Didžioji dalis į užsienį siunčiamų asmeninių siuntų – skirtos svetur gyvenantiems giminaičiams ar draugams. Kurjeriai pastebi, kad neretai siunčiami lietuviški maisto produktai. Natūralu, svetur gyvenantys artimieji būna išsiilgę lietuviško maisto, kurio negali įsigyti užsienio šalyse. Žinoma, siunčiami ir kiti daiktai, įvairios dovanos. Vis dėlto, ne viską galima siųsti ir nesusipratimų pasitaiko gabenant daiktus net į populiariausias kryptis ES šalyse. Taigi, šiame straipsnyje pasidalinama kurjerių įžvalgomis apie siuntas – ko negalima siųsti, kaip teisingai supakuoti siuntinius giminaičiams bei kaip teisingai pildyti dokumentus.
1. Draudžiami siųsti daiktai
Pirmasis žingsnis, kurį turėtų padaryti kiekvienas, ketinantis siųsti daiktus ar produktus užsienyje gyvenančiam giminaičiui ar draugui – patikrinti draudžiamų siųsti daiktų sąrašą. Draudžiamųjų daiktų sąrašas gali skirtis, priklausomai nuo kurjerių tarpininkų nuostatų ar šalių, per kurias ir į kurias siunta bus vežama. Draudžiamų daiktų sąrašą neretai sudaro:
- antikvariniai daiktai ir meno kūriniai;
- brangakmeniai, juvelyriniai dirbiniai ir laikrodžiai;
- baterijos, dujų balionai, gesintuvai, aerozoliai;
- biologinės medžiagos ir infekcijų sukėlėjai;
- svaigiosios medžiagos, tabakas, jo gaminiai, elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako įrenginiai ir t.t.
Nesvarbu, kokios siuntimo priežastys – tai daiktai, kuriuos siųsdami galite gauti baudą. Beje, siuntinių vėžėjai į Vokietiją, Angliją, Olandiją ar kitas populiarias kryptis gali tiesiog atsisakyti priimti siuntą net tada, jei ji netinkamai supakuota. Ką jau kalbėti apie elementarių taisyklių nepaisymą.
2. Tinkamas siuntinio pakavimas
Kurjeriai pastebi, kad siuntų pakavimas kasmet tik gerėja. Tačiau lieka išimčių, ypač pakuojant didesnių gabaritų ir nestandartines siuntas. Pakuojant siuntinius, kurjeriai pataria:
- pasirinkti tinkamo dydžio pakuotę (vokas, dėžė, paletė);
- naudoti pakuotės užpildą;
- vengti didelio kiekio lipnios juostos;
- teisingai užklijuoti įspėjamuosius ženklus.
Pakuodami siuntą, atsižvelkite į siunčiamo daikto savybes. Pavyzdžiui, trapius ar kitus lengvai dūžtančius daiktus pakuokite kiekvieną atskirai – taip, kad šie nesiliestų vienas su kitu ar su dėžės šonais. Kurjeriai nori pabrėžti, kad tarp siunčiamo daikto ir išorinės pakuotės sienelių turi būti bent 5 cm storio užpildo sluoksnis. Ir, žinoma, jei reikia, rekomenduojama siuntas pažymėti atitinkamais įspėjamaisiais ženklais.
3. Tikslus informacijos pateikimas
Vežėjai vis dar susiduria su netinkamai nurodytais duomenimis, ypač pristatymo adresais. Perspėjama, kad netinkamai nurodžius pristatymo duomenis, siuntinio pristatymas gali būti sustabdytas ir daiktai grąžinami atgal siuntėjui. Tam, kad siuntinys pasiektų svetur gyvenantį artimąjį, patariama nurodyti tikslius gavėjo duomenis:
- telefono numerį;
- adresą, pašto kodą.
Nurodykite tikslius ne tik gavėjo, bet ir savo kontaktinius duomenis, tuo atveju, jeigu siunta būtų grąžinama. Teisingai užpildžius duomenis, kurjerių tarnybos svetainėje sugeneruojami siuntos dokumentai. Kadangi dokumentai turi ne tik visą nurodytą kontaktinę informaciją, bet ir unikalius brūkšninius kodus, tinkamai juos priklijuokite ant siuntinio viršaus. Lygioje, lengvai matomoje vietoje priklijuotas dokumentas palengvins vežėjų darbą. Be to, jei siuntiniai keliauja ne į ES šalis, nepamirškite papildomai nurodyti HS kodo.
Taigi, siuntų vežėjai vis dar susiduria su tam tikrais nesklandumais. Natūralu, kad norisi nustebinti užsienio šalyje gyvenantį giminaitį ar draugą, tačiau nevalia pamiršti, kad tik tinkamai ir kokybiškai paruošta siunta gali pasiekti gavėją sklandžiai ir laiku. Tad atsižvelkite į aukščiau minėtas kurjerių įžvalgas ir nudžiuginkite artimąjį nusiųsdami jam malonią, širdį šildančią siuntą.
Užsak. Nr. 946