Reikalavimas darbuotojams pasitikrinti dėl užkrečiamosios ligos norint dirbti nustatytus darbus ar užsiimti tam tikra veikla neprieštarauja Konstitucijai, trečiadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).
Teismas savo nutarimu Konstitucijai neprieštaraujančiomis pripažinto atitinkamas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nuostatas, dėl kurių kreipėsi grupė Seimo narių.
Pasak KT, Seimui iš Konstitucijos kyla pareiga nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų sudarytos teisinės prielaidos įgyvendinti žmogaus konstitucinę teisę į tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas.
Vienoje iš vadinamųjų pandeminio ribojimo bylų KT vertino reguliavimą, pagal kurį dėl užkrečiamosios ligos laiku nepasitikrinę darbuotojai turėjo būti perkeliami arba nušalinami nuo darbo.
Į KT kreipęsi opozicijai priklausantys parlamentarai teigė, kad tokiu reguliavimu darbuotojui nesuteikta galimybė laisvai pasirinkti darbą, neįvertinta, ar jis dėl savo gebėjimų galės dirbti kitą darbą, į kurį yra perkeliamas.
Skundo autoriai taip pat teigė, kad įstatymų leidėjas neturėjo teisės pavesti Vyriausybei nustatyti, kurie darbuotojai gali dirbti, jei yra pasitikrinę ar nuolat tikrinasi dėl infekcinės ligos, dėl kurios paskelbta ekstremalioji situacija, karantinas.
KT nutarime pažymėjo, kad Konstitucijoje įtvirtinta konstitucinė teisė laisvai pasirinkti darbą, bet ji aiškintina kartu su įtvirtinta kiekvieno žmogaus teise turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas.
„Konstitucinė teisė į tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas suponuoja darbdavio pareigą užtikrinti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, taip pat valstybės pareigą nustatyti teisinį reguliavimą, pagal kurį būtų sudarytos teisinės prielaidos įgyvendinti šią teisę“, – sakoma nutarime.
Pasak KT, Seimas gali nustatyti, kad tose darbovietėse, kuriose nustatytas staigus užkrečiamosios ligos išplitimas, gali būti taikomos pandemijos valdymo priemonės, kurių privaloma imtis siekiant suvaldyti užkrečiamosios ligos staigų plitimą ir sumažinti riziką kitiems asmenims, be kita ko, darbuotojams, užsikrėsti plintančia liga.
„Atsižvelgiant į žmonių užkrečiamųjų ligų įvairovę, jų ypatumus, išplitimo mastą ir keliamą riziką sveikatai ir gyvybei, jų valdymui darbovietėje gali būti taikomos tiek bendro pobūdžio priemonės (kaip antai reikalavimas darbuotojui pasitikrinti, ar neserga plintančia užkrečiamąja liga), tiek specialios priemonės, kurių pasirinkimą nulemia tam tikros užkrečiamosios ligos ypatumai“, – sakoma nutarime.
Seimas pernai kovą priėmė Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, kurios įpareigojo kai kurių sričių darbuotojus privalomai periodiškai tirtis dėl COVID-19. Vėliau Vyriausybė nustatė tokių profesijų sąrašą.
Tuomet patvirtinta, kad periodiškai tikrintis, ar neserga COVID-19, turi sveikatos priežiūros, švietimo darbuotojai, socialinių paslaugas teikiantys asmenys, vaistininkai, pardavėjai, sportininkai, kultūros darbuotojai, kirpėjai. To nepadariusieji turėjo būti perkelti į kitą darbo vietą arba nušalinti nuo darbo, dėl to dalis darbuotojų per pandemiją išėjo iš darbo.
Koks čia uzžkretimas ? Žinoma ir gripu galima užsikrėsti bet nebuvo reikalaujami testai nirs pragyvenau beveik 70 metų !
Gyvenk toliau. O žmonės vir dabar serga ir dar sunkiai.
Kas neigia, kad serga? Pripažinkit pagaliau, kad visos covid valdymo priemonės buvo politikų žaidimai, davę labai mažai įtakos užsikrėtimų skaičiui. Tarkime, leidimas nesitestuoti skiepytiems, kai jie irgi nešiojo užkratą. Čia ligos valdymas ar manipuliacija, kaip manot?
ką tik persirgau(dar esu karantine)covid-u,užsikrėčiau norfos,, ligu” centre Vilniaus gatvėje nors skiepytas 3 kartus,bet tokios ligos eigos nelinkėčiau niekam(VIS RAŠOMA,KAD SERGA LENGVA FORMA SKIEPYTI),bet iš tikrųjų 24 val nėra kur dėtis,mintis ,kad tai tik truktų neilgai.Kai praeina atrodo kas čia yra,o vietą paminėjau todėl,kad visada toje norfoje apsipurškiu dezinvekciniu skyščiu rankas ,nusivalau prekių vežimėlio rankenas ir ,išeidamas,dar nuplaunu ta vieną eurą,bet daug kartų teko įeiti ir išeiti neatlikus proceduros nes nebuvo dezinfekcinio skysčio purškiklyje ir daugiausia po pietų.Ar čia taupymas ,ar aplaidumas, ar iš vis nusispjauti ant pirkėjo sveikatos spręskit patys,bet sau sakau vieną kart pakliūsiu ant tos meškerės-ir pakliuvau.Išvada: kaip nori saugokis,bet tai tik klijento reikalas ir neišsisaugosi,vistiek atsiras koks individas ir pakenks.Taip ir buvo.
Geriau išaiškinkit ar gali LR Vyriausybei padedant saulės elektrinių elektros gamintojai (’’nepriklausomi tiekėjai’’) parduoti elektrą vartotojams po 0,60 €/kwh, kai paprastu buitiniu elektros generatoriumi elektrą pasigaminti galima už 0,15 €/kWh ?