Nišos savivaldybės lėšomis įrengtuose kolumbariumuose bus skiriamos neatlygintai, nustatė Vyriausybė.
Vyriausybė trečiadienį pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Kapinių tvarkymo taisyklių pakeitimams, kad gyventojams nebereikės mokėti už nišas savivaldybių įrengtuose kolumbariumuose.
Taip pat nustatytas kremuotiems žmogaus palaikams skirtos kapavietės dydis. Kape, kuriame jau palaidoti kremuoti žmogaus palaikai, bus draudžiama laidoti pakartotinai.
Kaip skelbia Aplinkos ministerija, šiuo metu daugelis savivaldybių tarybos sprendimu yra nustatę mokestį už kolumbariumo nišos suteikimą, jis svyruoja nuo 300 iki 1,5 tūkst. eurų.
Pasak Aplinkos ministerijos, tai yra nemaža finansinė našta mirusiojo artimiesiems, todėl nuspręsta, kad kolumbariumo nišos turi būti suteikiamos nemokamai.
Nustatytas tik kremuotiems žmogaus palaikams laidoti skiriamos kapavietės dydis – 1,32 kv. metro (1,10 m x 1,20 m), kelis kartus mažiau, negu įprastos kapavietės.
Aplinkos ministerija skelbia, kad tai leis sumažinti sparčiai besiplečiančius kapinių plotus, kadangi kremuojama vis daugiau mirusių žmonių palaikų. Dabar vienam kapui skiriama 3,75 kv. metro (1,5 m x 2,50 m), keliems kapams (šeimos kapavietei) – 7 kv. metrai (2,80 m x 2,5 m).
Pakartotinai laidoti nekremuotų žmogaus palaikų kape, kuriame jau yra palaidoti kremuoti žmogaus palaikai, nebus leidžiama, kadangi kremuoti palaikai laidojami negiliai (iki 1 metro gylyje), o urnose esančios kapsulės suyra negreitai.
Siekiant išvengti atvejų, kai mirusysis perlaidojamas į kitą vietą be atsakingo už kapavietės priežiūrą asmens žinios ar sutikimo, kapinių tvarkymo taisyklės papildytos nuostata, kad jei po ekshumavimo žmogaus palaikai bus perlaidojami, būtinas už kapavietės ar kolumbariumo nišos priežiūrą atsakingo asmens rašytinis sutikimas.
Dar vienas pakeitimas – Kapinių prižiūrėtojų kaupiamų duomenų sąrašas papildytas laidojančio asmens arba kito asmens, atsakingo už kapavietės ar kolumbariumo nišos priežiūrą, fizinio asmens nuolatinės gyvenamosios vietos adresu, elektroniniu paštu, jei tokį turi, ir juridinio asmens elektroniniu paštu.
Kapinių tvarkymo taisyklės bei kiti teisės aktai pakeisti Seimui priėmus Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisas, kuris įsigalioja nuo šių metų lapkričio 1 dienos.
Kremavimo procesui atlikti sunaudojamas didelis kiekis gamtinio kuro. Nors kremavimo procedūra ir laikoma pakankamai ekologiška, tačiau vis tiek reikalauja didelio kiekio iškastinio kuro naudojimo. Iškastinio kuro deginimas didina anglies dioksido kiekį aplinkoje – tai skatina šiltnamo efektą.
Kam tas kalimbarimas reikalingas? Šitu aliumini bitanėli su pilenais galima ir namie sekcijai pre televyzare pasdėt, arba upen na tylta išpylt ?
O kodėl Anykščiai negali turėti kolumbariumo.Dabar kiek apleistų kapelių.Išvažiuoja į užsienį vaikai giminės ir stovi kapai vaiduokliai .Turime artimus gimines palaiduotus Panevėžio kolumbariume gražu žiūrėti uždegi žvakelę padedami vazonėlį ir tvarkinga ir gražu.
Seniai reikėjo degint palaikus
Tu klebone degsit visi pragare
jau kolumbariumus įrenkit tinkamai. Dabar baisu žiūrėt į tuos kolumbariumus. Kažkokia laukuose didelė spinta su įvairiaspalvėmis durelėmis.
Suprantu žmones,kurių artimųjų nelikę,arba likę tik tolimi giminės.
Aplamai man deginimas kūno,kurį tu mylėjai,prižiūrėjai,ligoje slaugei,matei jo kančias,beviltiškas akis ir ašaras,o paskui veži degint kaip dar ir dar kartą pasityčiojant ( liga jau pasityčiojo).
Senais laikais buvo gausios šeimos ir užteko tos žemės kapeliams.
Man tas deginimas,tiesiog mokymas nemylėti savo artimo,kažkoks šaltumas,nusikratymas lengviau žiūrėt laidojant į pelenų stiklainį,nei paskutinį kartą dovanoti amžiną lovytę ir ateiti prie kapiuko su viltim,kad čia mano žmogus guli,o ne koks pelenų mišinys.
Suprantu tuos žmones,kurie degina po sunkių avarijų,arba ilgai ieškotą mirusįjį.