Pastarosiomis dienomis suaktyvėjo telefoniniai sukčiai. Penktadienį iš anykštėno sukčiai išviliojo 8000 litų, šeštadienį Vikonių gyventojas prarado 150 litų, o vakar Kavarsko gyventoja prarado 2900 litų.
Anykščių policija išplatino pranešimą, kaip nepakliūti ant telefoninių sukčių kabliuko. Pasak policininkų, pinigų viliojimo mechanizmas veikia taip: „skambinantysis dažnai prašo nepadėti telefono ragelio, kalbina Jus kol ateina žmogus paimti pinigų“.
„Apie telefoninius sukčius ir jų išmonę daug kalbėta per visas žiniasklaidos priemones. Visuomenė nuolat informuojama, kad netikėtų gaunamomis žinutėmis į mobiliuosius telefonus dėl „laimėtų“ prizų, pareigūnu arba giminaičiu prisistatančio asmens skambučiais dėl ištikusios nelaimės. Dauguma gyventojų jau žino apie tokius sukčiavimo būdus, tačiau į sukčių pinkles patenkančių ir nukentėjusių gyventojų nemažėja. Norime dar kartą atkreipti gyventojų dėmesį ir priminti kaip išvengti telefoninių sukčių.
Dažnai paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net vaiku ir praneša, kad pateko į kažkokią bėdą (padarė eismo įvykį, nusikaltimą ar įvyko nelaimingas atsitikimas). Naudodamasis netikėtumu ir atsiliepusio žmogaus susijaudinimu, paprašo skubiai jam perduoti ar pervesti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Skambinantysis dažnai prašo nepadėti telefono ragelio, kalbina Jus kol ateina žmogus paimti pinigų. Taip pat skambinantysis dažnai tikina, kad tik tada Jūsų artimajam pavyks išvengti nemalonumų. Gana dažnai telefoninis sukčius prisistato policijos pareigūnu ir aiškina, kad pinigai reikalingi nukentėjusio asmens artimiesiems ir kad nebūtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Atsiminkite, kad įvykus eismo įvykiui ar padarius nusikaltimą, policija niekada nesprendžia iškilusių piniginių problemų tarp nukentėjusiojo ar pažeidėjo (įtariamojo).
Sulaukę tokio skambučio:
Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų.
Baikite pokalbį ir patys paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitinkinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba.
Jeigu tikrai Jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo.
Jeigu Jūsų giminaitis kelionėje ar gyvena užsienio valstybėje, neskubėkite skambinti į ambasadą nurodytu telefono numeriu, pasitikrinkite, ar šis numeris teisingas.
Neperduokite pinigų per tarpininkus.
Neperveskite pinigų į nurodytas banko sąskaitas.
Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į namus.
Reikalaukite, kad atvykę pareigūnai parodytų tarnybinį pažymėjimą.
Neatidarykite durų nepažįstamiems žmonėms, kurie prisistato įvairių tarnybų darbuotojais, agentais ar kitais specialistais, kol nepatikrinote jų dokumentų ir neįsitikinote, kas iš tiesų Jus aplankė.
Jeigu kyla nors mažiausias įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami skambinkite į policiją trumpuoju numeriu 112 arba 02.
Gavę pranešimą ar sulaukę telefoninį skambutį, kad laimėjote loterijoje ir iš Jūsų prašoma sumokėti kažkokius pinigus ar nupirkti išankstinio mokėjimo papildymo kortelių :
Neskubėkite džiaugtis laimėjimu.
Įsidėmėkite, kad loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja perduoti pinigų per tarpininkus arba juos pervesti į banko sąskaitas.
Loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja padiktuoti papildymo kortelių kodų.
Pirmiausia susisiekite su savo mobiliojo ryšio operatoriumi ir patikrinkite, ar tikrai vyksta loterija, akcija ar žaidimas, kuriame Jūs laimėjote (OMNITEL – 1533; BITĖ – 1501; TELE2“ – 8 800 40212).
Atminkite, kad iš laimėtojo nereikalaujama iš anksto sumokėti pridėtinės vertės mokestį ar kitus mokesčius.
Jeigu Jūs tikrai laimėjote, apie prizo atsiėmimo sąlygas ir mokesčius sužinosite nuvykęs pas loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorių.
Raginame senyvo amžiaus žmones nelaikyti namuose didelių piniginių sumų, kviečiame artimuosius perspėti savo pagyvenusius giminaičius apie galimus analogiškus sukčiavimo atvejus. Raginame prekybininkus, bankų darbuotojus, kad jie atkreiptų dėmesį, kai pagyvenę asmenys perka didesnį kiekį papildymo kortelių, nori skubiai iš savo bankų sąskaitų paimti dideles pinigų sumas, ir perspėtų dėl galimo sukčiavimo atvejų“.
Algis Verbickas
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato
Anykščių rajono policijos komisariato
Organizacinio poskyrio viršininkas