Architektūriniame konkurse geriausiai medinio daugiabučio idėjai užsiregistravo 33 dalyviai. Sulaukta ir tarptautinio susidomėjimo – tarp dalyvių yra architektai iš Lenkijos, Nyderlandų, Norvegijos bei Jungtinės Karalystės. Konkursą organizuoja portalas SA.lt kartu su Anykščių miesto savivaldybe, jį remia Aplinkos ministerija.
Architektai savo projektus šlifuos iki kovo 20 d. Po to jie bus viešinami portale SA.lt ir kovo 25 d. bus skelbiami nugalėtojai. Juos nulems penkių autoritetingų architektų komisija.
Tai architektas Rolandas Liola,UAB „Arches“,kuri įgyvendino daug šiuolaikinių medinių pastatų projektų, įvertintų tarptautiniuose konkursuose vadovas, Estijos meno akademijos tyrėjas, architektas Renee Puusepp, Vokietiją atstovaujantis architektas Dominykas Marcinonis iš „PRPM architekten“ biuro, gerai susipažinęs su šiuolaikine medine statyba.
Likę du komisijos nariai – architektas Darius Spranaitis iš „AZCM Lietuva“, daug dirbęs su medinių surenkamų namų projektais, tarp jų ir medinių viešbučių, ir Daiva Gasiūnienė, atestuota architektė, Anykščių rajono vyriausioji architektė.
„Kodėl esame konkurso partneriai? Nes Anykščiai – medinės architektūros meka. Didžiulis medinis senamiestis, tapęs urbanistiniu paminklu. Anykščiai – tinkamiausias modelis „pralaužti ledus“ mediniams daugiabučiams pastatams Lietuvoje“, – sako Daiva Gasiūnienė.
Rolando Liolios žodžiais, medis – tai medžiaga, kurią įdomu pažinti, atrasti naujai, kaip labai universalią, natūralią, šiltą ir jautrią. Imponuoja medžio universalumas. Šiomis dienomis jis jau sulaužė tvyrojusius stereotipus ir su nauja kokybe grįžta į architektų sprendinius. Ilgaamžė itin patvari modifikuota mediena, klijuotos medienos skydai, medžio izoliacinė vata ir daugelis kitų produktų atveria naujas galimybes kurti naudojant medį.
„Teko įsitikinti, kad medinių pastatų projektavimas yra gana sudėtingas procesas. Vis dėlto statybos eiga atperka vargus – statybos vyksta greitai, švariai ir preciziškai. Vokietijoje medinė statyba turi didžiulę paklausą – tiek privatūs, tiek viešieji užsakovai, rengdami architektūrinius konkursus vis dažniau nurodo, jog projektuojami pastatai turi būti iš medžio“, – teigia Dominykas Marcinonis.
Daugiau informacijos apie konkursą rasite čia
Vyriausybės programoje nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų, kurios sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Nors šiuo metu nėra draudžiama tokių statinių statyba, tačiau teisės aktai leidžia statyti santykinai nedidelius statinius, apribojant jų aukštį. Todėl nuo 2024-ųjų siūloma švelninti apribojimus.
Tokiu atveju galėtų būti projektuojami ir devynaukščiai pastatai. Pavyzdžiui, Skandinavijoje tokių griežtų apribojimų nėra – Norvegijoje pastatytas net 85,4 m aukščio visiškai medinis pastatas.
Lietuva jau yra pasiruošusi tokiems pokyčiams statybos sektoriuje – šalies įmonės turi medinių skydų ir modulių gamybos patirties, 98 proc. jų produkcijos eksportuojama į užsienį, daugiausia (apie 90 proc.) į Skandinavijos šalis. Be to, Lietuvoje plečiamos medienos perdirbimo įmonės, kurios sukuria didesnę pridėtinę vertę.
Mūsų meras feisbukinis tik rašynėja komentarus,kelia visokias gėlytes,o savo tiesioginio darbo =didelis NULIS.
sukrizminus kaskokius paviljonus centri ant ratu tai gautus kaskas panasaus unt kaskiokiu trojos zirafu kaskokia fignia gautus
būtų gyventi chemija permirkusiame, bet ekologiškame daugiabutyje.
Galima tiktai pasidžiaugti, nes tai būtų bene pirmasis Nepriklausomybės laikų daugiabutis. Bet juokinga, kai šalia senos architektūros namukų stato šiuolaikiškus namus, o J. Biliūno g. sename daugiabutyje neleidžia pirmame aukšte įsirengti balkonėlio. Kai beveik visuose namuose nuo kelio įrengti ofisai.
Konkursai tarp architektų kūrybos darbų yra viena-tai daugiau kūrybinės raiškos ir žinių pasidalinimo veikla.
Visai kas kita Anykščių savivaldybės dalyvavimas tokiame konkurse, pamirštant jau savivaldybės stalčiuose gulintį techninė projektą medinės pilies statybai. Kodėl architektų darbas, už kurį sumokti nemaži pinigai iš savivaldybės sąkaitos, dulka lentynoje? Kodėl negali būti pilis įveiklinama su VIP valdovų rezidencijomis bei bendro naudojimo erdvėmis, skirtomis socialinėms miestiečių ir kitų anykštėnų vištų veikloms?
Tu čia, Donaldai, nuskiedei
projektą nupirko, sukišo nevagiančio bitutės 100 tūkstantėlių euriukų, pudrino gal tris metus visiems smegenėles, kabino vermišėlius ant ausų, o bet tačiau statybos leidimo pilies statybai ant Vorutos taip ir valstybė neišdavė, va taip su ta pilim. Tiesa, liko suniokotas piliakalnis, statant kelią į viršukalnį
nemeluok-lengviau gyvensi. Esmė tame, kad yra net vaizdinė medžiaga kaip liberalų lyderis ir kiti tuo metu užimantys valdžios postus pasirašytą deklaraiją nuleidžia kapsulėję į pamatų duobę. Taigi stayboms leidimas buvo išduotas, tik, kad pinigų iš Dangaus nenukrito. Dabar, gi švaistomi kiti pinigai, kitiems projektams ir asmeninio prestižo patenkinimui.
Jo jo, geras”architektas’ (K.T.?) buvo, šalia pilies – dar ir valgyklą ruošėsi įrengti. Nesuspėjo (per tą STT akylumą, kad ją kur bala)! O dabar vis Molėtuose tebeposėdžiauja dėl kitokių „projektų”… įkliuvęs.
Tai kad Plikis kai uzstukalino, niekaip už kiaušų negalimėjo paimti, tai tas tokiam durneliui davė keliolika štukių kyšio, kad anas kaip šunytis lakstytų ir išprovokuotų. Va ir akylumas
ir dar, būtų labai šaunu, jei šių statinių „pramušėjai”pateiktų oficialų dokumentą, kuriame parašyta, kad galima buitiniuose kuro katiluose kūrenti tokiose statybose naudojamą medieną … va ir visa ekologija bei sveikas gyvenimo būdas…
klausimėlis – ar būsimiems gyventojams statytojai pateiks pilną sąrašėlį cheminių medžiagų, kurios panaudotos medienos apsaugai nuo gaisro, kirvarpų, drėgmės, pelėsio, trūnijmo ir t.t. ? Pats mačiau tą pastatą Norvegijoje – prie pat magistralinio kelio pastatytas cheminėmis medžiagomis impregnuotas pastatas, kurio vidaus oro ventiliacijos sistema yra sudvigubinta. Kaip manote kodėl ?
Jeigu čia ne blefas, tai dėsiu riebų pliusą merui ir savivaldybės architektams, nes tai būtų didžiulė reklama Anykščiams ir kartu sprendžiama butų trūkumo problema
Ar isispres problema jei buto kaina bus 150tuks.
Jo jo didelis pliusas …geriau nejuokinkit, kuo kvailiau tuo pliusu daugiau, tur but suinteresuoti pliusininkai
Sako, medis gerai dega…
Reikia tik ūkiškai chemikaluose išmirkyti
Reiks maziau vakcinu, prisikvepave chemijos greciau iskeliausim i amzinybes namus
įdomiausia čia ir dabar tai:
ar anykštėnai apmokės per savivaldybės pasirašytą viešinimo sutartį už šio straipsnio publikavimą, kuris yra Aplinkos ministerijos informacija ar ministerija papildys ”anykštos” sąskaitą?
Žiniasklaidos verslas turi uždirbti iš tokių projektų viešinimo.
Eiline varle manau ….laikas parodys…
Kiek miškų reikės iškirsti?
Miškus ir dabar kerta, kerta ir išveža užsienin medieną, o statant tokį namą mediena būtų perdirbama, liktų Lietuvoje, būtų kuriamos darbo vietos
Greičiau medieną tektų pirkti iš kitų šalių, o mūsų miškas toliau keliautų į skandinavijas.