Ačiū uždraudusiems vienkartinius šiaudelius ir kavos puodelius iš plastiko už tai, kad kertami mūsų miškai.
Simboliška, bet, kai prasidėjo ekologizmo vajus ir visa pažangioji, projektinę veiklą vykdanti visuomenės dalis rado, jog kovoti naudingiausia su „vėjo malūnais“ plastiko pavidalu pasauliniame vandenyne, miškai tapo pasmerkti. Nukirsk medį – išgelbėk pasaulį! Atsisakykite plastiko, keiskite jį popieriumi arba kokiu nors ekologišku kanapių plaušu (čia – nors persiplėšk, blaškydamasis tarp ekologiškumo ir kanapių akcentų), nes tai ekologiška. O dar svarbiau – madinga.
Asmeniškai man ekologizmas, dedantis lygybės ženklą tarp kirmino ir žmogaus gerovės, primena tik komunizmo statybas. Kada nors, kam nors ir kaip nors ateis rojus. Reikia tik pakentėti ir visada būti kultūrinės revoliucijos smaigalyje. Dar smagiau, kad kova niekada nesibaigs. Vadų, pasiryžusių vesti į ekologinį „šviesų rytojų“, visada atsiras. Geras pilietis – paklusnus, madų besivaikantis pilietis.
Bet grįžkim prie nuostabaus šūkio „Nukirsk medį – išgelbėk pasaulį!“ Kai Europos lygmeniu stumiama vadinamoji tvarumo politika, reikalaujanti plastiką keisti atsinaujinančiomis medžiagomis, – kenčia gamta. Nes be vienkartinių priemonių iš plastiko išsiversti neįmanoma. Tai jau „koronos“ pandemija įrodė. Plastikas – blogai, bet milijardai visur besimėtančių vienkartinių kaukių – milžiniškas gėris, neišvengiamybė. Jei seniau bene dažniausia šiukšlė pakelėje buvo cigarečių pakelis, tai dabar – vienkartinė kaukė.
Pandemija piestu pastatė visas kalbas apie daugkartinius indus, maišelius ir t.t.. Ir, kaip burtų lazdele mostelėjus, ta pati valdžia, kuri draudė plastiką šiaudelių ir indelių pavidalu, akimirksniu grįžo prie reikalavimų naudoti vienkartines apsaugos priemones. Be abejo – didžiąja dalimi pagamintas iš plastiko.
Plastikas – vienas didžiausių žmonijos moderniojo amžiaus išradimų. Jei buityje neliktų plastiko, ar apskritai dabartinis pasaulis galėtų egzistuoti? Galų gale, vertinant net energijos sąnaudas, kurių reikia pagaminti gaminį iš plastiko ar iš metalo, – skirtumas akivaizdus. Na, o medis nėra tokia plastiška ir tvirta medžiaga, kad būtų racionalu gaminti iš jo. Net kartono presavimas ne visada bus naudingas.
Tiesa, medis sulaukia ir paradoksalių panaudojimo būdų. Pavyzdžiui, iš medžio statyti daugiaaukštį. Čia jau ir Anykščių savivaldybė turi savų idėjų. Net neįsivaizduoju, kiek tą medieną reikėtų mirkyti ir permirkyti chemijoje, kad gaisro atveju tas daugiaaukštis nesupleškėtų kaip milžiniškas laužas. Tačiau kam tada kalbėti apie ekologiškus daugiaaukščius ?
O kaip suprasti demonstratyvų valdžios virkavimą dėl nykstančių augalų ir gyvūnų rūšių (jau vien politikai, stumdami automobilių mokestį, kiek priaimanavo apie potvynių Vokietijoje ir tautiečių automobilių ryšį), tačiau primygtinį reikalavimą skirti baudas už nepjaunamą žolę? Juk niekas taip neskurdina augmenijos, kaip reguliarus pievų skutimas. O kas, jei ne augalai, sugeria anglies dvideginį? Galai vėl nesueina.
Bet jūs nenaudokit plastiko, geriau nukirskit medį.
Ekologiniai galai visur nesueina. Atsinaujinanti energetika pateikiama kaip švari, nors ji egzistuoti be „nešvarios“ negali. Pernelyg gamta nepastovi: nei vėjo, nei saulės jėgainės, nei elektromobilių akumuliatoriai iš medžio ir molio nelipdomi.
Jau vien tai, kad nėra galimybės gauti nemokamos energijos, o ta energija, kuri skelbiama esanti ekologiška, niokoja pasaulį ne mažiau, rodo, kad šis kelias niekur neveda. Prancūzai, be abejo, suprasdami šią realybę, siekia, kad atominė energetika būtų pripažinta ekologiška.
Kad plastikas būtų pakeistas popieriumi ar kartonu, reikia iškirsti miškus, todėl labai keista, kai aršiausi ekologizmo šalininkai protestuoja prieš miškų kirtimus. O kokios alternatyvos? Nevartoti? Jūs apie ekonomiką ir darbo vietas girdėjote?
Medžiai nėra šventa karvė ir visais laikais žmonija juos kirto. Miškų nykimas priešistoriniu periodu, eilinį sykį keičiantis Žemės klimatui, buvo priežastis, kodėl primatai išlipo iš medžių, atsistojo ant dviejų kojų ir galiausiai išsivystė į žmoniją. Bet miškų naikinimas pramoniniu mastu tik tam, kad būtų imituojama ekologija…
Todėl nekirskim miškų, geriau atsakingai naudokim plastiką.
Socialinės paslaugos ir kita pagalba šeimoms, auginančioms vaikus: ką svarbu žinoti?
Šeimos, auginančios vaikus, gali gauti ne tik įvairias pinigines išmokas, bet ir pasinaudoti šeimoms stiprinti skirtomis paslaugomis. Teisę gauti bazines...