Didelė dalis elektros energijos vartotojų iki šiol nėra pasirinkę elektros tiekėjo. Tai galima padaryti iki birželio 18 d. Laiku nepasirinkus tiekėjo, vartotojams bus taikomas garantinis tiekimas, kuris gali būti brangesnis nei šiuo metu tiekėjų siūlomi variantai. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) profesorė dr. Sonata Tolvaišienė teigia, kad didelė dalis vartotojų nepasirinko tiekėjo dėl to, kad tiesiog nežino, kaip tai reikia daryti.
„Ilgą laiką už mus tai darė valstybė, dabar tai reikia daryti patiems. Bet visuomenei nebuvo išsamiai paaiškinta į ką atkreipti dėmesį pasirašant sutartį su tiekėju“, – teigia profesorė.
Pasak S. Tolvaišienės, vienas pirmųjų ir svarbiausių žingsnių – susiskaičiuoti, kiek elektros energijos suvartojama per metus. Pagal tai reikėtų rinktis tiekėją ir siūlomą planą. Renkantis planą svarbu įvertinti ir tarifą – vienos laiko zonos ar dviejų laiko zonų. Reikėtų pasiskaičiuoti – jeigu elektros suvartojama daugiau dieną, o ne naktį, tuomet verta rinktis vienos laiko zonos tarifą.
Dar vienas svarbus kriterijus renkantis tiekėją yra sutarties laikotarpis. Galima rinktis trumpalaikę ar ilgalaikę, terminuotą ar neterminuotą sutartį. „Kadangi įmonės nori turėti ilgalaikius klientus, tad siūlo geresnę kainą už ilgalaikę sutartį“, – paaiškino profesorė.
Svarbu ne tik kaina, bet ir žaliasis kursas
Vis dėlto ne visi vartotojai renkasi sutartį pagal kainą, šiandien itin aktualus ir žaliasis kursas.
„Yra dvi kategorijos vartotojų – vienai svarbu kaina, kitai – žalioji energetika. Svarbu įvertinti ar tiekėjas turi patirties žaliosios arba atsinaujinančios energijos srityse. Kitas, ne ką mažiau svarbus dalykas, žinoti iš kokių atsinaujinančios energijos šaltinių bus tiekiama elektra – iš hidroelektrinės, iš vėjo parkų ar iš saulės elektrinių. Nuo to priklauso ir kainų skirtumas“, – dėmesį atkreipia VILNIUS TECH ekspertė.
Renkantis žaliosios energijos planą reikėtų pasižiūrėti, koks sutartyje numatytas rezervacijos mokestis – vartotojas privalo rezervuoti sau tam tikrą elektros energijos kiekį. Dalis įmonių leidžia sudaryti neterminuotas sutartis, kurias vartotojas gali nutraukti sumokėjęs netesybas arba padengęs rezervacijos mokestį.
Kainą biržoje lemia daugybė veiksnių
VILNIUS TECH ekspertė taip pat pataria nesirinkti nuo biržos priklausančio plano.
„Elektros energijos kaina biržoje kyla, ji niekada nesiūlo mažiausios kainos – konkrečios dienos kaina nustatoma pagal maksimalų tarifą duodantį tiekėją. Tie, kurie renkasi nuo biržos priklausančią kainą, dažniausiai pralaimi. Žmonės žiūri į ilgalaikę perspektyvą ir tikisi, kad kaina kris, bet, deja, kaina už elektros energiją biržoje išlieka aukšta. Aukštą kainą lemia daugybė įvairių veiksnių, tarp jų ir elektros energijos atsisakymas iš Rusijos“, – tvirtina S. Tolvaišienė.
Pilnai atsisakydama energijos iš Rusijos, šalis gali patenkinti savo energijos poreikius iš elektros jungčių su Europos Sąjungos (ES) šalimis. Tačiau, profesorės teigimu, labai svarbu, kad šalis elektros energiją pasigamintų pati.
„2050 m. mes turime tapti šalimi gamintoja ir taip užsitikrinti energetinę nepriklausomybę. Iki 2030 m. 50 proc. elektros energijos mes turime pasigaminti patys. Galvodami apie energetinę nepriklausomybę, mes turėtume ieškoti sprendimų atsinaujinančios energetikos srityje“, – sako ekspertė.
Kai rinkoje atsiras daugiau elektros gamintojų, kurie konkuruos tarpusavyje, pasak profesorės, elektros kaina turėtų kristi.
VILNIUS TECH ekspertė taip pat pažymi, kad labai svarbu šviesti visuomenę apie elektros energijos rinką. Universitetas vykdo Elektros energetikos inžinerijos studijų programą ir ruošia būsimus srities specialistus, kurie prisideda prie visuomenės švietimo. Daugiau informacijos apie šią studijų programą galima rasti čia .
Kodėl vergai nemato, kad valstybės ”Dievai” jiems ”protą pisa” ?
Normaliose šalyse elektros tiekėjai patys susiranda vartotojus, o šitoj supistoj debilų šaly viskas per prievartą, net grasina 25% baudomis pyderai !
Čiulpkit bybi , tuoj ateis Rusas ir patenkins jūsų poreikius Sibiro gulaguose !
Norėčiau pasirašiti sutarti tik trim menesems nes veliau ženkle atpigs elektra kai už puls rūsiai tai elektra bus po 1 centa o kurė pasirašė sutarti tė pralošė turės mokėti dar tarpininkams.
Galima pagalvoti, kad iki šiol nemokėjo tarpininkui? Kas yra ESO?
Nu ir parašė. ,,Svarbu įvertinti ar tiekėjas turi patirties žaliosios arba atsinaujinančios energijos srityse. ” Kaip man čia ivertinti
Nu ir gluša profesorė… Skaiciuot ismok, tada patarinek, ka rinktis!
Vergams vėl makaronus ant ausų kabina. Juk net paprastiems šalies aborigenams jau žinoma, kad vadinamieji elektros tiekėjai valstybės Dievų buvo sukurti savo kišenių pasipildyldymui ! Koks čia nepriklausomas tiekėjas, kuris net negamina elektros ir neturi laidų elektrai perduoti ? Gal radijo bangomis elektrą perduos ?
Yra tik du būdai pigiai mokėt už elektrą – tai elektros skaitiklio sustabdymas, arba savo el.kolektoriaus ant stogo pastatymas.
Visa kita tik valstybinių vagių rėmimas !
Debilas tu, o ne energetikas.
Kiek metų Ignitis neturi savo laidų? Kiek metų ESO negamina elektros? Kuri kaimo parduotuvė gamina prekės savo parduotuvei? Kurioje degalinėje iš naftos gamina benziną?
Kodėl kuo didesnis debilas ,tuo.dažniau komentuoja?
Pateksi į Sibiro gulagus kaip tavo vagys protėviai !
Neužmiršk, nes tuoj išvaduotas būsi. Vergavot jau 30 metų…Pabaiga ateina valstybės vagims !
Dar ir išdavikas. Dažnas derinys – debilas skrebas, debilas milicininkas, debilas komunistas.
Pasiųsti tą ožyną
Ir šita ekspertė nieko konkretaus nepataria, tik iš tuščio į kiaurą papilsto, daugžodžiauja. Visi tie nepriklausomi tiekėjai sukurti žmonėms mulkinti ir apiplėšinėti. Elektros ūkio turėjo iš savo rankų nepaleisti valstybė ir visas kainas reguliuoti. O dabar bus palaida bala. Aišku tik viena, kad reikia neprisirišti ilgam laikui, pasirašyti neterminuotą sutartį, kad lengvai galėtum atsikratyti kokių nors žulikų. Dabar pasirašai 2 metams sutartį, pavyzdžiui, palydovinei televizijai ir už niekalą turi mokėti mokesčius, atsisakyti negali, o žadėtų kanalų tai nėr.
Esate visiškas kvailys. Jei elektros ūkį iš savo rankų nepaleis valstybė, tai mokėsi po 2 EUR.
Man patinka už mobiliojo ryšio paslaugas mokėti pigiausiai Europoje . Ir taip yra tik, dėl to, kad niekados neturėjo valstybė mobiliojo ryšio. Todėl.pigu ir patikima.
Kad Valstybinis Telekomas už ašaras buvo parduotas ?
Mobiliojo ryšio bendrovės pačios teikia ryšio paslaugas be tarpininkų, o elektros energijos pardavimui vartotojams įvedami tarpininkai. Esant labai susiaurėjusiai biržai, atsisakant rusiškos ir baltarusiškos energijos, jie visiškai nereikalingi, nes kuo daugiau bus darančių biznį vartotojų sąskaita, tuo elektra bus brangesnė.
Išsitraukė vienintelį pavyzdį, kuris tinka. Dar bent porą pavyzdžių, prašom.
Tai kodel sunaikinote hidro elektrines kurios buvo.todel rasau antra karta kad musu valdzia ira nekurejai o naintojai..
Tai kodel sunaikinote hidro elektrines kurios buvo.
Dar viena ekspertė atsirado su dar vienu straipsniu apie tą patį. Geriausiai būtų, jeigu niekas nieko nesirinktų ir visi gyventojai liktų tame ale garantiniam laikotarpyje. Kažin ką tada valdžia darytų? O žmonės neskuba rinktis, nes kainos daugiau nei dvigubos, bet ne dėl to, kad nežino, ar nesupranta kaip rinktis.
Man labai patiktų, kad debilai nesirinktų nepriklausomų tiekėjų. Tada debilai mokėtų 25-30 proc. daugiau už elektrą nei aš. Tada debilai nebeturėtų pinigų kitoms prekėms, pramogoms ir suveikus rinkos dėsniams, prekės atpigs. Debilų dėka galėsiu įsigyti daugiau prekių.
Tavo mėgstamam bambaliniui žada akcizą pakelt, tad…
Nedebile siulau pasitikrinti kokios realios sumos, vidutine rinkos paskutine menesio kaina, plus 25%, plus PVM
Ir jus, kuris moka rinkos kaina, plus elektros tinklu skirstymo mokestis, plus tarpiniko antkainis plus PVM…
Balandis 47 cnt. Tokia kaina, jei moketum garantiniam tiekėjui ( vienos laiko)!
Patikrinta.
Nezinau is kur jus istraukete ir pagal koki ypatinga plana, ESO visos garantinio tiekimo galutiniu paskaiciuotu kainu istorija pupso ju tinklalapi..
Balandi 34cnt, Geguze 26 cnt, Birzeliui 33cnt… Sausi buvo 40 cnt…
Belieka pridėti 25 proc.
Energetikas profesorius skaičiavo, kad su visais mokesčiais galutinė kaina vartotojui išeina apie 32 snt.
Kiek dar koncervai pasielks visokiu profesoriu zmoniu mulkinimui? Pasirinkimo jokio, zalia energija? Tegul profesore paklauso savo kolegos fizikos profesorio apie energijas, suzinos kiek turime tos zalios energijos. Uz ta pacia elektra tai paciais laidais, mokesime brangisu i kisene igniciui, dukterinei ignicio enefit, arba maximos perlo, visos kitos kaip ir atkrito. Kur pasirinkimas?
Nu, tikrai, visiškas debilas esi, pritariu!
Aš kaip debilas kol kas moku 0,16 cent.
Mokėsi 50 , tada galėsi pasidžiaugti. Aš mokesčių 23.
Kuris iš mūsų kvailesnis?
Visai nesirinkti ,bet avis nesupranta
Kazkoks bardakas su tais tiekejais? Valstybe nesugeba susitvarlyti su vienu tiekeju.Kam tie prisiplakeliai?Reguliuokit koncervai lobistu pelnus. Tegul valstybe uždirba babkes. Su dujom irgi tas pats bardakas.Kam eiti i valdzia,jei neturi suopracio
Energetikai kaip atskirsine viena buta nuo kito laidai tie patys as tai suprantu mokiaus elektros mokslus ?
Kaip atskirti savo elektrą nuo kaimyno? Laidai vieni, o perkam elektrą iš skirtingų zuliku. O dar ir mano kaimynas panašus į zulika. Ar aš neliksiu be elektros patekęs į tokį būrį zuliku?
O kaip perki bulką? Irgi iš žulkų?