Mėgstantiems gamtą ir tiesiog negalintiems gyventi be jos teikiamų malonumų šaltukas niekada nebūna kliūtis žygiuoti. Tiesa, nors sykį leidęsi į ilgesnį pasivaikščiojimą šaltuoju sezonu žino, jog svarbu ne tik tinkama apranga, kokybiška avalynė, inventorius, bet ir kruopščiai apgalvotas maisto bei gėrimų pasirinkimas. Pasak keliautojo R. Šukausko, žygeivių meniu žiemą yra specifiškesnis, tačiau tinkamai pasiruošus galima mėgautis ne tik gražiais gamtos vaizdais, bet ir puikiomis maisto pertraukomis jos apsuptyje.
Pasak „Maximos“ pirkimų departamento vadovo Mariaus Tilmanto, prekybos tinkle galima rasti kone visų žygiui reikalingų priedų.
„Turime ne tik platų patogiai supakuotų riešutų, džiovintų ar liofilizuotų vaisių, taip pat įvairių batonėlių, konservų, nedidelėmis porcijomis supakuotų vytintų ar rūkytų mėsos gaminių pasirinkimą, platų įvairių gėrimų asortimentą, bet ir gana didelę žygiams reikiamo inventoriaus pasiūlą. Visais metų laikais pirkėjai gali įsigyti įvairių dydžių termosų, tinkančių tiek gėrimų, tiek šilto maisto laikymui, taip pat įvairių hermetiškų indelių, kuriuose transportuojamas maistas išlieka šviežias“, – pasakoja M. Tilmantas.
Pasak jo, žygių inventoriaus pirkėjai yra aktyviausi šiltuoju sezonu, tačiau įsigytą inventorių galima pritaikyti ir žygiams šaltuoju metų laiku. „Siūlome ne tik platų asortimentą, bet ir patrauklių pasiūlymų pirkėjams, skelbiame akcijas gamtos iškylos prekėms. Taigi, čia puikiai tinka mintis, jog roges verta ruošti vasarą“, – teigia M. Tilmantas.
Kaloringesni užkandžiai
Keliautojas Ramūnas Šukauskas, populiaraus tinklaraščio „Nesėdėk namuose“ autorius, sako, jog tai, ką pasiimsite užkąsti, priklauso nuo kiekvieno mitybos įpročių, bet svarbu, jog maistas suteiktų energijos.
„Žygis žygiui nelygus, todėl vienareikšmiškai ir dėl maisto pasakyti sunku. Jei žygis laukinėje gamtoje, tai natūralu, jog komforto ten mažiau. Tokiame žygyje tikrai galima apsieiti ir be karšto maisto, bet, jei norisi, visuomet gera mintis į maisto termosą įsidėti troškinio, košės ar sriubos. Toks maistas tinkamas žiemos metu, o ir valgyti patogu. Nereikia peilių ir šakučių ar vietos pasidėti maistui, galima tiesiog prisėdus ant kelmo pasisotinti“, – sako keliautojas.
Jei vasarą nerekomenduojama rinktis greitai gendančių, tęžtančių ar formą prarandančių produktų, tai žiemą, anot R. Šukausko, žygio meniu kriterijai šiek tiek skiriasi. Šaltuoju metu jis pataria rinktis kaloringesnius, riebesnius, turinčius daugiau baltymų produktus. Toks maistas paprastai ilgiau virškinamas. Tai gali būti įvairūs mėsos gaminiai, fermentinis sūris, duona.
„Asmeniškai keletą kartų žiemos žygio metu buvau pasiėmęs kibinų, ir toks sprendimas pasiteisino. Kita klasikinė šalto maisto rekomendacija – sumuštiniai. Patogu valgyti ir tikrai suteikia energijos, ypač jei jie su juoda duona ir rūkytos mėsos gaminiais ar sūriu. Gali būti ir pertepti sviestu, nes žiemą jam nieko blogo neatsitiks. Jei kompanijoje yra vaikų, jiems labiau patinka karšti sumuštiniai, tačiau reikia pasirūpinti, kad jie išliktų šilti. Verta turėti ir užkandžių: įvairių batonėlių, sausainių ar šokolado, o gal ir gabalėlį pyrago“, – pataria Lietuvą ir visus jos pažintinius takus išmaišęs keliautojas.
Gelbsti karšto gėrimo puodelis
Tai, kad žygiuojant labai svarbu gerti daug skysčių, žino daugelis, tačiau leidžiantis į kelią šaltuoju metų laiku, kiekiai ir gėrimai skiriasi.
„Jei vasarą vanduo yra neišvengiamas keliautojo palydovas, tai žiemą jo poreikis kiek mažesnis. Nereikia juo gaivintis nuo kaitros, todėl rekomenduojama turėti nedidelę gertuvę. Jei tokiai gertuvei rasite vietos vidinėje kišenėje, vanduo nebus labai šaltas, todėl jį gerti bus maloniau ir sveikiau. Jei vanduo tikrai šaltas – jį reikia gerti mažais gurkšneliais“, – atkreipia dėmesį R. Šukauskas.
Keliautojas prisipažįsta, kad žiemą vandens gertuvę dažnai paliekantis automobilyje, o žygio metu mieliau renkasi gurkšnoti šiltus gėrimus. „Arbata padeda sušilti, o taip pat numalšina troškulį. Tinka prie užkandžių, todėl žiemą pirmenybę atiduodu termosui arbatos, o ne gertuvei vandens. Man gamtoje skaniausia žolelių arbata: čiobrelių, melisų ar mėtų. Visgi žiemą mėtas geriau pakeisti į melisas – priešingai nei mėtos, melisos šildo. Čiobrelių, melisų ir liepžiedžių arbata su medumi man yra skaniausia – žieminė ir šildanti“, – pataria R. Šukauskas.
Prieš žygį – apgalvotas pasiruošimas
Šaltasis metų laikas, pasak R. Šukausko, žygeiviams pažeria kur kas daugiau iššūkių. Tenka ne tik kruopščiai apgalvoti aprangą, inventorių, bet ir kartu imamos kuprinės turinį, idant ši nebūtų per sunki.
„Žiemą tenka susitaikyti, jei nori šilto maisto – imk termosą. Visgi čia atsiranda pavojus – augantis kuprinės svoris. Užtenka įsipilti termosą arbatos, termosą kavos, dar vienas termosas su maistu – ir kuprinė lenkia atgal. Su šaltu maistu (užkandžiais) viskas yra paprasčiau ir lengviau. Ir dažnu atveju to visiškai pakanka. Renkantis produktus reikėtų pirmenybę teikti produktams ir gaminiams, kuriuos patogu paimti, lengva kąsti, jie nebėga ir nevarva. Taip pat vengti vandeningų vaisių, kurie greitai sušąla, ar užkandžių su įdarais ir kremais, kurie ištykšta pačiu netinkamiausiu laiku“, – įsitikinęs entuziastas.
Keliautojas prisipažįsta, kad ilgametė patirtis išmokė džiaugtis pačių žygių patirtimi, tad kuprinės turiniui stengiasi neskirti per daug dėmesio. Dažnu atveju pakanka tiesiog užsukti į parduotuvę ir susirinkti lauknešėlį.