Liepos 23 – rugpjūčio 27 dienomis Anykščių Šv.Mato bažnyčioje 22-ąjį kartą vyko Šv.Mato tarptautinis vargonų muzikos festivalis.
Didingi instrumentų karaliaus muzikos garsai taip pat skambėjo Dusetų, Visagino, Zarasų ir Debeikių bažnyčiose.
Festivalio metu surengta dešimt didelės meninės vertės koncertų, o jo atidarymas per Anykščių šventę šiemet buvo alternatyva šventiniams fejerverkams. Po tamsos apgaubtais Anykščių Šv.Mato bažnyčios vitražais skambėjo žymiojo XX a. antros pusės čekų kompozitoriaus Petro Ebeno kūrinys „Pasaulio labirintas ir širdies rojus“, atliekamas aktoriaus Rolando Kazlo ir vargonininkės Jurgitos Kazakevičiūtės dueto. Kompozicija buvo papuošta šviesų dailininko Arvydo Buinausko menine šviesų instaliacija „Bendrystės šviesa“.
Festivalyje taip pat svečiavosi viena perspektyviausių jaunosios kartos vargonininkių iš Vengrijos Zita Nauratyill, nyderlandietis vargonininkas Maarten Wilmink, vargonininkas iš Vokietijos Johannes Lamprecht, prancūzas Quentin du Verdier ir kiti.
Festivalio uždarymo koncerte pasirodė Vilniaus universiteto kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Modestas Jankūnas) bei seserys vargonininkės Živilė ir Virginija Survilaitės. Baigiamajame koncerte klausytojai išgirdo ryškiausių nūdienos Lietuvos kompozitorių Juliaus Aglinsko kūrinio „Atliepiant tylą“ dvejiems vargonams premjerą. Tai buvo pirmasis anykštėno kompozitoriaus sukurtas kūrinys vargonams.
Festivalį organizuojančios viešosios įstaigos „Prasmingas garsas“ vadovas, koncertmeisteris, muzikos pedagogas Stanislovas Aglinskas pasakojo, kad jam pačiam vargonų muzika yra labai artima, o festivalį organizuoti jį pakvietė Anykščių Šv.Mato bažnyčios klebonas Petras Baniulis.
„Per šventes Anykščių Šv.Mato bažnyčioje dažnai padėdavau vargonais groti šviesaus atminimo vargonininkui Rimvydui Griauzdei. Klebonas P.Baniulis tai žinojo, be to, aš turėjau įkūręs viešąją įstaigą, galėjau rašyti projektus, esu muzikantas, todėl sulaukiau kvietimo imtis organizuoti festivalį“, – apie tai, kaip nuo 2013 metų jis tapo tarptautinio vargonų muzikos festivalio organizatoriumi, pasakojo S.Aglinskas.
Pasiteiravus, kokią vietą jo gyvenime užima vargonų muzika, S.Aglinskas sakė, kad jam reikšminga visa muzika.
„Ir rokas, ir metalas, ir džiazas… Aš visiems kartoju, kad geros muzikos negalima skirstyti pagal tai, kokiais instrumentais ji yra atliekama“, – kalbėjo pašnekovas.
Kadangi vargonais atliekama muzika yra nišinė, organizuodamas tarptautinį vargonų muzikos festivalį S.Aglinskas prisipažino jokiais būdais negalvojantis, kad pagrindiniai koncertų klausytojai bus senjorai ar kitos amžiaus grupės klausytojai.
„Aš tiesiog galvoju, kaip į festivalį pakviesti aukšto lygio atlikėjus.Visų pirma dėmesį kreipiu į jaunuosius atlikėjus, kurie jau turi patirties ir konkursuose yra pasiekę didelių rezultatų. Ir, be abejo, kadangi vargonų festivalis yra tarptautinis, jame gausu atlikėjų iš užsienio šalių, kuriose yra labai stiprios vargonų mokyklos. Tai – Nyderlandai, Prancūzija, Vokietija ir kitos šalys. Kiek pasikalbu su dėstytojais iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Lietuvoje susidomėjimas vargonais yra labai sumenkęs – labai nedaug bėra studentų, norinčių vargonuoti“, – tęsė S.Aglinskas.
Pasidomėjus, kaip vyksta atlikėjų, kuriuos planuojama kviestis į tarptautinį vargonų muzikos festivalį, atranka, jo organizatorius S.Aglinskas sakė, kad į pagalbą ateina „visagalis internetas“.
„Stebiu vargonų muzikos koncertus, festivalius, konkursus, stebiu, kas juose dalyvauja, kas tuose konkursuose iškyla. Pavyzdžiui, šiemet festivalyje dalyvavęs vargoninkas iš Prancūzijos Quentin du Verdier Amerikoje vykusiame konkurse pelnė pirmąją vietą, o kai prieš metus derinome jo atvykimą į festivalį, jis dar nebuvo tiek pasiekęs, kiek prieš atvažiuodamas į Anykščius. Už tokį honorarą, kokį su atlikėju derinome prieš metus, šiemet jis galbūt būtų jau į Anykščius net nebevažiavęs“, – kalbėjo S.Aglinskas.
Šv.Mato tarptautinio vargonų muzikos festivalio metu skamba ne tik vargonų muzikos koncertai, bet rengiama ir Lietuvos jaunųjų atlikėjų stovykla. Šiemet šioje stovykloje dalyvavo keturi atlikėjai.
„Darbas su jaunaisiais atlikėjais Anykščių Šv.Mato bažnyčioje vyko nuo ryto iki vakaro. Su vienu atlikėju profesionalūs vargonininkai turėjo maždaug 3 valandų trukmės užsiėmimus. Vadinamieji jaunųjų atlikėjų „workshop‘ai“ taip pat vyko Debeikiuose, kur jie susipažino su Debeikių Šv.Jono Krikštytojo bažnyčios gana neblogais vargonais ir surengė koncertą“, – pasakojimą tęsė S.Aglinskas.
Vienas iš Šv.Mato tarptautinio vargonų muzikos festivalio koncertų surengtas Dusetų Švč.Trejybės bažnyčioje, kurioje klebono pareigas eina Stanislovas Krumpliauskas. Klebonas S.Krumpliauskas buvo tarptautinio jaunųjų vargonininkų festivalio, nuo 1999 metų kasmet rugpjūčio pradžioje jo iniciatyva persikeliančio iš Seinų (Lenkija) ir vykstančio Anykščių bažnyčioje, organizatorius.
„Klebonas S.Krumpliauskas džiaugiasi, kad tęsiama jo pradėta vargonų festivalio idėja. Tiesa, kuomet pradėjau šį festivalį organizuoti aš, nusprendžiau atsisakyti jo ankstesnio lotyniųko pavadinimo „Juniores priores organori”. Man norėjosi išplėsti ir atlikėjų geografiją, ir jų profesionalumą parodyti – pasirinkau kiek kitokį formatą, nei jis buvo pirmuosiuose festivaliuose“, – sakė S.Aglinskas.
Į klausimą, kuo išskiria Šv.Mato tarptautinis vargonų muzikos festivalis, S. Aglinskas atsakė: „Lietuvoje yra labai daug vargonų festivalių, kuriuose dominuoja ne vargonai. Viename iš tokių festivalių mačiau, kad grojama kanklėmis ir birbyne. O aš noriu pabrėžti solinį vargonų skambėjimą“, – pastebėjo pašnekovas.
Beje, S.Aglinskas sakė, kad yra vargonininkų, kurie virtuoziškai atlieka ne tik įprastai girdimus kūrinius, bet į savo programą įtraukia žinomus pop ar roko muzikos kūrinius. Ar tokia muzika galėtų skambėti ir Šv.Mato tarptautiniame vargonų muzikos festivalyje?
„Kodėl gi ne?“ – sakė S.Aglinskas, tiesa, pastebėjęs, kad tokių atlikėjų honorarams reikalingas kur kas didesnis festivalio biudžetas nei dabartinis.
Šiemet šiam tarptautiniam vargonų muzikos festivaliui Lietuvos kultūros taryba skyrė 8 tūkst.500 Eur, o Anykščiių rajono savivaldybė – 2 tūkst.900 Eur.
Beje, įdomu tai, kad Šv.Mato tarptautinį vargonų muzikos festivalį organizuoja praktiškai du žmonės – S.Aglinskas ir jo sūnus J.Aglinskas. Panašu, kad geras įdirbis jau duoda rezultatų. „Nors šių metų festivalis jau baigėsi, mes jau turime beveik pusę vargonų muzikos atlikėjų kitų metų festivaliui“, – atskleidė S.Aglinskas.