Liepos 13 d. Anykščių Jono Biliūno gimnazijos istorijos mokytojas, kraštotyrininkas Gintaras Ražanskas iš Vilniaus UAB „Petro ofsetas“ leidyklos parvežė Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus bibliotekininkių išleistas literatės Janinos Cibienės (1932–2003) poezijos rinktinės „Jaunystės godos“ (2022 m.) knygas. Nusipelnęs kraštotyrininkas, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kultūros premijos laureatas G. Ražanskas taip pat ką tik išleido savo kraštotyros knygą „Mičionys“ (2022 m.). Vieną knygos egzempliorių autorius padovanojo Viešosios bibliotekos skaitytojams.
G. Ražansko lokaliosios istorijos tyrimų knygoje „Mičionys“ pateikiama įvairiapusė istorinė medžiaga apie autoriaus giminės kaimą Mičionis (Debeikių sen.). Kraštotyros leidinio tematika labai plati: Mičionių kaimo istorijos štrichai, kaimo gyventojų likimai, etnografinė medžiaga. Rašydamas knygą, autorius rėmėsi ne tik rašytiniais šaltiniais, bet ir kaimo žmonių atsiminimais. Leidinyje taip pat publikuojami archyvinių dokumentų nuorašai, kaimo gyventojų sąrašai, nuotraukos. Pratarmėje G. Ražanskas apie gimtąjį kaimą taip rašo: „Tėviškė – tai gimtoji vieta, gimtieji namai, tėvų ir protėvių žemė. Tai – saugiausia vieta žmogui, kur jį tarsi supa ir gaubia artimumo, jaukumo dvasia. Tėviškės jausmas mums primena, kad esame ne vieni, atskirti, o surišti, susieti ne tik su kartu esančiais, bet ir su tais, kurie gyveno prieš mus ir gyvens po mūsų“. Dėkojame kraštotyrininkui už dovanotą knygą ir linkime jai gerų skaitytojų.
Knygą „Jaunystės godos“ bibliotekininkės išleido J. Cibienės kūrybos gerbėjo, jaunystės bičiulio, buvusio Ignalinos atominės elektrinės Personalo direktoriaus, nusipelniusio Lietuvos energetiko Felikso Markevičiaus (1937–2022) lėšomis. Knygai įžanginį straipsnį „Sugrįžtanti eilėraščių posmais“ parašė Anykščių VB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja, knygos leidybos projekto vadovė Audronė Berezauskienė. Tekstus surinko ir knygą parengė leidybai šio straipsnio autorė bibliotekininkė Birutė Venteraitienė. Knygai viršelį sukūrė Viešosios bibliotekos dailininkė Violeta Matelienė. Leidinio redaktoriai – rašytojai Milda Telksnytė ir Vygantas Račkaitis, knygos korektorė – bibliotekininkė Ligita Matulienė.
Poezijos knyga „Jaunystės godos“ skiriama literatės J. Cibienės 90-osioms gimimo metinėms paminėti. Knygoje spausdinami eilėraščiai, parašyti literatės 1948 –1991 metų laikotarpiu. Didžioji dalis jų yra sukurti septintajame dešimtmetyje. Pasak knygos redaktorių M. ir V. Račkaičių, J. Cibienė savo kūryba nepretenduoja į menines aukštumas, tačiau jos posmai paperka skaitytoją atvirumu, tikrumu, džiugina ieškojimu pragiedrulio kasdienybėje.
1973 m. balandžio 12 d. sukurtame eilėraštyje „Esu turtinga“ Janina rašė:
„Labai turtinga aš esu –
Širdis mana pilna turtų:
Švelnumo, saulės spindulių
Ir juoko kibirkščių karštų.
Aš juos rieškučiomis semiu
Iš neišsenkančių širdies gelmių.
Dosniai žmonėms kasdien beriu –
Tegu bus linksma ir džiugu”.
Linkime visiems širdies turtų ir dėkojame Vilniaus anykštėnų sambūrio pirmininkei, leidyklos UAB „Petro ofsetas“ vadybininkei Reginai Smetonaitei už pagalbą, rengiant spaudai J. Cibienės knygą, o G. Ražanskui – už jos atvežimą į biblioteką. Kviečiame visus prisiminti literatę J. Cibienę skaitant jos nuoširdžius posmus apie jaunystę, meilę, tremtį, gamtos grožį. Tikime, kad knyga „Jaunystės godos“ džiugins ne tik Anykščių krašto bei visos Lietuvos skaitytojų širdis. Knyga, išleista 300 egz. tiražu. Pageidaujantys galės ją gauti dovanų. Tokia buvo knygos rėmėjo F. Markevičiaus valia. Gaila, kad jis pats knygos į rankas paimti nebesuspėjo.
Birutė VENTERAITIENĖ
Mielieji, atvažiuokite sekmadienį į Šv. Vincento atlaidus Inkūnuose ir įsigysite knygą apie Mičionių kaimą
Pagarbiai Gintaras Ražanskas
Teko girdėti, kad bus knygos apie Mičionis pristatymas, tik deja nėra jokios informacijos. Gal galėtų informuoti autorius.
Ar čia tas pats mokytojas, kuris ėjo į rajono tarybą kartu su komitetu?
Na ir kas..
Pasakyk kas tavo draugai, pasakysiu kas esi tu.
Koks supratingas. Gyvenime būna draudai, pažįstami, karjeros kolegos, naudos draugai.. Dar vardinti… Visokių būna draugysčių.
darė didžiulį poveikį, neatlaikė ir sutiko eiti pas nušalintąjį į steigėjus ir komytietą. Bijojo dėl ateities darbo, savo ir šeimos saugumo.
Tie kurie pasirinko tarnauti skrebams, o ne kovoti miške, irgi taip pat teisinosi. Lietuvos sienos dabar neuždaros, nuo poveikio buvo galima pabėgti į bet kokią Belgiją. Gal būtų užtekę gretimo rajono.
Na, o koks tobulas esat jūs.