį.
Vytautas Galvonas.
Įdealaus seimo nebus niekados. Tai tas pat kaip pasiekti horizonto liniją. Yra siekiamybė ir bandome prie jos priartėti. Demokratijos principas "Dauguma vadovauja mažumai" viska tuo ir pasako. Visada bus tų kurie bus nepatenkinti.
A.Gilys
Mano įsivaizdavimu grubus modelis galėtų būti toks: abiejose pusėse aiškiai išreikštos dešiniosios ir kairiosios jėgos, o per vidurį centristinės partijos, kurios turėtų lemiamą įtaką politinės krypties formavimui. Tokiu būdu rinkėjams būtų įteikiamas svertinis politinis įrankis. Tačiau aišku ir rinkėjai turi politiškai pribręsti ir elgtis atsakingai.
Dėkui visiems kurie dalyvavo diskusijoje ir sėkmės Lietuvos žmonėms.
A.Žala
Sudėlioti idealų variantą, matyt, neįmanoma.Vieniems jis atrodys idealus, kitiems visiškai netinkamas.Konkrečių partijų pavadinimų neminėsiu (nes kai kurių apskritai neaišku politinės pažiūros), tačiau, manau, geriausias variantas būtų kai aiškiai galima atskirti dešinę nuo kairės.Apskritai pas mus Seime yra per daug partiju, jos susiskaldžiusios ir nedidelės, nėra aiškios vieningos pozicijos.Jei kas žinotų idealų varianta, jis seniai būtų pateiktas
Skaitytojo klausimas "politologas"
Su kuriomis partijomis, jūsų partijos neturėtų sudaryti koalicijų?
A.Gilys Politologui
Aš esu aiškiai dešinės orentacijos, todėl man ženkliai patrauklesnė dešiniųjų kolicija.
A.Žala Politologui
Manau, su tomis, su kuriomis nepavyktų susitarti dėl mūsų partijos programos principinių nuostatų.
Skaitytojo klausimas "Evaldas N."
Aidai, Jūsų-Anykščių liberalcentristų partijos pirmininkas A.Gervinskas kartu su darbiečiu rėmė A.Baurą.
Ar jis be draugės Audronės nesiorentuoja situacijoje ir politikoje, ar jis visiškas kairysis stagnatorių rėmėjas?
A.Gilys
A.Baurą II – ąjame rinkimų ture rėmė ne tik LiCS, Darbo partija, bet ir partija Tvarka ir teisingumas. Be abejo sunkiausias apsisprendimas buvo liberalcentristams, tačiau nemanau, kad jie turėjo lemiamos įtakos rezultatui. Manau, tokiam apsisprendimui turėjo įtakos keletas veiksnių. Anykščiuose konservatoriai po savivaldos rinkimų aiškiai pademonstravo, kad liberalcentristai nepageidaujami partneriai (ir netgi visiškai blogi ir netinkami) taip tikėdamiesi perimti kuo daugiau dešiniųjų rinkėjų simpatijų. Todėl visiškai nestebina, kad liberalcentristai pradėjo daug atsargiau žiūrėti į konservatorius. Taip pat turėjo įtakos ir pragmatiniai išskaičiavimui, kad rajonui naudingiau turėti tris seimo narius, ne du.
Skaitytojo klausimas "anykstenas"
Gerbiamas Alvydai, noreciau jusu paklausti, kodel jusu taip gerbiamas Donatas gavo tiek mazai balsu musu apygardoj.
Alvydas Žala to anykstenas
Dėkoju už klausimą.Vienareikšmiškai atsakyti, vargu, ar pavyktų į Jūsų klausimą, tačiau, manau, priežastys yra dvi.Vienas dalykas, šiek tiek truko informacijos, kad mūsų pirmininkas yra sąraše, todėl rinkėjai paprasčiausiai nepastebėjo.Kitas dalykas, manau, tas, kad rinkėjai vertina D. Krikštaponio darbą rajono labui, todėl, nusprendė, jog D.Krikštaponis mūsų kraštui gali padaryti daugiau būdamas čia.
Skaitytojo klausimas: "Ligita"
Klausiu visų: kokius darbus Anykščių kraštui per 4 metus nuveikė seime A.Baura jei vėl jį išrinko?
A.Gilys Ligitai
Ataskaitos reikėtų prašyti p. Antano Bauros. Tačiau aišku, kad Anykščių rinkėjmas nuveikti ar nenuveikti darbai ne pagrindinis kriterijus pasirenkant favoritus.
A.Gilys
Dėkoju pašnekovams, skaitytojams ir p. Vidmantui. Vytautą Galvoną sveikinu su seimo nariu mandatu ir linkiu produktyvaus darbo.
Vytautas Galvonas
"To Vytautui" – būtų už ką jau seniai tai būtų padaręs, tačiau rezultatas atvirkštinis – jis jau nuteistasis.
" remėjui" – mano gyvenime niekas nepasikeitė, kaip dirbau Anykščiams taip ir dirbsiu tik gal mažiau netikrų draugų turėsiu.
"Vidmantui Šmigelskui" Vidmantai keiskite darbo formatą su atsakymų praleidimu į eterį. Nuobodu laukti savo komentarų , jau nekalbu apie visų kitų , kai "išeinate pietauti". Taip ir nepatenka į portalą atsakymai. Va ir dabar diskusijoje mano paskutinis atsakymas nepasirodė. Lygiai , kaip ir su diskusijų laida per rinkimus – kai "Anykštoje" neišspausdinote paskutiniuo mano komentaro L.Alesionkai. Tai atsiduoda tendencijomis. Prarasite pašnekovus.Bet tai Jūsų teisė rinktis.
Nuo redakcijos.
Diskusijos laikas ribotas, todėl, kad ji būtų kiek galima dinamiškesnė. Ir diskusijų dalyvių, ir skaitytojų komentarai yra cenzūruojami. Cenzūra – bjaurus dalykas, tačiau šiuo atveju būtinas, nes į "eterį" tiesiai paleidus atsakymus ir komentarus nei patys diskusijų dalyviai, nei skaitytojai nebeatrinktų kieno kuris atsakymas. Juk pasirašinėti svetimomis pavardėmis tauta jau seniai išmoko.
Ir politikai apie save sužinotų tokių dalykėlių, apie kuriuos net nesapnavo.