2021 spalio 6 d. (trečiadienį) 17.15 val. kviečiame į dailininko Vytauto Pečiukonio parodos pristatymą Koplyčioje (Vilniaus g. 36, Anykščiai). Dalyvaus parodos kuratorė, dailininkė Gražina Murelytė-Ajauskienė.
Anykščių koplyčioje bus eksponuojama Vytauto Pečiukonio tapybos darbų kolekcijos dalis.
Menininko paveiksluose – puolę angelai ir demonai, dievai ir žmonės, paukščiai ir plačios erdvės, kosmosas. Viskas pakylėta virš realybės, dvelkia fantazija ir mistika. Atrodo, kad paveiksluose įnirtingai kaunasi gėrio ir blogio jėgos. Menotyrininkų vertinimu, V.Pečiukonis – vienintelis Lietuvoje profesionalus dailininkas, XX a. antroje pusėje ėjęs simbolizmo keliu. Menininkas nepuolė vaizduoti kolūkio fermų ir šaunių kolūkiečių, kaip tuo metu buvo beveik privaloma, o atkakliai nėrė į simbolizmą. Tiesa, tas jo kelias buvo „slaptas“. „Jeigu sovietų valdžiai tokius mistinius paveikslus būčiau rodęs, mane būtų išvežę į Sibirą“, – yra sakęs V.Pečiukonis, daugybę metų nesurengęs nė vienos personalinės parodos, o dalyvaudavęs tik grupinėse. Tačiau dar sovietų laikais kelią į jo namus kažkaip rasdavo užsieniečiai, tarp kurių būdavo labai turtingų žydų iš Niujorko. Dideliam jų nusivylimui dailininkas nė vieno savo darbo nėra pardavęs. Jis norėjo išsaugoti visą kolekciją – ir savo demonus, ir religinius paveikslus – bei padovanoti ją Lietuvai.
Vytautas Pečiukonis buvo akvarelės liejimo meistras, kūręs peizažus ir fantastinius ciklus, iš kurių žymiausias 20 paveikslų ciklas „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“. Bei parašė 14 tomų veikalą „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“ ir 2 tomų romaną „Lietuvos valstybės sostinė – miestas Kaunas“.
V.Pečiukonis – sudėtingo likimo žmogus, save kildinantis iš Italijos aristokratų. „Mano gyvenimo istorijos nepapasakosi. Lietuvoje aš – Vytautas Pečiukonis, bet tikroji mano pavardė – Agnus Elegras“, – tvirtino dailininkas ir pabrėžė, kad jo tėvai nėra lietuviai. Prieš daugelį metų jauni įsimylėjėliai atsidangino į Lietuvą – mažą nepriklausomą valstybę, kur Anykščiuose gimė būsimasis dailininkas. Lietuvoje jo tėvas pasivadino Juozu Pečiukoniu ir bažnyčiose grodavo vargonais. Jauna šeima nuolat keitė gyvenamąją vietą
V. Pečiukonis studijavo Kauno taikomosios dekoratyvinės dailės institute – architektūrą, tapybą ir skulptūrą. Skulptūros studijas tęsė Vilniuje Dailės institute (dabar Vilniaus Dailės akademija), kurį baigė 1955 m. Vėliau 1972 m. baigė Lietuvos valstybinės konservatorijos (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija) vokalo klasę.
Nuo 1955 m., beveik tris dešimtmečius, V. Pečiukonis dėstė Marijampolės, Klaipėdos pedagoginėse mokyklose bei Vilniaus vaikų dailės mokykloje (dabar Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokykla) skulptūrą, piešimą, tapybą, kompoziciją.
Pečiukonis buvo legendinė asmenybė, o jo mokiniams – darbštus ir mįslingas mokytojas. Dar sovietmečiu jis išugdė nemažą būrį dailinininkų, juos skatino mąstyti ir fantazuoti. Ir tik paskatintas mokinių, jau būdamas garbingo amžiaus, surengė pirmąsias autorines parodas.
Vytautas Pečiukonis nesukūrė šeimos ir neturėjo vaikų. Gilią žaizdą jo sieloje paliko saugume nužudyto tėvo netektis bei dramatiškai susiklosčiusi šeimos istorija. Todėl sovietmečiu nesiekė karjeros, ir nenorėjo nieko bendro turėti su valdžia, kuri pražudė jo tėvą. Dailininkas buvo visiškai pasišventęs menui ir užsidaręs vienas tapė paveikslus.
Vytauto Pečiukonio personalinės parodos mokinių iniciatyva buvo surengtos 2005 m. Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, 2007 m. – Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Umiastovskių rūmuose, 2012 m. – Vilniaus mokytojų namuose įsikūrusioje Vaikų ir jaunimo meno galerijoje. Jos sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo.
Brandžiausias akvarelių ciklas ”Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“ (1978-1980m. formatas 99x75cm.), jį sudaro 21 paveikslas. Aliejinės tapybos darbai “Kristaus ir demono kova’’171x115cm., ‘’Motinos portretas”171×115,
Rankraščiuose liko keturiolikos tomų veikalas „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“ ir dviejų tomų romanas „Lietuvos valstybės sostinė – miestas Kaunas“.
Vytautas Pečiukonis vienintelis tapytojas Lietuvoje 7-8 dešimtmetyje kūręs mistinius, simbolistinius paveikslus .
Vytautas Pečiukonis sukūrė kitą savo biografiją, kurią aprašė rankraštyje „Dangaus Rojai ir Pragarai Žvaigždynų pasauliuose“, joje dailininkas vardu Agnus Elegras ir yra italų kilmės aristokratas, išgyvenęs dramatišką likimą.
2012 m. Dailininko mokinė Gražina Murelytė-Ajauskienė surado nestandartinį variantą, kaip suvalstybinti paveikslus. Vytautas Pečiukonis notariškai patvirtinta sutartimi dovanojo visus paveikslus Vilniaus miesto savivaldybei, kuri yra paveikslų saugotoja. Kolekciją sudaro 305 akvarelės ir 143 aliejines tapybos darbai.