Anykščių kurortizavimo koncpeciją parengęs žinomas Lietuvos architektas Audrys Karalius siūlo „išgaražinti“ Antano Baranausko klėtelę. Patariama jai pastatyti naują, šiuolaikiniu standartus atitinkantį stiklinį gaubtą, kad klėtelė būtų iš tolo matoma ir „dalyvautų“ Anykščių miesto gyvenime.
Kaip manote, ar reikia „išgaražinti“ Antano Baranausko klėtelę? O gal reikia palikti viską taip, kaip yra dabar? Kaip vertinate dabartinį klėtelės gaubto apipavidalinimą? Beje, kada paskutinį kartą lankėte klėtelę?
Jūsų komentarus išspausdinsime laikraštyje „Anykšta“.
Pritariu Jums 100%! Muziejaus vadovas tikrai labai stengiasi,bet gal jo pavaduotoja\pavaduotojas nebesusivokia realybėje? Gal jiems geriau derėtų rūpintis laiptais(nuo gatvės vedantys link rašytojo kapo),nes jie labai jau apsamanoję,takai baisūs…Štai čia reiktų tvarkyti,nes ne koks vaizdelis…
Kas yra išmintingas žmogus? žmogus, kuris analizuoja žmogaus vidinius reiškinius išgyvenimus, jo vidines būsenas. O protingas žmogus tas kuris žino daug įvairios informacijos, mąsto šia diena. Išmintingas žmogus žiūri ir į praeitį ir į ateitį.
Anot karlo žmogus pradeda filosofuoti tada kai yra ribinėje situacijoje: tai gali būti *pasaulio nepatikimumas, * artimo žmogaus netektis, praradimas * mirties baimė. Pagrindinis klausimas kuris yra keliamas filosofijoje yra kodėl.
Mūsų visuomenė labiausiai vadovaujasi susikurtais stereotipais. Blondė durna, visi vyrai kiaulės ir pafilosofija yra susijusi su religine pasaulėžiūra. Darbai ir klausimai turi būti originalūs ir jie yra ilgaamžiai. Skirtumai: menininkas vadovaujasi vaizduote, o filosofas vadovaujasi moksliniai kriterijais, loginiais argumentais, aiškiomis sąvokomis.
Būtį galima suvokti tik mintimis, jusliškai apčiuopti neįmanoma. Dedukciniu metodu vadovaudamasis jis išveda būties egzistavimą. Dedukcini visuomeninidemokritas – amžius prieš kristų. Universalus mokslininkas. Pažiūros – šiuolaikiškos. Atomistinę teoriją, kurią pateikė materealistinį pasaulio aiškinimą. Jis teigia, kad pasaulis yra sudarytas iš atomo. (5 amž. Pr. Kr. Atomai skiriasi kokybiškai forma, padėtis, tvarka. Visuotinė atomų savybė yra judėjimas(juda tuštumoje. ) žmogaus sielą sudaro subtilesni atomai. Sielos sudaryti atomai nemiršta. Pirmenybę teikia racionaliam pažinimo būdui – kalbėdamas apie pasaulio pažinimą. Demokritas išskiria du pasaulio pažinimo būdus : racionalų kai kalbama apie būtį yra aiškinama pasaulio kilmė. Materealizmas – kai filosofas būtį kildiną iš materealaus prado.
o čia ką turi bendro su diskutuojama tema šis skraidymas padebesiais?
Aš siūlau padaryti eksperimentą ir siekiant įgyvendinti valdžios deklaruojamą veiklos skaidrumą perkelti vasaros laikotarpiui savivaldybės administracijos tarnautojus dirbti po stikliniais gaubtais, įrengtais miesto parke, o dabartinį valdžios pastatą išnuomoti verslui. Taip būtų pritrauktos privataus kapitalo lėšos į savivaldybės biudžetą, o visuomenė ir turistai galėtų stebėti kaip valdžia tarnauja tautai, neišleidžiant biudžeto pinigų dėl vaizdo transliacijų internetu kaip dabar bandoma parodyti valdančiųjų politikų skaidrumą, transliuojant tiesioginius rajono tarybos posėdžius.
Jeigu tai pasiteisins, tai galima bus svarstyti ir muziejinių eksponatų pakišimo po stiklo gaubtais projektus, o savivaldybės kabinėtų perkėlimą į kaimiškų vietovių tuščias mokyklų patalpas.
a, supratau, kad čia – Vasaros 5 pasiūlymas ir tiek.
Ar ne paveldas kultūrinis šis gaubtas. Ar nereikia leidimo nugriauti. Atsargiai su tuo g
Vorutos piliakalnis taip pat yra paveldas, bet politikų užmanymai būna aukščiau įstatymų, nes jie valdo dabar…., o kas bus po jų nesvarbu.
ne paveldas, o sovietinis statinys laip garažėlis kopyčios tipo 🙂
Bet kolonos kaip Romos imperijos laikų. Kokybiškas statinys. Dabar, jei stiklinis, tai kokybę matysime labai greitai…. Nes, dabar daroma iš pigių medžiagų. Gaubtą stiklinį, tai pastatys čia aišku….
Aišku, kad reikia atnaujinti kaip yra numatoma po stikliniu gaubtu, kad būtų gerai matoma, juk tiek turistų ją aplanko
it dar saulės elektrinės baterijas sumontuoti ant gaubto stogo… ir vėjo jėgainę ant Biliūno kapo kalno.
Tiek visko reikia, o viskas taip pasenę, nusibodę.
Gerai, kad jau medines lovas ant tilto sudėjo, galima prieš saule ir savo turimą gražumą turistams parodyti 🙂
Atsakymas į NA. Žiūrėkit,kad neištiktų Gedimino kalno likimas…
Ietys laužomos be reikalo. Žinoma, kad Baranauskui jokių lėšų negaila, galima būtų ir auksinį gaubtą pastatyti. Tačiau kas lankys muziejų po penkiasdešimties metų? Anykščių, kaip ir visos Lietuvos vadovybė, visai nekreipia dėmesio į KTU ir VDU mokslininkų perspėjimus. Visi juk skaitėme, kad dėl mažo gimstamumo ir emigracijos po penkiasdešimties metų lietuviškai kalbančių ir laikančių save lietuviais mūsų šalyje gerokai sumažės, niekam nebereikės nei Lietuvos poeto poemos, nei jo klėtelės. Anykščių rajonas, kaip vienas iš labiausiai nykstančių, bus išmiręs, o miestas merdės. Reikėtų valdžiai mąstyti ir kuo energingiau veikti, kad to neatsitiktų.
ar klėtelės muziejus yra tik anykštėnams, ar Lietuvai ir pasauliui? Ar Lietuva nėra ES narė ir ar Baranauskas nėra klasikų klasikas? Klėtelė be poeto likimą atskleidžiančios ekspozicijos, be lankytojų aptarnavimo terminalo yra tas, kas dabar žmones ir atbaido, nes viskas užstrigę stalininės psiaudo koplyčios gaubte – net nuo miesto klėtelės nematyti, ketvirtoji siena yra net be jokio stiklo, apeiti klėtelės negalima, vienu metu gaubte be gali būti normaliai įėjus tik keli žmones. Tai čia – lygis? Čia – gerai? Čia super, gerbiamoji Kraštiete?
pagal jus ir bažnyčią bei jos bokštus reikėtų perdaryti ir pastatyti iš permatomų stiklo plokščų, kad iš turistų pinigą galėtų rinkti savivaldybės įtaiga net ir prie šventoriaus tvoros, o tikintieji gal net Dievą geriau melsdamiesi išvystų….?
ar tau su proteliu viskas gerai, kad tokias nesąmones rašinėji apie bažnyčios bokštų pakeitimą stikleškom? Gal savaitgalį padauginai ir dabar vietoi baltų žirgų akyse stikliniai bažnyčios bokštai vaidenasi?
ar tu pasaulio piramidžių nežinai? Taigi turistai važiuotų ne tik iš Latvijos, bet ir jungtinių Arabų Emiratų, iš Indijos ar iš Taiwanio. Čia būtų kultūros ir architektūros proveržis šalia geografinio Europos centro.
Anykštėnams pinigai kristų į kišenes kaip lapai rudenį nuo medžių krenta, kurių nespėja net sugrėbti.
Skaitau komentarus ir galvoju, ar komentatoriai buvo nuvykę toliau Bebrūnų? Siūlau pasidomėti, kaip muziejai pasaulio neriasi iš kailio per naujienų ieškojimą, kad tik vėl pritrauktų lankytojų. O lankytojų kartos irgi keičiasi. Jei šių dienų senoliams sentimentai vieni, tai jauna karta tikisi proveržio. Jei išlystume iš savo asmeninio, pykčiu tryškančio pavydo kad kažkas vyksta, aplankytų palengvėjimas. Nusimeskime pavydo ( kad ne mano idėja) šešėlį, džiaukimės einančių į priekį žmonių sumanymais, palaikykime juos. Ačiū
pastebėtinas tamstos komentare sušvelnėjimas anykštėnų atžvilgiu, o tai valdžios tarnautojai iš savivaldybės vadovaujamų kėdžių nesivargina išvadinti vištomis, kurios toliau savo vištidės nebuvo nuskridę ar bukais, kuriems aiškinti įgriso.
Beje, nertis iš kailio reikia su vadyba, o ne su statyba, griaunant tai, kas jau yra paveldas. Kai kažkas komentatorius vadina ”talibais”, tai leiskite peradresuoti tai į griovėjų iniciatorius, kurie kaip talibai ruošiasi naikinti architektūrinį istorinį Anykščių paveldą ir įterpti stiklinį svetimkūnį prie muziejaus architektūrinio komplekso.
šventas pono Jono talibiškas naivimas! Čia jau ir Kašpirovskis nieko nepadarytų.
Vėl babkes Chebra darys ,atjkatai geri ??
va tokie komentarai, kad visi, kurie ką nors daro, yra vagys, atkatų gavėjai, viską ir sugriauna. Matyt pats gauni atkatus, kad žinai taip gerai viską apie juos ir chebras?
Diskusija nereikalinga. Pirmiausia reikia keisti ne klėtelės gaubtą, bet muziejaus vadovus. Kai kas jau turėtų eiti į garbingą poilsį, kai kas turėtų nurimti, nusileisti ant žemės iš padebesių, nebegadinti klėtelės sienų ir langų neaiškios paskirties plakatais, stendais, nelįsti prie valdžios su nesąmoningais pasiūlymais. Šitiek metų klėtelei tiko senasis gaubtas, pritiks dar ne vieną dešimtmetį.
o kur įžvalgieji specialistai palaidojo nupirktą iš architektų koncepciją dėl miesto centro ir aikštės rekonstrukcijos su kietąja ir minkštąja projekto dalimi? Kodėl nebereikia ”auksinių durų” projekto?
Ar čia tokia urbanistinė politika- kas valdo architektūrą savivaldybėje-tas valdo rajoną?
Kaip Gasiūnienė pasakis,taip ir bus. O jos nuomonė ir skonis ne visada sutampa su anykštėnų nuomone. O rajono vadovai viskam pritaria,ką pasako Daivutė.
teisingai, bet vienas profesionalas Anykščiuose susigaudo, ką ir kaip daryti, nes be Daivos būtų krachas.
Taip atnaujina, kad paskui subyra. Kodėl kaip visas pasaulis turim daryt. Puikus gaubtas
netvarus pasiūlymas. Tai labiau dizainerio užgaidų tenkinimas, o ne vertybių tvaraus išsaugojimo ir pažinimo galimybės sprendimų pasiūlymas. Saulės šviesos ir temperatūros poveikis suardytų istorinį eksponatą daug greičiau, nei ponas architektas gautą honorarą už savo idėją pravalgytų.
Grynas anykštėnas turėtų žinoti, kad stiklinių gaubtų panaudojimas yra visuotinis muziejų reiškinys pasaulyje, ypač Europoje – perdengiami vidiniai muziejų kiemai, apgaubiami paminklai, niekada neleidžiant tiesioginiams saulės spinduliams kristi ant tų objektų. Tad prielaida, kad mikro klimatas negiamai paveiks klėtelę yra nemokšiškas, priešingai, dar tebėra gyvos P. Gydyno restauravimo centro technologės ir restauratorės J. Lukšėnienė ir J. Vedrickienė, kurios konservavo klėtelę ir yra pasirengę Anykščiams pateikti ekspertines išvadas. Grynas anykštėnas turėtų žinoti, kad sovietų valdžia neleido įrengti prie klėtelės ar Vienuolio name normalios Baranausko gyvenimą ir kūrybą pristatančios ekspozicijos, o kai tapome laisvi – niekas to per 32 metus nepadarė. Komentarai rodo, kad Anykščiuose gausu talibų, t. y. tų, kurie bet kokiai idėjai ar sampratai, bet kokiam atsinaujinimui iš esmės sako NE. O su tokiais naujos pažangos nesukursi.
Gal nereikėtų kaltinti žmonių. Su jais specialistai, vadovai turi daugiau bendrauti : pristatinėti projektus, siūlyti sprendimus, aiškinti, išklausyti nuomones… Talibais ar durniais vadinti, kaip dabar pas mus priimta, neprotinga. Kas valdžia be žmonių? Kad ir neprotingų… Pagalvokit!
Jei jau nėr kur pinigų dėti, o visokie architektai anykštėnams perša kvailiausius pasiūlymus, tai po stiklo gaubtais visus rajono muziejus pakiškim, ir Arklio muziejų, ir „siauruką”, galima dar Lajų taką pakišt. Kvaila diskusija, kvaili paistalai, bezdalo teverti.
Yra šiuolaikinių žmonių, kur ie muziejui galėtų vadovauti.. Pv.Tautvydas Kontrimavičius.Kultūringas,nešaukiantis.
tamstos pateiktas pavyzdys yra iš to paties laikmečio. Jeigu jau norite keisti žmogiškuosius resursus, tai kvieskite iš Universitetų magistrantus kūrybiniam darbui.
Aišku, kad reikia „išgaražint”. Koks kvailys sumanė gaubto langus aklinai užkalt ? Nebežinoma kaip mandravot su visokiom „a lia inovacijom”.
dar būtinai reikėtų atverti Liūdiškio piliakalnio grožį.
Man teko kartu su R.Ozolu švarinti Kernavės piliakalnį.
Tada neiko įspūdino nebuvo , po medžiais ir krūmais slėpėsi grožis.
O dabar – negirdėjau priekaištų.
Žinau, kad bus priekaištų kai pradės kirsti medžius. Bet piliakalnis tia ne medžiakalnis.
Kiek Lietuvoj grožybių atsirado, kai piliakalniai patys pradėjo alsuoti didybe.
Būt gražu ir didinga Anykščiuose.
Piliakalnis yra kitoje vietoje, kur perlaidotas rašytojas, ten kalva….
Žinau. Bet vadinam piliakalniu. prisimenu laikus, kai medžiai neužstojo vaizdo.
Tai tada ir piliakalnį ir kalvą.
Būtų tikrai gerai.
puiki idėja apvalyti Baranausko apdainuotą smeliakalnį, ant kurio ilsisi Biliūnas, o jo kapą dengia Laimės žiburys, nuo stichiškai suaugusio miško. Žinoma, malkų sandeliukų lygio mąstytojai tuoj ims rėkti, kad kažkas nori dykai malkų prisipjauti, keli durneliai pasipiktinę dar pasiūlys ir Anykščių šilelio pušis iškirsti, dar bus vapama kad labai gerai, kad Laimės žinurio nebesimato, kaip ir po priekinius gaubto stiklo langus nebematyti poeto klėtelės. Bet savivaldybėje ir redakcijoje yra išmintingų žmonių, kurie supranta, kad reikalinga pažanga ir atsinaujinimas iš esmės. Tad vilties yra.
Dėkui Jums už supratimą.
Nors esu kilimo iš Troškūnų, bet Anykčių esu gi Anykščių kraštietis.
Man nepatinka giedojimas – …savo naudai … (toliau tad būtų teisinga- ne žmonių gėrybei )
Tad kartu Vilties nepraraskime.
… kaip dabar išdabintas gaubtas – beskonybės įkūnijimas.
Aš esu pareiškęs muziejaus vadovams apie tokį gražumą – netiko jiems pastaba.
Dėl naujo – tai manau nereikėtų visko naikinti, o, kaip istoriją, palikti dabartinio gaubto fragmentus (tai galėjo būti padaryta griaunant rūmus Vilniuje) ir puikiai pritaikyti tam tikroms funkcijoms – parodinės sienos, higienos kambario siena , kolonas įkomponuoti į apžvalgos aikštelės konstrukciją ( apžvalgos aikštelė būtų papildoma traukos jėga )
Erdvus gaubtas tikrai būt neblogai.
Gražinkim Anykščius su gyvenimo istorijos išsaugojimo kvapu.
pirma nuo zmoniu paslepe o dabar po sloiku pakis debilai irtiek vyt tokius vadovus lauk
Reike išgražinti aš ten gyvenū
Išvis nuversti.
Visi bandė – Gudelis, Obelevičius, Tubis (Leonai, nežinau ar tu bandei) niekam įstatymai neleido. Atsiminkite kas dėjosi su Palangos kurhauzu. Įstatymai per 32 metus nepagerėjo ir tarnauja turtingiesiems, o ne žmonėms.
Gal būt tai Jurgitos Bugailiškienės projektas tie skydai ant klėtelės gaubto stiklų su Baranausko vaizdais ir bele kokiomis citatomis???
Kuriamos visokios istorijos Migla visur. O gaubto architektūra puiki. Kam draskyti. Pinigų daug turima.
Pritariu Jūsų nuomonei. Gaubto pakeitimas nepadintų muziejaus lankytojų susidomėjimo, nebent modernaus gaubto atvyktų pažiūrėt..
Mažiau reikia kištis. Ar jau nebėr kur pinigų dėti…
Muziejui reikia kompetetingo direktoriaus ir problemos bus išspręstos, o kol kas – išniekinto gaubto parodija šiurpina klėtelės lankytojus ir miesto gyventojus, o bejėgė valdžia tyli ir leidžia direktoriui daryti, ką nori.
ar ne tuometinio savivaldybės kultūros tarybos pirmininko, kuris kuruoja muziejaus veiklas šitie ”šedevrai” ant vitrinų muziejuje atsirado?
Pajarskienės vadovavimo laikų šedevras yra tos „stiklų užuolaidos”
o gal liberalų ”arhitekto-dizainerio”, tuometinio mero patarėjo toks projektas nupieštas?
Reikėtų paklausti pačių muziejininkų kas to apipavidalinimo autorius ir kas davė sutikimą keisti architektūrinį muziejaus pastato-eksponato gaubto išpildymą.
jei mero patarėjas darė spaudimą ir privertė muziejų įgyvendinti šį klėtelės gaubto išdarkymo projektą, tai absoliutus skandalas, ir „Anykštos” žurnalistų garbės reikalas tai ištirti ir paskelbti.
Koks stiklinis gaubtas. Kas valys tuos stiklus. Reiks etato valytojos. O čia juk pinigai. Geras senas gaubtas. Tvirtas.
Niekam nereikalingus skydus ir piešinius nuo gaubto nuimt ir palikt jį taip, kaip sumanyta gaubto autorių. Užteks mėtyt pinigus architektorių užgaidoms, kas čia bus, jei kas kelius ar keliolika metų kažkas vis sumanys patobulinti, sugriauti, perstatyti. Iš tos varganos medinės bakužės tuoj nieko nebeliks.
Dabar durnos mados atajna gal iš kakias Amerikas, kad pas mum stata didžiulius namus kaip daržines, je vietaj plytų ir medžia beveik visur stiklas. Va dabar jau nebeintinka ir Baranauska kletelas gaubtas, jau apie stiklu galvojama. Je mada grait plinta. Kunigiškiu kaimi senoja mokykla- muziejus remantuojamas, tai gal muziejininkas gerbjamas Bagdonas Vytautas gal irgi unsgejs kad tu muzieju irgi pa stikla gaubtu pakyšt. Tadu gal ir kiti nares stiklinių gaubtų sava muziejam. Nebejuokinkim svieta.
Gerbiamoji ponia iš Svėdasų, nuomonei pareiškti reikia ne tik klaviatūros ir kompiuterio, bet dar ir žinių apie muziejus bei supratimo, kokie jie yra šiandien ir ką jie turi atlikti. Bet kai malkinės lygio ar kaimo trobos suvokimas ima byloti, ką ir kaip daryti, tai darosi graudu. Šiuo atveju jau Jūs tikrai juokinate anykštėnus savo pastalais.
Jokie ne paistalai. Ne ginkite tų norimų sprendimų. Nors vistiek bus stiklu padengta. Na baigs daryti Anykščių miestelį…
Mane tai Tamstelė juokinate – toks visažinis pamokslautojas nuo bačkos…
Kaip 2012 metais buvo minimas D. Poškos Baublių muziejaus 200 m. jubiliejus, Šilalės rajono savivaldybė pakeitė abiejų baublių gaubtus naujais daug erdvesniais bei puikaus stiklo dizaino, taip pat atnaujino ekspozicijas pastate, o ką Anykščiai padarys 2027 metais gegužės 1 dienai, kai bus švenčiamas pirmojo Lietuvos memorialinio muziejaus – Baranausko klėtelės kaip muziejaus šimtmetis? Vienuolis savojo apie stiklinį gaubtą, tačiau Kvašio gaubtas yra nekokybiškas, ankštas, be mikroklimato, tad visiškai neatitinka šiuolaikinio muziejaus reikalavimų ir jo nekeisti nauju yra absurdas ar slunkių kalbos. Per 32 atkurtos valstybės metus gaubte nieko nepadaryta, o beprasmės dekarocijos uždėjimas ant gaubto įėjimo durų ir fasado stiklų iš esmės pažeidžia architekto autorinį darbą ir išdarko Vienuolio idėją „apgaubti klėtelę stiklu”. Gyvybiškai būtinas jaunas gaubtas su plačiu panoraminiu apėjimo apie klėtelę ratu, reikalinga greta ir Baranausko ekspozicijos salė, ir lankytojų aptarnavimo erdvė (neįmanoma suprasti, kaip dabarty gali būti memorialiniai pastatai be WC lankytojams, kai net Gedimino bokšte seniai tai yra, yra Aušros Vartų šventovėje ir visur, kur lankosi žmonės). Gaubto nereikia griauti, reikia jį pakeisti nauju šiuolaikiniu kokybišku stiklo statiniu, apie ką kalba ir rajono vadovai, kultūrininkai, ir architetas A. Karalius.
Reikia nuimti visus dengiančius vaizdą kad iš lauko galmėtu be pinigų ją stebėti, kodėl pvz angljoi muziejai lankomi už dyką, tegul stovi kaip stovėjusi nekiškit nagų prie jos vadinami architektai
Mano nuomone tas kas siūlo griauti nėra kūrėjas. Jo koncepcija pasmergta žlugti, kaip sovietų sąjunga su komunistų politika, kurios vykdytojai okupuotoje Lietuvoje griovė nacionalinės kultūros palikimą ir statė sovietinę sistemą išreiškiančius objektus.
Mano galva architektas turėtų rasti saviraiškai ir kūrybai erdėvės Anykšiuose rioksančių sugriūvusių objektų atkūrimo ir įveiklinimo projektuose. Kaip antai buvusios senosios ligoninės pastatai miesto centre. Kodėl nei miesto valdžia, nei samdyti ekspertai neteikia miesto visuomenei ir rajono tarybai jokių sprendimo pasiūlymų???
Reikia perkelti klėtelę į miesto centrą
Nesutinku! Klėtelę reikia perkelti at Kalitos kalno ir nuo jos stogo padaryti tiubingo nusileidimo trasą!
Kuo greičiau. Visiškas neįdomumas, nelankomumas, klėtelė nugręžta nuo miesto, nesimato. O galėtų būti matoma ir iš toli ir iš arti, jei nebūtų uždengta skarmalais.
Jei kas rašys kad lanko – meluos. Nebelanko niekas. Šios dienos žmogui pateikti tokius dalykus reikia mokėti, žinoti kaip, o ne klausti piktų komentatorių.
Kai kurie architektai visiškai nusišneka. Kuo gi blogas šitas gaubtas, kuris medinę klėtelę saugo jau daug dešimtmečių. Juk tą gaubtą irgi projektavo architektai, ne kokie bemoksliai piemengaliai. Gal pinigų biudžeto neturime kur dėti, kad norima viską sugriauti ir kažkokį stiklinį naują gaubtą daryti? Verčiau nuo dabar esančio gaubto nuimti visokius skydus, plakatus ir kitokias mandrybes, kurios tikrai darko pastato išvaizdą.