UAB Anykščių komunalinis ūkis direktorius Kazys Šapoka pataria, kaip elgtis gyventojams tvarkant komunalines atliekas, kad visiems būtų geriau: ir gamtai, ir komunalininkams, ir patiems gyventojams.
– Kas užtikrina informacijos apie komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimą?
– Mūsų įmonė teikia savivaldybės teritorijoje komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo ir vežimo paslaugas. Gyventojams informacija teikiama įmonės interneto tinklalapyje www.anykom.lt, taip pat skelbiama savivaldybės tinklalapyje, o darbo dienomis – telefonu +370 381 51553 arba elektroniniu paštu kac@anykom.lt. Mišrių komunalinių atliekų išvežimo, didelių gabaritų ar žaliųjų atliekų išvežimo grafikai skelbiami spaudoje.
– Kaip ir kokiomis priemonėmis užtikrinama komunalinių atliekų tvarkymo paslauga?
– Gyventojai yra aprūpinti atliekų surinkimo ir rūšiavimo konteineriais. Jų surinkimo dažnumas nustatytas savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse. Mišrios komunalinės atliekos surenkamos mišrioms atliekoms skirtuose konteineriuose atskirai nuo kitų atliekų. Minimalus mišrių komunalinių atliekų surinkimas turi būti vykdomas ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Kasmet į Utenos regioninį atliekų sąvartyną išvežame tokius kiekius komunalinių atliekų:
– 2019 m. – mišrių atliekų 4278,52 t, stambiagabaričių atliekų 216,78 t; sumokėta už atliekų priėmimą į sąvartyną 283,4 tūkst. Eur.;
– 2020 m. – mišrių atliekų 4280,56 t, stambiagabaričių -233,78 t, padangų – 47,71 t ir sumokėta už atliekų priėmimą ir sutvarkymą sąvartyne 285,9 tūkst. Eur.
– 2021 m. – mišrių atliekų 4508,2 t, stambiagabaričių atliekų – 262,02 t, padangų -51,46 t. ir sumokėta 355,9 tūkst. Eur.
– Kas atsakingas už konteinerių priežiūrą?
– Individualių valdų konteinerius prižiūri savininkas, o kolektyvinių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių priežiūra ir remontu rūpinasi įmonė. Netinkami naudoti ar sugadinti konteineriai pakeičiami ar suremontuojami. Gana dažnai gyventojai į konteinerį supila karštus pelenus ir jį sugadina. Padarytą žalą tokiu atveju turi atlyginti gyventojas. Kolektyvinius mišrių komunalinių atliekų surinkimo konteinerius, vadovaudamiesi higienos reikalavimais ir savivaldybės nustatyta tvarka, šiltuoju metų laiku kartą per ketvirtį dezinfekuoja įmonės darbuotojai.
Problemiškas yra daugiabučių namų kiemuose esančių konteinerių aptarnavimas. Nors yra pastatyti ženklai, nurodantys konteinerių neužstatyti automobiliais, tačiau gana dažnai gyventojai į tai nekreipia dėmesio.Tada reikia prašyti policijos pagalbos, gaištamas laikas, vairuotojai vėluoja važiuoti pagal grafiką ir turi dirbti viršvalandžius.
– Kur ir kaip turi būti tvarkomos didelio gabarito atliekos, arba atliekos, kurių negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų ir pakuočių surinkimo konteinerius?
– Problema yra didelio gabarito atliekos: baldai, šaldytuvai, padangos ir kiti daiktai, kurie yra paliekami prie kolektyvinių konteinerių, o tai yra griežtai draudžiama. Tai prilygsta viešųjų erdvių šiukšlinimui ir užtraukia administracinę atsakomybę. Šiais metais prie konteinerių aikštelių yra įrengtos stebėjimo kameros, kurios padės nustatyti viešosios tvarkos pažeidėjus ir pareikalauti jų atsakomybės. Didelio gabarito atliekas iš gyventojų nemokamai priima Anykščių mieste, Vairuotojų g. 18, įrengta aikštelė (tel. 8 696 79996). Nedirba sekmadieniais ir pirmadieniais. Žaliąsias atliekas reikia vežti į žaliųjų atliekų aikštelę Šeimyniškių k.(prie valymo įrengimų, tel. 8 650 84127). Nedirba sekmadieniais ir pirmadieniais. Gyventojams rekomenduojama žaliąsias atliekas kompostuoti jų sukaupimo vietoje.
Didelių gabaritų atliekos, arba atliekos, kurių negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų ir pakuočių surinkimo konteinerius, du kartus per metus iš gyventojų surenkamos ir išvežamos specialiu transportu neimant už tai papildomo mokesčio, nes jis įskaičiuotas į bendrąjį įkainį. Išvežimo grafikas iš anksto skelbiamas internetiniame tinklalapyje, seniūnijose, spaudoje.
– Kur mesti rūšiuojamas atliekas?
– Komunalinių atliekų tvarkymas organizuojamas taip, kad skatintų atliekas rūšiuoti. Jos turi būti rūšiuojamos tada ir ten, kur susidaro. Atskirai nuo kitų yra surenkamos šios komunalinės atliekos: biologiškai skaidžios atliekos (žaliosios atliekos), antrinės žaliavos – popierius ir kartonas, stiklas, plastikas, metalas, įskaičiuojant pakuočių atliekas.
Elektros ir elektroninės įrangos atliekas, naudotas padangas, didelių gabaritų atliekas (pavyzdžiui, baldus ir kitus didesnių apimčių perdirbamus daiktus), statybos ir griovimo atliekas reikia vežti į Anykščių mieste,Vairuotojų g. 18, įrengtą aikštelę, kur jos priimamos nemokamai.
Įmonės antrinių žaliavų rūšiavimo aikštelėje atvežtos antrinės atliekos yra išrūšiuojamos pagal įvairias frakcijas. 2019 m. perrūšiuota ir realizuota 648,3 t antrinių žaliavų; 2020 – 736,8 t, o 2021 -712,3 t. Dauguma individualių valdų gyventojų yra aprūpinti konteineriais (skirta po tris skirtingus konteinerius). Tai sudaro galimybę tinkamai rūšiuoti atliekas, tačiau praktika rodo, kad konteineriuose randama 30-40 proc. perdirbti netinkamų atliekų. Tai ypač apsunkina aikštelės darbuotojų veiklos ritmą ir apimtis, didina sąnaudas. Gana dažnai į kolektyvinius mišrių atliekų konteinerius, esančius prie daugiabučių namų, metamos stiklo, popieriaus, plastiko ar statybinės atliekos. Toks gyventojų neatsakingumas didina atliekų tvarkymo kaštus, nes sąvartyno mokestis kasmet didėja.
Noriu paprašyti ir priminti gyventojams, kad kartono dėžes, prieš jas dedant į konteinerį, reikia sulankstyti, suspausti ir tik tada įdėti neužkišant konteinerio.
– Iš ko susideda įmoka už komunalinių atliekų tvarkymą?
– Įmoka už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir tų atliekų tvarkymą susideda iš pastoviosios ir kintamosios dalies dedamųjų. Pastoviąją įmokos dalį moka visi nekilnojamojo turto objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys. Kintamąją įmokos dalį moka gyventojai pagal deklaruotą gyvenamąją vietą
– Kas gali būti atleistas nuo mokesčio už komunalinių atliekų tvarkymą?
– DVĮ pastoviąją dalį moka visi turto savininkai (visi rajono gyventojai), o nuo kintamosios dalies atleidžiami Savivaldybės teritorijoje gyvenamąją vietą deklaruojantys asmenys, pateikę įmonei pažymas iš atitinkamų institucijų, ar kitus įrodančius dokumentus:
– išvykę iš Anykščių rajono mokytis į dienines studijas (moksleiviai ir studentai),
– atliekantys privalomąją karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą,
– asmenys, atliekantys laisvės atėmimo bausmę ar laikomi kardomojo kalinimo vietose,
– gyvenantys kituose rajonuose,
– išvykę gydytis į sveikatos priežiūros įstaigą (stacionarą) ar komandiruotę.
Pastovioji ir kintamoji dedamoji sumažinama 50 proc. daugiavaikėms šeimoms (auginančioms 3 ir daugiau vaikų). Šios išlaidos kompensuojamos iš savivaldybės biudžeto. Kiekvienu atveju žmogus turi su individualiu prašymu kreiptis į socialinės paramos skyrių, esantį Jablonskio g. 32, Anykščiai (tel. pasiteirauti – 8 381 51553).
– Kur ir kaip gyventojai gali atsiskaityti už paslaugas?
– Praėjusių metų gegužės mėnesį Šaltupio g.26, Anykščių miesto pirties pastate, buvo atidarytas patogus klientų aptarnavimo centras, kuriame klientus aptarnauja UAB Anykščių komunalinio ūkio, UAB „Anykščių šilumos“ ir UAB „Anykščių vandenys“ darbuotojai. Čia nemokamai galima sumokėti už šilumą, vandenį, atliekų išvežimą, namų renovaciją bei daugiabučių namų administravimo mokesčius, sudaryti sutartis, teikti pasiūlymus, užsakyti paslaugas ir kt. Čia galima atsiskaityti ir negrynaisiais pinigais.
Gyventojams sudarytos visos sąlygos sumokėti mokesčius naudojantis internetine bankininkyste, perlo terminaluose, pašte, prekybos centruose.
Užsak. Nr565