Informuojame, kad lapkričio 19 d., šeštadienį, 16 val. Anykščiuose, Sakralinio meno centre (Vilniaus g. 11), rengiamas ilgamečio Anykščių šv. Mato bažnyčios klebono, Šv. Tėvo garbės kapeliono, sakralinio meno puoselėtojo Alberto Talačkos (1921-1999) gimimo 90 jubiliejaus vakaras, kuriame bus pristatyta knyga – albumas „Sakralinio meno puoselėtojas monsinjoras Albertas Talačka“.
Informuojame, kad lapkričio 19 d., šeštadienį, 16 val. Anykščiuose, Sakralinio meno centre (Vilniaus g. 11), rengiamas ilgamečio Anykščių šv. Mato bažnyčios klebono, Šv. Tėvo garbės kapeliono, sakralinio meno puoselėtojo Alberto Talačkos (1921-1999) gimimo 90 jubiliejaus vakaras, kuriame bus pristatyta knyga – albumas „Sakralinio meno puoselėtojas monsinjoras Albertas Talačka”.
Knyga – albumas „Sakralinio meno puoselėtojas monsinjoras Albertas Talačka” yra pirmasis bandymas suvokti ir įprasminti Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos ilgamečio klebono, Šv. Tėvo kapeliono monsinjoro Alberto Talačkos kultūrinius projektus Anykščiuose. Į skaitytojo rankas įduodama knyga, kuri pristato išskirtinę Lietuvos mastu sakralinės kultūros plėtojimo programą, Monsinjoro A. Talačkos sumanytą ir įgyvendintą Anykščiuose: jo inicijuotus sakralinio meno kūrinius šventovėje ir šventoriuje, sukauptą ir parapijai dovanotą dailės kūrinių asmeninę kolekciją, unikalią biblioteką ir reikšmingą archyvą. Ši knyga, skirta anykštėnams ir kultūrinei Lietuvos visuomenei, bando atskleisti, kiek daug, nepaprastai daug padarė Dievo kunigas ir kultūros žmogus Albertas Talačka. Knyga skatina ne tik džiaugtis ir gėrėtis unikaliomis meno vertybėmis, bet ir suprasti Monsinjoro A. Talačkos idėjas, siekius, viltis ir pastangas, suvokti to meto sudėtingas ir prieštaringas aplinkybes, kuriomis buvo puoselėjamas sakralinis menas. Šviesusis Monsinjoras, pasitikėdamas Anykščių tikinčiųjų bendruomenės brandumu, sąmoningumu, asmeninę dailės kolekciją, biblioteką ir archyvą testamentu paliko parapijai be jokių sąlygų ir reikalavimų, Knyga „Sakralinio meno puoselėtojas monsinjoras Albertas Talačka” yra ir anykštėnų nuoširdi padėka Monsinjorui ne tik už miestui padovanotas meno vertybes, kurios saugomos šventovėje ir Sakralinio meno centre, bet ir ypatingą asmenybės kilnumą, už taurias dvasininko pastangas, paties Monsinjoro žodžiais tariant, „ir aukotis, ir mylėti, ir kentėti, ir visus kviesti prie Kristaus. Ir nė vieno neatstumti”.
Knygos pagrindinių tekstų autoriai Dalia Tarandaitė, Vytautas Balčiūnas, Bronė Lukaitienė išsamiai aptaria monsinjoro įgyvendintus kultūrinius projektus, o apie susitikinimus su monsinjoru dalinasi dailininkas Vaidotas Žukas, literatūros profesorė Viktorija Daujotytė, rašytojas Vygandas Račkaitis, JAV kultūrininkė Marija Remienė. Knygoje spausdinami paties monsinjoro A. Talačkos rašiniai apie sakralinio meno puoselėjimo darbus Anykščiuose, publikuojami jo kontempliatyvinį gyvenimą atskleidžiantys užrašai sau, dienoraščio fragmentai. Leidinyje skelbiamas ir jį pažinojusių dvasininkų bei anykštėnų atsiminimų pluoštas.
Albume pateikiamos visų monsinjoro iniciatyva profesionalių menininkų priklausomybės metais sukurtų meno kūrinių nuotraukos – vitražistės M. A. Mackelaitės, skulptoriaus Antano Kmieliausko, dailininko Vaidoto Žuko, skulptoriaus Vlado Vildžiūno, tautodailininko Rimo Idzelio, skulptoriaus Romo Kazlausko, drožėjo Liudo Tarabildos ir kt. dailininkų kūriniai. Fotografijomis ir menotyriniais komentarais pristatoma ir monsinjoro Anykščių parapijai padovanota jo asmeninė dailės kolekcija – (50 kūrinių rinkinys), kurios, D. Tarandaitės teigimu, šedevras yra italų tapytojo, žymiausio XVII a. pab. Romos dailininko Karlo Maračio (1625-1713) kompozicija „Marijos įvesdinimas į šventyklą”. Prie vertingiausių Lietuvoje saugomų Vakarų Europos tapybos pavyzdžių priskirtinas Europoje populiaraus portretisto, italų kilmės austrų tapytojo Johano Baptisto Lampio (1751-1830) sukurtas Užpalių seniūno, Lietuvos armijos generolo kunigaikščio Pranciškaus Sapiegos (1772-1829) portretas, Simono Čechavičiaus (1689-1775) „Autoportretas”, Jono Rustemo (1762-1835) nutapytas portretas, vaizduojantis nežinomą vyrą su Baltojo Erelio ordino žvaigžde ant krūtinės ir kt. kūriniai. Unikalūs kolekcijoje yra ir lietuvių dailininkų kūriniai: peizažisto Antano Žmuidzinavičiaus (1876-1966) „Per purvyną” (1918), Kazio Šimonio (1887-1978), Jono Janulio (1888-1973), Česlovo Kontrimo (1902-1989), Algirdo Lukšto (1921-1992), Jono Navako (g. 1922), Marijos Anortės Mackelaitės (g. 1930), Broniaus Uoginto (g. 1946), Vaidoto Žuko (g.1956), Aistės Ramūnaitės (g. 1957), Egidijaus Rudinsko (g. 1962) darbai, bei liaudies meno kūriniai – dievdirbių Liongino Šepkos (1907-1985) ir kitų drožėjų sukurtos Kristaus ir Marijos skulptūros, krucifiksai”.
Pirmą kartą šioje knygoje išsamiai aptarta monsinjoro biblioteka ir archyvas, kurį leidinyje aptaria kultūrininkė Bronė Lukaitienė, o išsamią monsinjoro biogramą pateikia žurnalistas, kultūrininkas Tautvydas Kontrimavičius. Knyga gausiai iliustruota ir monsinjoro kultūrinę veiklą pristatančiomis fotonuotraukomis.
Jubiliejiniame vakare bus aplankytas monsinjoro kapas Anykščių kapinėse, prisiminimais dalinsis jį pažinoję dvasininkai, Lietuvos ir Anykščių kultūros žmonės., Šv.Mato bažnyčioje už monsinjorą bus aukojamosŠv.mišios..Koncertuos Kauno muzikinio teatro solistas Tomas Ladiga, kurio šeima artimai bendravo su monsinjoru Albertu Talačka.
Monsinjoro jubiliejui skirtą knygą – albumą sudarė Vytautas Balčiūnas, Rasa Bražėnaitė, Dalia Tarandaitė, Skaidra Račkaitytė. Knygos dailininkė – Vita Andriušytė. Leidėjas – dizaino studija „Savas takas ir Co”.
Knygos leidybai finansinę paramą skyrė ne tik Anykščių rajono savivaldybės administracija, Kultūros rėmimo fondas, „Lietuvos dujos”, bet jos išleidimui aukojo ir Monsinjorą Albertą Talačką prisimenantys ir gerbiantys anykštėnai. Ženklia auka knygos išleidimą parėmė JAV gyvenanti kultūrininkė, Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureatė Marija Remienė. Informacinis jubiliejaus renginių globėjas rajono laikraštis „Anykšta”.
Informaciją apie knygos sutiktuves teikia Bronė Lukaitienė (tel.868695601).
Rita Babelienė (838151447)