Anykščių rajono savivaldybėje pernai užregistruoti 145 gimę kūdikiai, mirė 594 gyventojai.
2021 metais, netekus beveik 600 žmonių, Anykščių rajone šių metų sausio 1 dieną savo gyvenamąją vietą buvo deklaravę 24 tūkst.440 gyventojų.
Pernai 177 (2020 m. – 121) Anykščių rajono gyventojų išvyko gyventi ir dirbti į užsienį.
Jauniausiems tėvams – 16 ir 19 metų
Savivaldybės Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, pernai registruoti 145 gimę kūdikiai – 76 berniukai ir 69 mergaitės. Nors gimusių kūdikių skaičius yra kuklus, jis didesnis nei 2020 metais ( tuomet gimė 123 kūdikiai). 117 vaikų, kurie yra registruoti mūsų rajone, pernai gimė Lietuvoje, 28 (2020 m. – 24) – užsienio valstybėse.
Iš rajone registruotų Lietuvoje gimusių kūdikių 79 gimė susituokusiems tėvams, 34 pripažinta tėvystė ir 4 kūdikius įregistravo vienišos motinos. Jauniausiai mamai buvo 16, o jauniausiam tėvui – 19 metų.
Populiarėja seni vardai
2021 metais kūdikiams dažniausiai buvo suteikiami nesikartojantys vardai, tačiau buvo ir po keletą kartų pasikartojančių: Amelija, Kamilė, Vakarė, Lėja, Luknė, Patricija, Herkus, Lukas, Dominykas, Benas, Motiejus, Jonas, Jokūbas, Kajus. Retesni vaikų vardai – Amėja, Aleina, Anabelė, Aneta, Danilė, Leila, Ignija, Kesmina, Aris, Diegas, Daigaras, Hardas, Evanas, Railis. Taip pat tėvai savo kūdikius pavadino Onutės, Elenos, Aniceto, Henriko, Barboros, Vincento bei Leono vardais. Kaip pastebėjo Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus specialistai, pastarieji vardai buvo populiarūs dar tarp mūsų tėvų ir senelių.
Daugėjo mirčių nuo COVID-19
Pernai Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje įregistruoti 594 (2020 m. – 543) mirties įrašai. 4 Anykščių rajono gyventojai mirė užsienyje.
Dažniausia mirties priežastis – širdies ir kraujagyslių ligos, antroje vietoje – vidaus organų vėžys. 51 (2020 m. – 12) rajono gyventojas mirė nuo COVID-19.
Tuokėsi ir įžymybės
2021 metais Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje įregistruoti 135 (2020 m. – 145) santuokos sudarymo įrašai. 86 (2020 m. – 85) poros tuokėsi skyriuje, 46 (2020 m. – 55) – bažnyčiose ir 3 (2020 m. – 5) – užsienio valstybėse. Sudarytos 4 santuokos su užsienio valstybės piliečiais.
Šešiolika (2020 m. – 9) santuokos sudarymo registravimo ceremonijų buvo organizuota ne Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, o norinčiųjų susituokti asmenų pasirinktose vietose. Poros tuokėsi sodybose ,,Bitės vila“, ,,Barono vila“, ,,Pušų takas“, „Anykščių juosta“, ,,Burbiškio dvaras“, ,,Kankorėžis“, ,,Karališkis“, ,,Aroma“ ir kitose privačiose sodybose.
Po santuokos sudarymo moterys dažniausiai rinkosi sutuoktinio pavardę su moteriška pavardės forma – 84, sutuoktinio pavardę, nenurodančią šeiminės padėties, pasirinko 31 moteris, dvigubą pavardę, kai prie savo pavardės prijungiama sutuoktinio pavardė su moteriška pavardės forma – 9, prie savo pavardės prijungiama sutuoktinio pavardė, nenurodanti šeiminės padėties – 8, iki santuokos turėtą savo pavardę pasiliko 3 moterys.
Praėjusiais metais Anykščių rajone tuokėsi ir keletas įžymybių. Rajone žiedus sumainė atlikėjai Jeronimas Milius ir Karina Krysko, taip pat lengvaatletė, TV ir radijo laidų vedėja Vlada Musvydaitė.
Trumpiausia santuoka – 13 mėnesių
2021 metais įregistruoti 68 (2020 m. – 63) santuokos nutraukimo įrašai. Santuokoje trumpiausiai gyventa 13 mėnesių, o ilgiausiai – 46 metus. Po santuokos nutraukimo 14 moterų pasirinko iki santuokos sudarymo turėtą savo pavardę, o 54 – pasiliko santuokos sudarymo metu pasirinktą pavardę.
Populiariausios kryptys – Norvegija ir Anglija
Pernai 177 (2020 m. – 121) Anykščių rajono gyventojų išvyko gyventi ir dirbti į užsienį. Daugiausia žmonių išvyko į Norvegiją – 48, Jungtinę Karalystę – 44, Vokietiją – 17, Airiją – 16, Daniją – 13 ir Nyderlandus – 12. Tarp išvykusiųjų – 79 moterys ir 98 vyrai.
Gyventojų skaičius Anykščių rajone pagal amžių ir lytis
Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, 2022 metų sausio 1 dieną Anykščių rajone savo gyvenamąją vietą buvo deklaravę 11930 vyrų ir 12688 moterų.
Po 15 – 20 metų laukia tragiška situacija
Kurklių seniūnijos seniūnas Algimantas Jurkus „Anykštai“ sakė, kad pernai seniūnijoje mirė 38 gyventojai, o gimė vos 5 kūdikiai.
„Jeigu tokia statistika išliks ir toliau, tai žinote… Tragiška situacija po 15 – 20 metų bus“, – prognozavo seniūnas.
A.Jurkus pastebėjo, kad pernai dažnais atvejais gyventojus ištikdavo staigios mirtys. Tai jis siejo su koronaviruso pandemija, dėl jos išaugusia psichologine įtampa, pasikeitusiu žmonių gyvenimo būdu.
Tiesa, seniūnas įžvelgė ir teigiamų tendencijų – Kurkliai po truputį atsigauna: „Pastebiu, kad miestelyje jau yra vienas kitas nupirktas iki tol tuščias stovėjęs namelis. Atsiranda gyvybės, pastatai nepalikti likimo valiai, tvarkosi žmonės. Bet nuolat čia žmonės negyvena – atvyksta, pasitvarko, o ilgiau apsistoja tik vasaromis.“ – kalbėjo A.Jurkus.
Viešintų perspektyva miglota
Viešintų seniūnijos seniūnas Ramūnas Blazarėnas „Anykštai“ sakė, kad jam statistiniai demografinės Anykščių rajono situacijos duomenys kelia liūdesį: „Pernai išdavėme 38 leidimus laidoti, o gimė seniūnijoje tik 3 kūdikiai. Seniūnijoje gyvena jau mažiau nei 700 gyventojų“, – skaičiavo jis.
R.Blazarėnas pastebėjo, kad Viešintų seniūnijoje žmonės domisi parduodamu nekilnojamuoju turtu, atsikelia gyventi viena kita jauna šeima.
„Viešintos nėra labai patraukli vieta, nes tiek Kupiškis, tiek Anykščiai nuo miestelio yra nutolę kiek daugiau nei 20 kilometrų. Miestelio perspektyva sudėtinga ir labai miglota. Mokykla praktiškai jau uždaryta, likęs tik priešmokyklinis ir pradinis ugdymas“,- kalbėjo seniūnas.
Priverstinio kurortinimo pasekmės duoda vaisius…