Vakar Anykščiuose vyko Seimo Aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamasis posėdis. Seimūnai aplankė turistinius miesto objektus, tačiau daugiausia jų dėmesio sulaukė dar tik planuojamas rengti „Lajų takas“ prie Puntuko akmens.
Vakar Anykščiuose vyko Seimo Aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamasis posėdis. Seimūnai aplankė turistinius miesto objektus, tačiau daugiausia jų dėmesio sulaukė dar tik planuojamas rengti „Lajų takas” prie Puntuko akmens.
Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka Seimo nariams pasakojo, jog dar nežinia kaip atrodys Anykščių šilelyje planuojamas įrengti „Lajų takas” kurio įrengimui ES skirs apie 5 mln.Lt, o šiuo metu į paskelbtą idėjų konkursą atsiliepė 52 kandidatai, sieksiantys laimėti konkursą ir projektuoti pėsčiųjų taką medžių lajomis (viršūnėmis). „Iškirtus lapuošius ir neliečiant pušų, netoli nuo Puntuko akmens turėtų atsirasti informacinis centras (kompaktiškas, kaip jis atrodys, pasiūlys projektuotojai) ir nuo jo takas turėtų eiti ten, kur dabar stovi priešgaisrinis bokštas. Lajų taku bus galima pasivaikščioti, prisiglausti prie medžių, gauti informacijos apie Anykščių šilelį, prie Puntuko nusileisti ant žemės”, – savo viziją pristatė K.Šerepka. Ši vieta, pasak K.Šerepkos pasirinkta todėl ,kad būtų kuo mažesnė vizualinė tarša, projektuotojams bus keliamas uždavinys, jog stovint prie Puntuko, lajų tako konstrukcijos neturėtų būti matomos. Seimo narei Aurelijai Stancikienei idėja pasirodė labai gera ir ji sakė, kad lajų tako projektui pritaria.”Medinis lajų takas prie medžių viršūnių labai šaunu, aš įsivaizduoju kaip bezdžionių taką”, – sakė A.Stancikienė. Tuo tarpu Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas buvo nusiteikęs prieš bet kokią urbanistinę invaziją į Anykščių šilelį. „Į šventą mišką norim įbrukti metalinę konstrukciją. Taigi, matėm metalinę apšvalgos aištelę prie Dusyno ežero. Tai tas pats svetimkūnis, tik ten žalos gamtai mažiau, nes jis pastatytas plyname lauke”, – kategoriškas ir nesukalbamas prieš lajų taką buvo nusiteikęs J.Šimėnas.- Čia medinis takas negalės būti. Saugumo sumetimais turės būti metalinės konstrukcijos”.
Anykščių miškų urėdijos urėdas būsimą „Lajų tako” projektą prie Puntuko taip pat vertina skeptiškai. „Lajų tako” idėja yra puiki, tačiau vieta jos įgyvendinimui netinkama. Puntuko akmuo su Dariaus ir Girėno bareljefais yra sakralinė vieta. Ir aš, turėdamas sprendimo teisę, šios vietos neapkraučiau „gargarais”, metalo „šmotu”. Jeigu mes galvojame ne tik apie miestelėnus, bet ir atvažiuojančius turistus, vietą lajų takui galima surasti pačiame Anykščių mieste. Medis turi savybę augti. Ar neteks įrengtą lajų taką po kokių 10 metų aukštinti, nes per medžių šakas nebus galima nieko nuo to tako matyti”, – seimūnams sakė S.Kinderis ir siūlė projektuotojams galvoti apie lajų taką prie Laimės žiburio, kur „pakankamai aukšta vieta ir gerai matytųsi miesto panorama”.
Merui Sigučiui Obelevičiui lajų takas yra ekologinis projektas, kuris turistus supažindins su Anykščių šilelio istorija. „Jeigu žiūrėtume kompleksiškai turistiniu požiūriu, tai vieta lajų takui prie Puntuko yra ideali, nes daug žmonių atvažiuoja prie Puntuko. Ir jie kartu užlipę ir praėję šituo taku, bus supažindinti su meile gamtai, pažins Anykščių šilelį”, – projektą gynė S.Obelevičius. „Na tegu tie žmonės ir važiuoja. Jūs bent gerą kelią prie Puntuko padarytumėte”, -merui replikavo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J.Šimėnas. Jis, pamatęs, kokiomis trinkelėmis bus klojama Puntuko akmens papėdė, stvėrėsi už galvos ir ragino rajono vadovus ir regioninio parko direktorių K.Šerepką „tuos svetimkūnius vežtis pas save į kiemą”.
Seimo narys Antanas Baura lajų tako projektą lygino su Niūronių Arklio muziejumi, kuriame ne tik dvelkia senove, bet vyksta įvairios programos, kaip antai, duonos kepimas. „Tai perkelkit lajų taką į Niūronis”, – A.Baurai mestelėjo J.Šimėnas.
Priminsiu, kad rajono tarybos narė krikščionė demokratė Aldona Daugilytė per trumpą laiką surinko 50 parašų, kad lajų tako Anykščių šilelyje nebūtų. Tarp pasirašiusiųjų – ir Seimo narys J.Šimėnas.
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkui J.Šimėnui įspūdžio nepadarė ir Seimo nariams parodytas Dainuvos pramogų parkas su karstyklėmis medžiuose. Kai kurie deputatai versininkų siūlomą atrakciją gyrė, kiti klausė, ar metaliniai lynai nežalos šimtamečių medžių, kiti norėjo perskrieti lynu per Šventosios upę, o J.Šimėnas akivaizdžiai buvo susinervinęs dėl urbanizuotos žmogaus invazijos į Anykščių šilelį.