Eldoradas BUTRIMAS specialiai iš Ukrainos.
„Kai girdžiu, jog okupuotame Chersone ir Melitopolyje ūkininkai iš nevilties naikina braškių, trešnių, pomidorų ir agurkų derlių, man tiesiog kumščiai gniaužiasi iš pykčio“, – sakė šias gėrybes Zaporižės centre pardavinėjantis Sergejus Nikiforovas.
Dvidešimt metų šiuo verslu užsiimantis S.Nikiforovas teigia nepamenantis tokių didelių kainų, kokiomis dabar tenka pardavinėti daržoves ir vaisius. Mat anksčiau viskas buvo vežama iš dabar Rusijos okupuotų teritorijų, nuo seno garsėjusių sodininkyste.
„Dėl iš ten atvežamo pigaus ir kokybiško derliaus Zaporižėje neapsimokėdavo
ūkininkauti, o dabar, Maskvai uždraudus iš okupuotų teritorijų vežti pas mus, kainos rekordiškai pakilo ir žmonės pikti, ne visi gali įpirkti“, – teigia S.Nikiforovas.
Vyriškio teigimu, vasaros pradžioje Chersono ir Melitopolio apylinkių ūkininkai už kyšį sugebėdavo apeiti draudimus ir atvežti derlių, tačiau vėliau tai buvo griežtai uždrausta, o iš sunkvežimių teko trešnes bei braškes pilti į griovius. „Man nepaprastai gaila tų ūkininkų, jie juk dirbo, nepaisydami aplink lekiančių bombų, o še tau – visas derlius šuniui ant uodegos“, – keikėsi S.Nikiforovas.
Prieš užkalbindamas šį prekeivį, aš net keliose vietose stebėjausi, kodėl čia braškės ir trešnės kainuoja po 3-3,5 euro, kai net sostinėje Kijeve galima jų nusipirkti po eurą ar pusantro.
Šviežių vaisių ir daržovių kainų dydį Zaporižėje pastebėjo ir Melitopolio merijos darbuotoja Svetlana Ustimenko. Šalia Juodosios jūros esantis Melitopolis yra vadinamas „vartais į Krymą“, todėl šį miestą Rusijos kariai okupavo jau pirmąją karo dieną.
S. Nikiforova ir daugelis merijos darbuotojų iš Maskvos okupuoto Melitopolio pabėgo į regiono sostinę Zaporižę ir dabar dirba humanitarinės pagalbos, skirtos melitopoliečiams, centre.
„Zaporižėje agurkų kilogramas kainuoja 1,6-1,8 euro, o Melitopolyje jie parduodami po 25-30 centų, nes jų pilna, o išvežti parduoti ūkininkams neleidžiama“, – piktinosi S.Ustimenko.
Tačiau, kaip teigia moteris, užtat Melitopolyje visos kitos maisto prekės yra du-tris kartus brangesnės nei Zaporižėje, nes okupantai neleidžia jų įvežti iš Ukrainos teritorijos. Visokeriopai trukdoma žmonėms ir išvykti iš okupuotos teritorijos.
Išvykti galima tik nuosavu automobiliu, tačiau užuot sugaišus įprastas pusantros valandos kelionei į už 125 km esančią Zaporižę, tenka keliauti net tris ar keturias paras. Mat yra daug kontrolės punktų, o šie specialiai dirba tik dvi valandas per parą, tad reikia likti naktį laukuose, miegoti mašinose arba iš viso atsisakyti kelionės ir grįžti atgal į Melitopolį.
Be to, rusų kareiviai dėl menkiausios prasimanytos priežasties atsisako praleisti išvykstančius, nes nori, kad ukrainiečiai liktų gyventi okupuotoje teritorijoje, kurioje, deja, net nebeveikia ukrainietiškas mobilusis ryšys, o televizijos rodo vien rusiškus kanalus.
Rusų kariai tikrina gyventojų telefonus ir, jei randa Ukrainą palaikančių įrašų, vežasi į perauklėjimo paskaitas, o neretai ir areštuoja kelioms dienoms. Okupantai vis vien esą remiami mažumos gyventojų, o dauguma laukia, kol bus išvaduoti ukrainiečių karių.
Melitopolį atkovoti Ukrainos kariuomenei nebus lengva, mat okupantai užėmė jau šešiasdešimt procentų Zaporižės regiono teritorijos. Nepavyks greičiausiai atgauti ir labai vertingų antikinių aukso dirbinių, rastų Meltitopolio apylinkėse, kuriuos iš tenykščio kraštotyros muziejaus okupantai pagrobė ir išsigabeno.
Kai aštuoniasdešimt kilometrų tolėliau esančio Dnipro hostelyje pareiškiau, kad vykstu į Zaporižę, net trys jo gyventojai pasisakė pabėgę iš Zaporižės dėl bombardavimų grėsmės.
Visas straipsnis „Anykštoje“ (2022-07-09). Laikraščio ieškokite spaudos prekybos vietose. Reportažas nebus spausdinamas portale anyksta.lt
Ach tu macnas tu pone! Ir vėl važinėjasi Eldoradas Butrimas po Ukrainą, net pabuvojo šauniojoje Zaporyžėje, agurkų su pomidorais užsinorėjo. Tai juos palei gatvę (gal kelią) pardavinėjančius žmones pakalbino, ką matė, ką girdėjo tą ir aprašė. Cituoju: „…vasaros pradžioje Chersono ir Melitopolio apylinkių ūkininkai už kyšį (!?) sugebėdavo apeiti draudimus ir atvežti derlių, tačiau vėliau tai buvo griežtai uždrausta, o iš sunkvežimių teko trešnes bei braškes pilti į griovius.”. Kaip suprasti jus o ponas Eldoradai, a? Tikrai UŽ KYŠIUS, nelegaliai, ūkininkai užsiiminėdavo nelegalia pakelių ir gatvių kontrabandine prekyba? Juk kur yra nelegali kontrabanda – ten mokesčiai valstybei paprastai nėra mokami! Čia ne kokia Anykščių bobulė su dešimčia agurkėlių ar penkiolika pomidorų stovi, dar keletą pundelių krapų iš nuosavo sklypelio parduoda. Prie pensijėlės prisidurdama. Ne! Čia biznis dėžėmis eina (jei ne Kamazų furgonais ar džipų priekabomis varomas).
Kažkas visgi pamatė ir nelegalus prispaudė, kriminalu kvepiančią kontrabandą užraukė, a ne? Ar Eldorado mylimai „Anykštai” dėl to blogai? Ar jai taip suskaudo širdį, kad šitokia per kyšius vykdoma prekyba Zaporyžėje yra naikinama ir įvedama tvarka? Argi ES ir JAV ne būtent šitokių korupcinių apraiškų naikinimo iš Ukrainos reikalauja? Argi ne apie tai ne kartą lietuvis Aivaras Abromavičius, net ministru Ukrainoje pabuvęs? Tik ta Ukraina niekaip po Maidano korupcijos naikinimo nevykdo. Tipo vykdomosios valdžios kinkos per silpnos… Tai kas čia per „graudūs Eldorado verksmai” straipsnyje? Nelegalios prekybos ir nuslėptų mokesčių Ukrainoje pagailo? Gal visgi ne? Tai kodėl tada čia tokia „ukropine propagandyte” pasmirdo, kad net nosį riečia?
Ir dar nekukliai paklausiu: ar „Anykšta” tokia turtinga, kad gali užsienio valstybėje išlaikyti keliaujantį žurnalistą, apmokėti jo pragyvenimą ten ir komandiruočių (kelionių) išlaidas? Tiek, kiek Lietuvai kainuoja viešnios iš Baltarusijos p. S.Cichanouskajos išlaikymas, ar mažiau? Kiek redakcijai tokia „nuosava laimė” kainuoja, kokie honorarai mokami? O gal apmoka kiti? Na kad ir kokie nors „sorošiniai” fondai, kokios nors tetos iš MI6 ar CŽV? Net virpu kaip smalsu sužinoti, bliam… 🙂
Gal koks „Strolinis fondas” pinigėlių pamėto? Ne?
Lietuvoje nėra nei karo, nei okupantų, nei uraganų. Tai kodėl gi pas mus šitaip niekšiškai išaugo dujų, elektros, maisto, degalų ir paslaugų kainos? Kiek kainuoja kg tų pačių braškių, šilauogių, trešnių, agurkų ir pomidorų mūsų turgeliuose bei parduotuvėse, a? O mėsa kiek, o vištiena kiek pabrango? Va taip! Ir nėra čia ko mums kišti tos Ukrainos. Lietuvoje reikia rūpintis čia gyvenančiais, po velnių!
Tu pabandyk pats eit po velniu gal patiks..
Argi kas nors prašė tavo patarimo, a?
Leonai, jei nedavalgai, eik į labdaros valgyklą. Arba pas Gustą
Ir ką? Nuo kada gydytojas Gustas maitina arba kainas maitina? Nuo kada Labdaros valgyklos dujaų ir elektros, automobilių kuro ir kitas kainas reguliuoja, a ?
Oi, Klaidelytė: „… Gustas maitina arba kainas maiŽina? Nuo …” Atsiprašau.
Darzoviu perpardavejas (perekupas) pats sako auginti neapsimoka toki tik i fronta. Aisku ukininku tai gaila.