Anykščių menų centro padalinių – Angelų muziejaus-Sakralinio meno centro pagrindinė veiklos sritis – profesionalaus ir sakralinio meno kaupimas, sklaida bei populiarinimas.
Anykščių menų centras neturi restauratorių, todėl kolekcijas apžiūri ir įvertina Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro ekspertai. 2016 metais įgyvendindami projektą „Anykščių meno vertybių išsaugojimas“ restauravome 19 liaudies meno skulptūrų ir atnaujinome Angelų muziejaus liaudies meno ekspoziciją.
2022 metais Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro ekspertai restauravo du iš pačių vertingiausių Sakralinio meno centro eksponatų: nežinomo XVII a. olandų dailininko paveikslas „Virtuvėje“ ir Ikona „Jėzus Kristus Viešpats Visagalis“, Rusija (XIX a. pab.–XX a. pr.).
Nežinomas XVII a. olandų dailininkas. Virtuvėje. Medis, aliejus. 30×38,5 cm.
XVII a. olandų tapyboje svarbią vietą užėmė buitinis žanras. Dailininkai tapė nedidelio formato paveikslėlius, kuriuose vaizdavo kasdienį kaimo ir miesto žmonių gyvenimą, jų darbus ir pramogas, pasilinksminimus miestų aikštėse ir kaimo smuklėse. Detaliai buvo tapoma ne tik figūros, bet ir aplinka – peizažinis fonas, interjeras su baldais, visomis dekoro detalėmis ir buitinėmis smulkmenomis. Atskirą savitą olandų buitinio žanro paveikslų grupę sudaro virtuvių interjerai. Švelni virtuvės prieblanda, paprasti grubokų proporcijų baldai, grublėtų paviršių moliniai ir žvilgantys metaliniai indai. Prie puodų palinkusios ar virtuvę tvarkančios moterys šiuose kūriniuose dvelkia namų šiluma ir ramybe. Dažnai, kaip ir šiame mons. A. Talačkos kolekcijos paveiksle, greta šeimininkės sukiojasi šuniukas arba kur nors kampe snaudžia katė, dar labiau sustiprinantys šeimos gyvenimo jaukumo, paprastumo įspūdį.
Ikona. Jėzus Kristus Viešpats Visagalis. Rusija (XIX a. pab.–XX a. pr.).
Medis, tempera, metalas, 34 x 29 cm.
„Viešpats Visagalis“ (Pantokratorius) Rytų krikščionių dailėje yra pats populiariausias Jėzaus Kristaus vaizdavimo ikonografinis tipas. Šio tipo ikonose Jėzus yra vaizduojamas frontaliai. Dešine ranka jis laimina, kairėje rankoje laiko Evangeliją. Jei Evangelija vaizduojama atversta, puslapiuose užrašomos jos citatos. Mons. A. Talačkos kolekcijos ikonoje senąja slavų kalba yra užrašyta Evangelijos pagal Joną ištrauka: „Aš jums duodu naują įsakymą, kad jūs vienas kitą mylėtumėte“ (Jn 13, 34). Ikona turi graviravimo bei puncavimo technikomis dekoruotą auksuoto ir sidabruoto metalo aptaisą ir platų auksuotą rėmą. Ji įdėta į banguoto kontūro kiotą (dekoratyvi įstiklinta dėžutė) ir yra paruošta kabinimui ant sienos.
Džiaugiamės, kad laiku suskubome restauruoti ir išsaugoti ateinančioms kartoms meno vertybes, suteikti galimybę anykštėnams ir miesto svečiams jomis gėrėtis, ugdyti
jų meninį skonį. Puoselėti unikalias Anykščių parapijos klebono, monsinjoro
Alberto Talačkos ir Angelų muziejaus dailės kūrinių kolekcijas.
Projektą „Anykščių menų centro eksponatų restauravimas“ remia Lietuvos kultūros taryba, Anykščių rajono savivaldybė, informacinis projekto rėmėjas – regioninis naujienų portalas „Anykšta“, projekto organizatorius – Anykščių menų centras.
o ką Verbickas restauravo – balną, plūgą, kanopas?