![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2022/06/saule.jpg)
Ši diena – ilgiausia, o naktis – trumpiausia metuose, kuomet saulė pasiekia didžiausią aukštį. Apie savaitę saulė išbūna tame pačiame aukštyje. Tai vadinamasis vasarvidis. Vasarvidis nuo seno švenčiamas kartu su Rasų, o atėjus krikščionybės laikams – su Joninių švente.
Vasaros saulėgrįža yra ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties laikmetis. Šiaurės pusrutulyje vidurvasaris XXI amžiuje, priklausomai nuo metų, būna birželio 20 arba 21 dienomis, pietų pusrutulyje jis būna gruodžio 20 (amžiaus pabaigoje), 21 arba 22 dienomis.
Daugelyje pasaulio kultūrų vidurvasaris pažymimas šventėmis ir apeigomis. Tikima, kad vidurvasario naktis yra stebuklinga, jos metu galima įgauti mistinių galių, dažnai kūrenami laužai, siekiant atbaidyti piktąsias jėgas. Saulėgrįža visame pasaulyje siejama su derlingumu ir vaisingumu.
Beje, per vasaros saulėgrįžą Žemė yra ne arčiausiai, bet toliausiai nuo Saulės, o kai mes pažymime ilgiausią dieną, tuo pačiu metu į pietus nuo pusiaujo yra trumpiausia metų diena, kur gyventojai netrukus pasitiks tris žiemos mėnesius.