Rugpjūčio 31 – rugsėjo 18 dienomis Lietuvoje vykęs Europos vyrų krepšinio čempionatas („Eurobasket 2011”) buvo pelningas, tai pirmadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje pranešė turnyro organizatoriai.
Rugpjūčio 31 – rugsėjo 18 dienomis Lietuvoje vykęs Europos vyrų krepšinio čempionatas („Eurobasket 2011”) buvo pelningas, tai pirmadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje pranešė turnyro organizatoriai.
„Europos čempionatas sugrįžo į Lietuvą po 72 metų pertraukos ir buvo didžiausias sporto renginys Europoje. Pirmą kartą Senojo žemyno pirmenybėse dalyvavo 24 komandos. Be darnaus organizacinio komiteto komandos darbo čempionato nebūtų buvę, – kalbėjo „Eurobasket 2011″ organizacinio komiteto vykdantysis direktorius Mindaugas Špokas. – Svarbiausia, aišku, buvo dvasiniai ir emociniai išgyvenimai Lietuvai surengus didžiausią visų laikų Europos krepšinio čempionatą, tačiau taip pat labai svarbu, kad Lietuvos valstybė nepatyrė nuostolių”.
„Eurobasket 2011” tiesiogines pajamas sudarė 34,8 mln. litų, tuo tarpu surengti čempionatą kainavo kiek daugiau nei 32,5 mln. litų. Valstybė čempionato organizavimui skyrė 9,7 mln., o per pridėtinės vertės mokestį (PVM) susigrąžino 24,2 mln. litų.
Beje, išlaidos „Eurobasket 2011” organizavimui buvo gerokai mažesnės, nei ankstesnių pirmenybių. Pavyzdžiui, 2007 metų Europos čempionatas Ispanijoje kainavo 60 mln. eurų, o 2009 metų Europos pirmenybės Lenkijoje – 47 mln. zlotų.
Pasak M. Špoko, galutiniai čempionato rengimo kaštai paaiškės lapkritį, kai bus suvestos visos finansinės sąskaitos.
„Eurobasket 2011” varžybos buvo transliuojamos 150 šalių ir, preliminariais skaičiavimais, buvo matomos daugiau nei 180 mln. žmonių. Iš viso surengta 90 tiesioginių televizijos transliacijų.
Iš viso buvo parduota 158 tūkst. bilietų (t.y. 75 proc. visų rinkoje buvusių bilietų).
„Kėlėme sau tikslą parduoti 80 proc. bilietų, tačiau ir pasiektas rezultatas įspūdingas. Kituose čempionatuose būdavo parduodama vidutiniškai 45-55 proc. bilietų”, – sakė M. Špokas.
Organizatorių skaičiavimu, Lietuvoje apsilankė per 20 tūkst. svečių iš užsienio. Čempionato rungtynes stebėjo 135 tūkst. vietinių žiūrovų arenose ir 120 tūkst. žmonių pramogų zonose.
Surengti „Eurobasket 2011” padėjo apie 1500 savanorių, kurie buvo atrinkti iš 6000 kandidatų. Saugumu rūpinosi beveik 4000 žmonių iš privačių saugos tarnybų, policijos, viešojo saugumo tarnybos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, radiacijos saugos centro ir operatyvinių tarnybų.
Čempionate buvo akredituota 1300 žiniasklaidos atstovų (200 TV ir radijo komentatorių), iš viso išduota per 5300 akreditacijų. Arenose buvo įrengta per 3000 darbo vietų. Infrastruktūrai įrengti buvo sunaudota daugiau nei įvairių 200 km kabelių. Per čempionatą žurnalistams ir komandoms reikėjo: 2395 stalų; 5210 kėdžių; 1434 scenos platformų (maždaug 12 standartinių festivalio scenų) 2850 kg ledų šaldymui.
„2002 metų spalį Vyriausybė pritarė ketinimui surengti 2007 metų Europos vyrų krepšinio čempionatą, tačiau 2004 metais Tarptautinės krepšinio federacijos Europos padalinio („FIBA Europe”) posėdyje paaiškėjo, kad teisė rengti 2007 metų pirmenybes suteikta Ispanijai, o 2009 metų čempionatą – Lenkijai. Lietuvai leista organizuoti 2011 metų Europos čempionatą. Taip siekta atstatyti įstorinę teisybę. 1939 metais Europos čempione tapusi Lietuva pagal anuometinį reglamentą turėjo rengti 1941 metų čempionatą, tačiau dėl Antrojo pasaulinio karo jis taip ir neįvyko”, – kalbėjo Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Vladas Garastas.
„Pasirengimo metu patekome į finansinę krizę, o vėliau į dar vieną minų lauką – savivaldybių rinkimus, bet viską įveikėme”, – džiaugėsi LKF vadovas.
„Noriu padėkoti tiems, kurie tikėjo, kad Europos čempionatas Lietuvoje gali įvykti. Organizaciniam komitetui teko dirbti finansinės krizės metu ir kiekvieną darbą, kuriam atlikti reikėjo valstybės lėšų, jis turėjo itin preciziškai paruošti ir pagristi. Džiugu, kad LKF ir čempionato organizacinis komitetas greitai reagavo į visas kylančias problemas ir jos buvo operatyviai sprendžiamos. Kai kurioms valstybinėms institucijoms reikėtų pavydėti tokio sugebėjimo dirbti preciziškai, sąžiningai ir pasiekti tokį rezultatą”, – sakė „Eurobasket 2011” metų Vyriausybinės darbo grupės vadovas Raimundas Alekna.
„Eurobasket 2011” kovos vyko šešiuose Lietuvos miestuose. Grupių varžybos buvo surengtos Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje, antrasis etapas vyko Vilniuje, o finalas etapas – Kaune. Europos čempione antrą kartą iš eilės tapo Ispanijos rinktinė. Ji kartu su sidabro medalius iškovojusia Prancūzijos komanda pelnė kelialapius į 2012 metų Londono olimpines žaidynes.
Lietuvos krepšininkai Europos čempionate užėmė penktąją vietą ir dėl teisės žaisti olimpinėse žaidynėse kovos papildomame atrankos turnyre.
2013 metų Europos vyrų krepšinio čempionatas vyks Slovėnijoje.