Šiaurės Afrikos valstybė Egiptas alsuoja šiandienine ir senovės laikų civilizacijomis, o saulėtame Raudonosios jūros kurorte Hurgadoje kovo mėnesį puikiausiai galima atsikratyti pavasarinės lietuviškos depresijos.
Hurgada – garsiausias Raudonosios jūros kurortas
Po 4,5 valandos skrydžio į pietus nuo Lietuvos lėktuvas nusileidžia šiaurės Afrikos valstybės Egipto Hurgados kurorte. Hurgada – 500 kilometrų į pietus nuo sostinės Kairo įsikūręs vienas garsiausių Raudonosios jūros kurortų. Visas Hurgados kurortas tęsiasi apie 90 kilometrų, Raudonosios jūros pakrantėje išsidėstę daugiau nei 200 šiuolaikiškų viešbučių.
Turizmas Egipte gerai išvystytas. Poilsiaujant Hurgadoje nebūtina mokėti anglų kalbą. Aptarnaujantis personalas gerai kalba rusiškai. Renkantis viešbutį, reikia atkreipti dėmesį, kur jis yra. Geriausias variantas – priemiestyje už kelių ar keliolikos kilometrų nuo kurorto centro, kur tvyro ramybė, o aptverta viešbučio teritorija skendi įvairiaspalvių gėlių žieduose ir palmių pavėsyje. Poilsis Egipte kainuos pigiau, jeigu maitinsitės tik du kartu per dieną. Pusryčių ir vakarienės pilnai užtenka lepinantis paplūdimyje. Be to, užsisakius įvairias ekskursijas, pinigai už pietus tiesiog dingsta, nes kelionėms į istorines vietas tenka sugaišti visą dieną, o ten maitinimas įskaičiuotas į papildomą mokestį. Keturių ar penkių žvaigždučių viešbučių kambariuose yra šaldytuvai, todėl į kelionę galima pasiimti ir lietuviško maisto.
Išsiilgusiems saulės, į Egiptą galima keliauti bet kuriuo metų laiku, nes ten netgi žiemos mėnesiais oro temperatūra nenukrenta žemiau 20 laipsnių šilumos, o liepą ir rugpjūtį vyrauja 35 – 40 laipsnių karščiai.
Piniginis vienetas – svaras
Keliaujantiems į Egiptą reikia pasiimti JAV dolerių, nes ten eurai dar neturi paklausos. 1 doleris – maždaug 5,5 Egipto svarų. Keičiant valiutą reikia atkreipti dėmesį į tai, kad popieriniais banknotais galima gauti ir piastras (lietuviškai – centus).
Turistams įvairių prekių ir paslaugų kainos Egipte yra aukštos. Pavyzdžiui, kelionėse už tualetą reikia mokėti 1 svarą. Už jį, gido teigimu, visą dieną gali prasimaitinti penkių asmenų arabų šeima. Egipte labai pigūs energetiniai resursai. Vienas litras benzino kainuoja 1 svarą (apie 50 lietuviškų centų), o dyzelinas – pusę svaro. Hurgadoje dauguma prekybos taškų – privatūs, todėl ten tiesiog būtina derėtis.
Pasak gido, Egipte daugiausiai uždirba turizmo sferos darbuotojai, inžinieriai ir gydytojai. Mėnesinė gydytojo alga – apie 400 JAV dolerių. Valstybinių įstaigų darbuotojai dirba nuo 8 iki 13 valandos. Jeigu tarnautojas sutinka dirbti iki 15 valandos, jam mokama papildomai. Poilsio diena – penktadienis.
Iš Hurgados vykstant į Egipto sostinę Kairą, kuris nuo minėto kurorto yra nutolęs apie 600 kilometrų, turistui už ekskursiją tenka mokėti apie 70 JAV dolerių. Šios ekskursijos metu aplankomas Egipto nacionalinis muziejus, kuriame saugomi faraonų lobiai ir mumijos, Gizos piramidžių kompleksas, kvepalų ir papiruso gamybos įmonės…
Egipte gyvena per 70 mln. gyventojų, o sostinėje Kaire – apie 20 mln. Anot gido, gyventojų skaičius Egipte kasmet padidėja vienu milijonu. Valstybė rūpinasi gyventojų būstu. Kaire statomi daugiabučiai, kurių nemaža dalis stovi tušti, nes arabai pripratę gyventi kartu su savo tėvais, yra sėslūs ir iš savo gimtų vietų, ypač nuo derlingų upės Nilo pakrančių į triukšmingą, šiukšliną Kairą nenori keltis. Svečiuojantis Kaire teko stebėtis automobilių eismu. Tik keliose sankryžose teko matyti šviesoforus, kitur vietos vairuotojai važinėja tik jiems suprantama tvarka, pasitelkiant automobilio garso signalą. Tiesa, greitis Kairo gatvėse nedidelis, todėl tarp mašinų visur nardo pėstieji – jie per gatvę eina ten, kur jiems norisi ir kada norisi.
Piramides saugo Sfinksas
Žymiausi senovės Egipto statiniai – piramidės buvo pastatytos apie 2500 m.pr.Kr. akmenuotoje dykumos lygumoje, vakariniame Nilo krante, netoliese dabartinio Kairo.
Gizos piramidės suformuoja trijų faraonų laidojimo kompleksų dalį. Didžiausia Gizos piramidė – Cheopsas, jos originalus aukštis yra 146 metrai, o plotis 230 m apie pagrindą. Piramidė pastatyta iš 2,3 – 2,5 milijono akmenų blokų, kurių kiekvieno svoris yra apie 2,5 tonos. Gizos piramidės pastatytos iš trijų rūšių akmens – paprastojo ir baltojo kalkakmenių, o viduje – granito.
Didžioji Egipto piramidė Cheopsas senovės graikų buvo laikoma vienu iš septynių pasaulio stebuklų.
Prie Gizos piramidžių komplekso stovi į tekančią saulę žiūrintis didysis Sfinksas – padaras, turintis liūto kūną ir faraono arba dievo galvą. Liūto kūnas simbolizuoja jėgą, o faraono galva – išmintį. Sfinksas buvo statomas ne iš atskirų akmens blokų kaip piramidės, o išraižytas iš vieno ištiso kalkakmenio. Milžinas yra 45 metrų ilgio, letenos siekia 15 metrų, pėdų plotis – 4 metrai, galva – 10 metrų dydžio, vien nosis – vienas metras. Liūtų statulos dažniausiai saugo įėjimus į egiptiečių šventoves. Tikėtina, kad Sfinkso paskirtis buvo saugoti piramidę.
Luksore – didžioji kultūrinio paveldo dalis
Pačioje XVIII amžiaus pabaigoje Napoleono kareiviai, žygiuodami į viršų pagal Nilo tėkmę, pamatė didžius senovės šventyklų griuvėsius, nepanašius nei į vienus, anksčiau matytus europiečiams. Luksoras – apie 300 kilometrų į pietus nuo Hurgados – vieta, kur šiandien sutelkta didžioji kultūrinio Senojo Egipto paveldo dalis. Turistams atviros dvi šventyklos – Luksoro ir Karnako – patys seniausi kultiniai pasaulio tvariniai; juos jungianti trijų kilometrų sfinksų alėja, didingas Nilas…
Luksoras – tai didžiausias pasaulyje miestas – muziejus po atviru dangumi. Per patį miestą tekantis Nilas dalija jį į dvi dalis: vakarinę – Mirusiųjų miestą ir rytinę – Gyvųjų miestą. Vakarinėje dalyje turistams parodomi didieji Memnono kolosai – milžiniškos skulptūros, išlikusios iš faraono Amenchotepo šventyklos, taip pat vienintelės moters faraonės Chačepsutės šventykla ir keletas kapaviečių Karalių slėnyje. Būtent čia buvo atrasta garsiojo faraono Tutanchamono laidojimo vieta. Po neilgos kelionės laivu Nilo upe ir pietų restorane turistai aplanko Karnako šventyklą, kuri minima Gineso rekordų knygoje kaip didžiausia pasaulyje šventykla.
Ekskursija į Luksorą kainuoja apie 60 JAV dolerių. Į jį, o taip pat į Kairą turistiniai autobusai važiuoja karavanu su policijos ir kariškių konvojumi, kad vargingai gyvenantiems arabams nekiltų noras susistabdyti pavienį autobusą ir pasipinigauti. Be to, bijoma ir teroristinių išpuolių – arabai kreivai žiūri į kaimyninę Izraelio valstybę, o vietiniai gidai neužmiršta turistams priminti, kad žydai yra išpjovę egiptiečių karius…
Koraliniai rifai traukia turistų akį
Raudonosios jūros povandeninis pasaulis – nuostabus. Čia turistai gali gėrėtis koralų rifais, tarp kurių plaukios galybė neįprastų rūšių žuvų. Koralų rifus galima stebėti, užsidėjus plaukmenis ir plaukiojimo kaukes, o tiems, kas bijo sušlapti, pasinerti į Raudonosios jūros gelmes galima specialiu katamaranu, kurio apatinis korpusas – stiklinis permatomas ir vaizdą jūroje padidinantis šešis kartus. Kelionė katamaranu vienam žmogui kainuoja 40 JAV dolerių, tačiau valandos trukmės povandeninio Raudonosios jūros pasaulio įspūdžiai išliks visam gyvenimui…
319778 971061I basically ought to let you know which you have written an exceptional and distinctive write-up that I actually enjoyed reading. Im fascinated by how properly you laid out your material and presented your views. Thank you. 828996