Laba diena. Noriu padiskutuoti su svėdasiškiais manau ne vienam aktualia tema ir ,,atverti skaudulį,,.Kalba būtų apie Svėdasų kapinaites. Gal čia labiau būtų akmenukas į seniūno daržą. Labiausiai skaudina ir krenta į akis, tai žolės pjovimas apie kapavietes. Ta bėda aktuali jau tikrai seniai, bet vis tikėjomės, kad bus apgalvota, pastebėta ir priimtas racionalus sprendimas.Kai atvykstame aplankyti artimuosius į kapinaites, tai širdis apsiverkia nuo vaizdo, kai pamatai, kad visa kapavietė po sudžiūvusios žolės danga. Brangieji ,kokiame amžiuje gyvename, šitiek yra įvairiausios technikos( ir žoliapjovės-surinktuvai, ir mini traktoriukai), kodėl kapinaičių takai prie kapaviečių šienaujami trimeriais ir taškoma visa žolė ant brangių žmonių kapų????Tos sudžiūvusios žolės neįmanoma nurinkti, neįmanoma nuplauti akmeninių tvorelių, nes viskas pridžiūvę.Žinot stovi prie tokio apteršto kapo ir mąstai,kad geriau rankomis nurausiu tas žoles ant tako, kad tik nedrąskytų širdies rastas vaizdas. Kitas ,,skaudulys,, šulinys kapinaitėse.Vaizdas dar graudesnis.Vėlgi, gyvename jau ne viduramžiais, kuomet šulinys buvo vienas iš atradimų pasemti vandenį iš telkinio.Gyvename dabar civilizuotame pasaulyje, pilna visokių šiuolaikinių technologijų.Nemanau, kad būtų stebuklas įvesti paprasčiausią vandentiekį su kranu.Pripažinkite būtų daug saugiau ir patogiau pripildyti vandens talpas tiek vyresnio amžiaus žmonėms,tiek neįgaliems, kad ir visiems čia atvykusiems aplankyti savo artimųjų.Toli ieškoti pavyzdžių nereikia.Kadangi lankome ir kapinaites esančias Būtėnų kaimelyje, širdis džiaugiasi nuo tvarkos, priežiūros ir patogumų.Tokios mažos kapinaitės, tokiame mažame kaimelyje, o ir vandentiekį turi ir dėžė su reikalingais įrankiais(šluotomis, grėbliukais, kibirais) sukalta.Tikrai nušluosto nosį miesteliui ir yra iš ko pasimokyti. Kreipiuosi į seniūną, čia tokie maži žemiški dalykai, kuriuos sutvarkyti nei daug investicijos, nei daug pastangų nereikia.Tik reikia noro matyti visą tai paprasto žmogaus akimis ir suprasti, kad tai paskutinė gyvenimo stotelė, kur norisi ramybės, tvarkos, švaros ir pagarbos išėjusiems.
Komentaras iš feisbuko grupės „Svėdasai – Vaižganto kraštas”
Labai trumpai..
Vandenio—palei kapus šitoks ežeras..
Irankių dėže— tai tikrai yra labai reikalinga,ir ne vieną kaip ant tokių kapų..
Krapų prižiūrėtojas—galetų but,ir lapus sugriebti,ir žolę nupjautos,o tokio Svedasai neturi..Ir lapeliai tvarkingai būtų..
Galėtų tuo pasirūpinti,ir Svedasų seniunas–kad žmogus dirbtų pastoviai….nes darbo tikrai yra.
Žiemą—sniegas nukasti eikia, nors jau iki ten kur bus laidojamas velionis..o ne taip kai reikia laidot ,o sniego iki kepimo.. (visiems žinoma šį problemą)
Šią temą būtų galima rašyt daug…bet kažin ką ir pakeis………
Jejgu taip gerai tvarkomos Butėnų kapinės, tai galima ir Svėdasų gyventojus ten laidot. Matosi, kad kai kam, Svėdasuose bloga gyventi, tai kiaulių komplekso kvapai trukdo, tai žolė kapuos ne taip pjaunama, tai vanduo toli atsinešti, tai kažkokios tvoros kliudo. Valig teisybės, tai miestely gyvena kažkoks pesimistas ir rašinėja visur neigiamus dalykus apie Svėdasus. O gal jau laikas nutilti ir liautis pjudžius vienus ant kitų.
Niekų nerašinėkit ir nekaltinkit seniūno.Už kapines atsakingi komunalininkai iš Anykščių. O artimųjų kapus reikia prižiūrėti. Ir nereikės rašinėti visokių nesąmonių.
Man tai būtų labai aktualu žydų ir staroviru kapines
Šalia Svedasų yra didelės žydų bendruomenės kapinės, kuriose jau senai nebelaidojama, nes nebeliko po 2-ą Pasulinio karo tikrų žydų Svedasų miestely. Tai ti vietas būtų, jeigu kam trūksta unt centrinių miestelio katlikų bendruomenės kapų, tik mįsliju gal kokias religines procedūras raikėtų laiku atlikt tiems kam jau maža vietos atrodo.
Neteisus tas autorius, prirašęs nesąmonių feisbuke apie Svėdasų kapines. Kas gi su traktoriuku pjauna žolę tarp kapaviečių, kaip ten įvažiuosi pro siaurus tarpus. Reikia dėkoti, kad žmonės nupjauna žolę ir nereikia patiems tuo rūpintis. Kitose kapinėse patys gyventojai žoles rauna, niekas nešienauja. O kad nupjauta žolė nepriliptų prie antkapių ar tvorelių, tai reikia dažniau artimųjų kapus lankyti arba samdyti vietinius žmones, kad kapus prižiūrėtų. Jei atvažiuoji kartą metuose, tai kokį vaizdą nori rasti? Keliami rašinyje nesvarbūs klausimai. Problema svarbiausia ta, kad kapinės baigiamos užlaidoti ir nežinia, ar kas rūpinasi jų plėtimu, ar ruošiamas koks projektas? Kol kas visi tuo reikalu tyli, gali taip atsitikti, kad nabašnykus teks stačiomis laidot, nes nebebus vietos kapinėse. O vanduo, žolės pjovimas, įrankių dėžė- tai jarunda. Gali ir bendruomenė tuo reikalu labiau pasirūpinti.