Gamtos mylėtoja, gamtos fotografė mėgėja Kristina Rudokaitė „Anykštos“ skaitytojams pažėrė patarimų, kaip žiemą rūpintis paukščiais, kurių maisto atsargas jau užklojo sniego patalas.
„Kada tik daugiau pasninga, visą laiką pakabinu lesyklą. Paukščiukai, vejami bado, į lesyklas atskrenda patys. Vienu metu, kai pasikabinau lesyklėlę, suskaičiavau virš 30 rūšių paukščių, kurie atskrido pasivaišinti!
Į lesyklą papylus grūdų, sėklų, saulėgrąžų, sulauksime genių, zylių, žvirblių, bukučių – visokių paukštelių atskrenda. Nelukštentos saulėgrąžos – visų mėgstamiausias „patiekalas“, tik kad iš jų labai daug šiukšlių lieka. Puikiai tinka papūgėlėms skirtas lesalas, įvairūs grūdai. Patariu nenuskinti visų obuolių ar uogų ir palikti kabėti ant medžių, o pavytusius, kurių patys nevalgysite, tiesiog pririšti prie šakelių ir palikti juos paukštukams lesti.
Kai prasideda šalčiai – nepakeičiamas maistas yra žali lašinukai. Tik duonos paukščiams duoti negalima, nes juoda ruginė duona rūgsta, ji sunkiai virškinama“, – pasakojo K. Rudokaitė.
Ką daryti, radus sužeistą paukštį?
„Geriausia kreiptis į specialistus, kurie žinos, ką daryti. Dažniausiai tokie paukšteliai nieko nelesa, nes būna išsigandę, patiria stresą. Esu turėjusi sužeistą nendrinę lingę, man rekomendavo jai duoti žalios vištienos gabaliukų. Bet ji iš streso nieko nelesė.
Jei žiemą pas jus atklysta neišskridęs žiemoti gandras, tai jį labai nesunkiai galima išmaitinti žuvimi – jis tikrai neatsisako strimėlės, stintos, ar net šaldytos žuvies“, – paaiškino gamtos mylėtoja.
Gulbių ir ančių jau seniai gamtininkai ragina nelesinti batonu. Visų pirma tai – žolėdžiai paukščiai, tad batonas jiems tarsi saldainiai: skanu, bet kenksminga. Kitas dalykas – paukščiai įpranta gauti maisto ir nebeišskrenda į žiemavietes. K. Rudokaitė paantrino: „Nereikėtų lįsti prie gulbių, ančių bei lesinti jas batonu, duona. Joms tinka grūdai – ir tada, kai pačios prasimaitinti nebegali“.
Okam lėsyklėle reikalinga žiema juk tik geniai kalena kapuos Anykščiuos