Ateinantį penktadienį, spalio 14-ąją, Anykščių A.Baranausko ir A.Vienuolio Žukausko memorialinio muziejaus salėje pravoslavų dvasininkas Tėvas Georgijus ukrainiečių kalba laikys Šventas mišias. Spalio 14-oji – viena svarbiausių dienų Ukrainoje: tą dieną švenčiama religinė šventė Pokrova (Dievo Motinos globos šventė), be to, dar ir Ukrainos gynėjų diena, Ukrainos kazokų diena bei Ukrainos sukilėlių armijos įkūrimo diena.
Tėvas Georgijus – Georgijus Kovalenka – svarbiausios Ukrainos šventovės, Kijevo Sofijos soboro, dvasininkas. Jis vienas žinomiausių ir charizmatiškiausių Kijevo pravoslavų metropolijos šventikų.
Tarp Rusijos dvasininkų draugų neturi
Prieš Tėvo Georgijaus kelionę į Lietuvą telefonu susisiekėme su dvasininku. Paklaustas, kodėl pasirinko Anykščius, Tėvas Georgijus dėstė, jog jis ir Anykščių rajono garbės ambasadorius Ukrainoje Virginijus Strolia yra seni draugai ir į mūsų miestą dvasininkas atvyks V.Strolios kvietimu.
Tėvas Georgijus yra ir filosofijos mokslų daktaras. Jis tuo pat metu studijavo Kijevo Taraso Ševčenkos valstybiniame universitete bei Kursko dvasinėje seminarijoje.
Pats Tėvas Georgijus sako, kad jis anksčiau tapo žurnalistu nei dvasininku ir iki šiol derina abi veiklas. Jis buvo religinių televizijos kanalų steigėjas, religinių laikraščių redaktorius. Prasidėjus interneto erai, G.Kovalenka pirmasis ėmėsi, kaip jis pats sako, „religijai naudoti interneto resursus“. 2014-aisiais, per Maidaną, Tėvas Georgijus buvo Ukrainos pravoslavų cerkvės atstovas spaudai, oficialusis bažnyčios „spykeris“. G. Kovalenka yra ir vaikų rašytojas, išleidęs Biblijos adaptaciją vaikams, taip pat jis yra ir Šv.Sofijos Išmintingosios atvirojo ortodoksų universiteto rektorius.
Kurskas, kuriame G.Kovalenka baigė dvasinę seminariją, yra Rusijoje, o daugelis jo buvusių mokslo draugų dabar palaiko Rusijos agresiją. „Anykštos“ paklaustas, kokie jo dabartiniai santykiai su buvusiais kurso draugais iš Kursko dvasinės seminarijos, Tėvas Georgijus dėstė, kad seminarijoje mokėsi neakivaizdžiai, todėl didelės draugystės ir nebuvo užsimezgusios, o po 2014-ųjų bet kokie ryšiai su buvusiais kolegomis nutrūko. „Yra Rusijos dvasininkų, kuriuos gerbiu. Tačiau pačioje Rusijoje padorių dvasininkų nedaug beliko. Jie arba išvažiavo į užsienį, arba pakeitė savo ankstesnę poziciją“, – aiškino šventikas.
Rusai daužo savąsias cerkves
„Sugriauta apie 400 cerkvių, kurių didžioji dalis priklauso Maskvos patriarchatui. Cerkvių okupantai negailėjo, kaip negailėjo ir muziejų, bibliotekų, teatrų. Bet pastatus galima atstatyti. Baisiausia, kai jie naikina žmones. Yra ir žuvusių dvasininkų, yra nelaisvėje laikytų, kankintų“, – „Anykštai“ kalbėjo Tėvas Georgijus.
Beje, jis pats po 2014-ųjų, kai prasidėjo pravoslavų cerkvės skyrybos, buvo atviros cerkvės idėjos generatorius, tarytum savotiškas pravoslavų vienytojas. Po to, kai Pasaulinis Konstantinopolio patriarchatas 2019-aisiais pripažino Ukrainos pravoslavų cerkvę kaip atskirą junginį, Rusijos pravoslavų patriarchatas pareiškė nutraukęs santykius su Konstantinopoliu. „Aš norėjau likti ten, kur buvau, ir likau, kur buvau. Mūsų cerkvė pasisako už vienybę“, – sakė Tėvas Georgijus.
Plati dvasininko veikla
G.Kovalenka yra vedęs, su žmona augina penkis vaikus. Pravoslavai nedraudžia dvasininkams kurti šeimų, tačiau vedę šventikai negali kilti bažnytinės karjeros laiptas. V.Strolia „Anykštai“ sakė, kad G.Kovalenka vienu metu užėmė pareigas, į kurias gali būti skiriami tik vyskupai, tačiau vyskupo statusas jam negali būti suteiktas dėl to, jog šis dvasininkas turi šeimą.
Pirmosiomis karo dienomis Tėvas Georgijus iš Kijevo išvežė šeimą, o pats grįžo į bombarduojamą Kijevą. Tėvas Georgijus ukrainiečių ir anglų kalbomis aukojo mišias, kurios buvo nufilmuotos ir rodytos per Ukrainos ir užsienio televizijas. Sofijos sobore buvo surengtos bendros mišios, kurias aukojo skirtingų religijų dvasininkai. Po to, kai Sofijos soboras, rūpinantis žmonių saugumu, buvo uždarytas, Tėvas Georgijus tikinčiuosius melstis kvietė į savo butą, esantį aštuntame daugiabučio namo aukšte.
Ne tik maldomis Tėvas Georgijus stengiasi palaikyti ukrainiečius: jis rūpinasi ir humanitarine pagalba, informacijos pabėgėliams teikimu, koordinuoja špitolės, kurioje dirba savanoriai medikai, veiklą.
Pasaulį supažindinkit su Ukraina ir patys susipažinkit su pasauliu…
Balandį dvasininkas pirmą kartą nuo karo pradžios išvažiavo iš Ukrainos. Italijos mieste Rovenoje Tėvas Georgijus ukrainiečių diasporos atstovams laikė mišias. „Anykštai“ jis sakė, jog Italijoje stiprią emociją jam sukėlė ten gyvenančių ukrainiečių savigrauža – kai ant tautiečių galvų krenta skeveldros, taikoje gyvenantys žmonės jaučiasi taip, tarytum būtų kalti, jog gyvena ramiai. Prisiminęs emocijas, patirtas Italijoje, Tėvas Georgijus kalbėjo, kad karo metu ypač svarbi ukrainiečių tautos vienybė. „Ir tie, kurie kariauja Ukrainos frontuose, ir tie, kurie buvo priversti išvažiuoti, – visi turi būti vieningi. Pirmiausia turėtume dėkoti Europai, kuri mus priėmė. Išvažiavusiems linkiu neužsidaryti savo pasaulėlyje, o pasaulį supažindinti su Ukraina ir patiems susipažinti su pasauliu. Linkiu vidinės taikos, saugokit savo moralinę, psichinę ir fizinę sveikatą“, – dėl karo iš Ukrainos pabėgusiems tautiečiams linkėjo Tėvas Georgijus.
Lietuviai prašomi žinią perduoti ukrainiečiams
Spalio 14-ąją Šv.mišios Anykščių A.Baranausko ir A.Vienuolio Žukausko memorialinio muziejaus salėje (Muziejaus gatvė, 6A) prasidės 17 valandą. Jose dalyvaus dar vienas pravoslavų dvasininkas, vilnietis Vitalijus Mockus. Vilniaus vyskupijoje, kuri pavaldi Maskvos patriarchatui, dirbęs V.Mockus nepritarė Rusijos invazijai į Ukrainą, todėl buvo atleistas iš pareigų.
Tėvas Georgijus ir renginio organizatorius V.Strolia kviečia visus Anykščių ir aplinkinių rajonų ukrainiečius spalio 14-ąją atvykti į Anykščių muziejų. Tiesa, mažai tikėtina, kad ukrainiečiai perskaitys „Anykštoje“ šią informaciją. Todėl prašome lietuvių žinia apie Pokrovos šventimą pasidalyti su pažįstamais ukrainiečiais bei juos paraginti informaciją platinti pažįstamiems tautiečiams. Tėvas Georgijus Ukrainoje yra įžymybė, jo atvykimas į Anykščius ir Šv.mišių aukojimas ukrainiečiams turėtų būti svarbus įvykis.
Po Šv.mišių planuojamas pasibuvimas kartu – vyks koncertas, susirinkusius žadama vaišinti kareiviška koše. V.Strolia atkreipia anykštėnų dėmesį, jog mums patiems tai, kur yra muziejaus salė, yra aišku, bet ukrainiečiams ją gali būti surasti sunkiau, tad prašoma svečiams paaiškinti, kaip rasti muziejaus administracinį pastatą, esantį šalia A.Vienuolio- Žukausko namo muziejaus.
Mišios yra aukojamos o ne laikomos
„Aš norėjau likti ten, kur buvau, ir likau, kur buvau. Mūsų cerkvė pasisako už vienybę“, – sakė Tėvas Georgijus.
Kas tai, ką reiškia šis sakinys? su kuo vienybe?