
Sekmadienį, kovo 5-ąją, tiesioginiuose Anykščių rajono savivaldybės mero ir rajono tarybos rinkimuose triumfavo Kęstutis Tubis ir jo vedama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) komanda. Tačiau ar buvęs Anykščių rajono meras dalyvaus antrajame rinkimų ture, paaiškės tik šiandien, po Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdžio.
K. Tubis tiesioginiuose mero rinkimuose surinko 30,11 proc. (nuo galiojančių biuletenių) rinkėjų balsų ir stipriai aplenkė antroje vietoje likusį socialdemokratą, dabartinį Anykščių rajono savivaldybės vicemerą Dainių Žiogelį (19,93 proc.). Trečiąją vietą užėmė Anykščių rajono meras Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Sigutis Obelevičius (19,09 proc.)
Mandatus dalysis penkios partijos
LVŽS Anykščių rajono tarybos rinkimuose pelnė 26 procentus balsų ir Anykščių rajono taryboje turės 7 mandatus. Antrąją vietą Tarybos rinkimuose užėmę socialdemokratai ir trečioje pozicijoje likę konservatoriai gaus po 5, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir Liberalų sąjūdis – po 4 mandatus.
Darbo partija neįveikė 4 proc. barjero ir šios partijos atstovų Taryboje nebus.
Tiesioginiuose mero rinkimuose ketvirtąją vietą užėmė demokratų kandidatė Sonata Veršelienė (16,59 proc.), penktąją – liberalas Mindaugas Sargūnas (14,27 proc.).
Priminsime, jog nei meras, nei vicemerai (naujoje kadencijoje Anykščių rajone turėtų būti du vicemerų etatai) negalės būti rajono Tarybos nariais.
Kęstučio Tubio likimas bus sprendžiamas šiandien
Prieš pat rinkimus, penktadienio, kovo 3-osios, popietę Vyriausiojis rinkimų komisija paskelbė, jog antradienį, kovo 7-ąją, VRK rinksis į posėdį, kuriame spręs, ar pašalinti K. Tubį iš rinkimų.
„Vyriausioji rinkimų komisija, gavusi teismo išaiškinimą dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidato į Anykščių rajono merus Kęstučio Tubio pripažinimo kaltu dėl korupcijos, spręs dėl kandidato šalinimo iš savivaldos rinkimų. Tai Eltai penktadienį patvirtino VRK atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė. „Vyriausioji rinkimų komisija kovo 3 dieną po pietų gavo Panevėžio apygardos teismo išaiškinimą dėl teismo sprendimo įgyvendinimo. Artimiausiame VRK posėdyje po rinkimų dienos, kaip numato Rinkimų kodekso 81 straipsnio 6 dalis, bus sprendžiama dėl Kęstučio Tubio kaip kandidato registravimo panaikinimo“, – teigė I. Ramanavičienė.“ – pranešė portalas lrytas.lt.
Jeigu K. Tubis bus pašalintas iš rinkimų, už jį atiduoti balsai bus pripažinti negaliojančiais.
VRK priėmus K. Tubiui nepalankų sprendimą antrajame tiesioginių Anykščių rajono merų rinkimų ture D. Žiogelis varžytųsi su trečiąją vietą užėmusiu S. Obelevičiumi.
VRK sprendimas rinkimų išvakarėse
Rinkimų naktį pakalbinome tris rinkimų lyderius. „Jūs dirbote man ir mano partijai. Kasdieną apie mane rašėte ir įrodėte žmonėms, kad už mus reikia balsuoti“, – savo pergalės laurais LVŽS kandidatas K. Tubis pakalbintas dalinosi su „Anykšta“. Pasak K. Tubio, jo komanda per rinkimus elgėsi solidžiai ir nuoširdžiai, ir tai motyvavo rinkėjus. „Nemeluoti, sakyti ką galvoji ir svarbiausia – pagarba žmogui“, – rinkiminės kampanijos principus, kurie jam ir jo komandai atnešė sėkmę, nurodė K. Tubis.
Antrąją vietą rinkimuose užėmęs socialdemokratas D. Žiogelis „Anykštai“ sakė, kad rinkimų rezultatais yra patenkintas. „Žinant, kas vyko paskutinėmis dienomis, visa šita istorija… Manau, kad K. Tubiui nuėjo visi protesto balsai“, – kalbėjo D. Žiogelis.
Trečiuoju rinkimuose likęs Anykščių rajono meras, konservatorius S. Obelevičius „Anykštai“ sakė, jog jį nustebino Anykščių miesto apylinkių rezultatai, bet, pasak jo, K.Tubis įdėjo daug pastangų, kad paveiktų rinkėjus. „Apėjo kone kiekvieną butą, aiškindamas, kad būtų Anykščiams padaręs daug gerų darbų, tačiau sistema su juo susidorojo. Už jį daug kas balsavo kaip už auką“, – dėstė S. Obelevičius. Pasak rajono vadovo, „labai didelė tikimybė, kad antradienį VRK posėdyje bus nuspręsta K. Tubį pašalinti iš rinkimų.“
Koalicijai užtenka trijų partijų
Kai neaišku, kas dalyvaus antrajame Anykščių rajono mero rinkimų ture – neįmanoma prognozuoti ir būsimų koalicijų. Tačiau, kas belaimėtų rinkimus, valdančiosios koalicijos formavimui šį kartą užtenka bet kurių trijų partijų – dviejų neužtenka jokiam koaliciniam variantui, o keturių – jokiam iš variantų nereikia.
Tikėtina, D. Žiogelio ar S. Obelevičiaus (vis dar neatmestina, kad jis dalyvaus antrajame ture) pergalės atveju formuosis socialdemokratų-konservatorių-liberalų koalicija. Realu, kad ir K. Tubis, laimėjęs rinkimus, pirmiausiai į koaliciją kviestųsi dabartinius rajono vadovus ir jų komandas.
Rinkėjai apkeitė lyderius vietomis
Jau aiški ir preliminari Anykščių rajono Tarybos sudėtis. LVŽS pirmasis septintukas po reitingavimo rikiuojasi šitaip: 1. Kęstutis Tubis, 2. dr. Audrius Vasiliauskas, 3. Rita Juodiškienė, 4. Linas Pravilionis, 5. Gediminas Kutka, 6. Algirdas Ananka, 7. Virginijus Aloyzas Milaknis. Pirmasis už brūkšnio liko, net iš 31-osios į 8-ąją poziciją pakilęs Romas Pačinskas.
LSDP (5 mandatai) pirmasis penketukas: 1. Kęstutis Jacunskas, 2. Dainius Žiogelis, 3. Egidijus Šilaika, 4. Donatas Krikštaponis, 5. Valdas Macijauskas. Iš karto už brūkšnio – Juozas Juknius ir dr.Virgaudas Puodžiukas. Tikėtina, kad partijos lyderį reitingavime aplenkęs gydytojas K. Jacunskas netrukus bus paskirtas Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriumi (konkursą jis laimėjo dar gerokai prieš rinkimus) ir todėl atsisakys mandato. Jeigu mero ar vicemero pareigas užims D. Žiogelis – ir jo neliks Taryboje.
Konservatorių, taip pat gavusių 5 mandatus pirmasis penketukas: 1.Gabrielė Griauzdaitė-Patumsienė, 2. Sigutis Obelevičius, 3. Šarūnas Grigonis, 4. Marius Varnas, 5. Žygimantas Obelevičius. Po jų – Dominykas Puzinas ir Giedrutis Klimkevičius. Ne tik studentas D. Puzinas, bet ir nuo pat 1990-ųjų be pertraukos Anykščių rajono taryboje dirbęs gydytojas G. Klimkevičius po koalicinių postų dalybų dar turi šansų patekti į Tarybą.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ (4 mandatai) lyderių rikiuotė: 1. Sonata Veršelienė, 2. Antanas Baura, 3. Dominykas Tutkus, 4. Vygantas Šližys. 5-oje vietoje liko iš paskutinės, 22-osios pozicijos pakilusi Audronė Pajarskienė.
Liberalų sąjūdžio (4 mandatai) lyderiai: 1. Mindaugas Sargūnas, 2. Lukas Pakeltis, 3. Irma Smalskienė, 4. Kęstutis Indriūnas. Pirmasis už brūkšnio – Arminas Jasikonis.
Visuose sąrašuose, išskyrus LVŽS, pirmasis ir antrasis sąrašų numeriai po reitingavimo buvo apkeisti vietomis – D.Žiogelį nustūmė K. Jacunskas, S. Obelevičių – G. Griauzdaitė-Patumsienė, L. Pakeltį – M. Sargūnas, A. Baurą – S. Veršelienė.
K. Tubis surinko absoliučiai daugiausiai reitingo balų – 822. Antrasis pagal bendrą reitingą K. Tubio bendražygis, gydytojas dr. A. Vasiliauskas (659), trečias – LSDP sąraše pirmąją vietą užėmęs gydytojas K. Jacunskas (613).
Mieste į vienus vartus
Rinkimų naktį abejonių K. Tubio sėkme nebeliko, kai buvo gauti pirmieji duomenys iš Anykščių miesto. Bendrai skaičiuojant visas keturias Anykščių miesto apylinkes, K. Tubis surinko 1338 balsus (31,4 proc.). Antruoju mieste likęs M. Sargūnas gavo 842 (19,7 proc.) balsus. D. Žiogelis mieste surinko 740, S. Obelevičius- 704, S. Veršelienė – 644 balsus. Ryškiausias pergales K. Tubis iškovojo Andrioniškio (54,4 proc) ir Viešintų (51,2 proc.) apylinkėse, bet 11 kaimiškų vietovių apylinkių jis nesurinko ir 20 proc. balsų ir bendras K. Tubio rezultatas kaimiškose apylinkėse yra prastesnis nei mieste – 29,2 proc.
D. Žiogelis tradiciškai laimėjo Antruosiuose Kurkliuose (57,9 proc.), kur jis pats gyvena bei dar aštuoniose apylinkėse. S. Obelevičius – savo Traupyje (61,5 proc.) ir dar keturiose apylinkėse.
S. Veršelienė taip pat geriausiai balsus rinko savojoje – Svėdasų seniūnijoje. Svėdasuose už ją balsavo 34,5 proc., Auleliuose – 36,6 proc. rinkėjų. Ji daugiausiai balsų surinko ir Leliūnų apylinkėje.
M. Sargūnas laimėjo vienintelėje Šlavėnų apylinkėje (24 proc.).

Rinko daugiau nei partijos
Lyginant partijų kandidatų į merus ir partijų sąrašų surinktus balsus didžiausias atotrūkis tarp Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) kandidato Kęstučio Tubio (29,4 proc.) ir šios partijos sąrašo (26,3 proc.).
Daugiau balsų nei partija (17,25 proc.) surinko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas Sigutis Obelevičius (18,63 proc.), Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ (14,9 proc.) atstovė Sonata Veršelienė (16,2 proc.) bei Liberalų sąjūdžio (13,5 proc.) kandidatas Mindaugas Sargūnas (13,93).
LSDP sąrašas (20,6 proc.) gavo šiek tiek daugiau balsų nei partijos kandidatas Dainius Žiogelis (19,45 proc.).
Priminsime, jog Darbo partija, kurios sąrašas surinko 3,58 proc. balsų, kandidato į Anykščių rajono merus nekėlė.
Rinkėjų aktyvumas šiuose rinkimuose Anykščių rajone buvo 50,16 proc. Prieš ketverius metus savivaldos rinkimuose anykštėnų rinkimų aktyvumas buvo 50,97 proc. Šiemet balsavimo teisę turėjo 20 672 Anykščių rajono gyventojai. 2019 metais rinkimuose dalyvauti galėjo 22 622 anykštėnai.
Nusivylimo gaidelė
Trys iš kandidatų į merus, tikėtina, rinkimų rezultatais yra nusivylę.
4-ąją vietą tiesioginiuose Anykščių rajono mero rinkimuose užėmusį S. Veršelienė „Facebook“-e parašė: „Mano širdis labai rami! Nuoširdžiausias AČIŪ visiems ir kiekvienam, kurie pasitikėjote manimi ir komanda. Ačiū, kad balsavote! Jūsų viltys dėl rajono ateities man labai svarbios ir yra išgirstos. Pastarieji rinkimai mums parodė – Anykščiai gavo tai, ko nenusipelnė. Mes nusipelnėme DAUGIAU. Pokyčiai bus ir ateis metas Anykščių sėkmei.“
Molėtų meras išrinktas pirmajame ture
Penkiose iš šešių Utenos regionų savivaldybių bus rengiamas tiesioginių mero rinkimų antrasis turas, o Molėtų rajone jau pirmajame ture meru naujai kadencijai išrinktas dabartinis šios savivaldybės vadovas, konservatorius Saulius Jauneika.
Ilgametis Utenos rajono meras, socialdemokratas Alvydas Katinas rinkimuose užėmė tik trečiąją vietą, o antrajame ture varžysis du visuomeninių komitetų lyderiai Marijus Kaukėnas ir Vitalijus Šeršniovas. Utenos rajono mero rinkimuose dalyvavo ir buvęs anykštėnas, Utenos kultūros centro direktorius Erikas Druskinas. Jis surinko 1,6 proc. balsų ir užėmė 8-ąją vietą.
Zarasų rajono mero rinkimų antrajame ture susikaus dabartinis rajono vadovas, socialdemokratas Nikolajus Gusevas bei liberalė Nijolė Guobienė; Ignalinos rajone dabartinis meras, socialdemokratas Justas Rasikas varžysis su „valstiečiu“ Laimučiu Ragaišiu. Dėl Visagino mero posto dabartinis šios savivaldybės vadovas, „valstietis“ Erlandas Galaguz rungsis su buvusia mere, „Laisvės ir teisingumo“ partijos atstove Dalia Štraupaitė.
Antrasis merų rinkimų turas bus surengtas po dviejų savaičių – kovo 19-ąją.
Prokuratūra efektyviau nei Tapinas…
Po rinkimų savo išvadas „Facebook“-e pateikė ir iš Anykščių kilęs, istorijos mokslų daktaras Tomas Barnauskas.
„ 1. Tapino akcija „Viso, Visvaldai“ patyrė triuškinantį pralaimėjimą Kaune. Na, pinigėlius įtakotukas įsisavino – čia lyg ir viskas gerai. Bet įtakotuko kaina ateity gali kristi. Žiūrint iš ilgalaikės perspektyvos, nevertėjo, Tapinai, imtis šito užsakymo, oi, nevertėjo…
2. Anykščių rajone su akivaizdžiu atotrūkiu pirmauja Kęstutis Tubis, o dabartinis meras Obelevičius nuo TS-LKD, į savivaldybės Tarybą kandidatavęs (ir jau patekęs) su niekuo nepasižymėjusiu sūneliu, liko trečias. Bet VRK prieš rinkimus anonsavo, kad gali pašalinti Tubį iš rinkimų ir grąžinti Obelevičių šeimos galvą į rinkimų ringą. Mat 4 metus po teismus dėl „prekybos poveikiu“ tampytas Tubis „visiškai atsitiktinai“ prieš pat rinkimus apeliacinės instancijos, į kurią kreipėsi kaip reta darbšti prokuratūra, paskelbtas kaltu.
3. Pedopartija turi tokį ištikimą elektoratą, kad iš tiesų gali ir griežčiau elgtis su savo rinkėjais. Pvz., priversti keliais eiti aplink TS-LKD būstinę, o atsisakiusiems ar dėl asmeninių priežasčių negalėjusiems neduoti Galimybių paso. Jų rinkimų rezultatams, tikiu, tai turėtų minimalų poveikį.
4. Tiesa, kai kur nors atsiranda įgalus politikas, net ištikimi rinkėjai vis dėlto pabėga. Kaip tai atsitiko Kaune, kuris buvo TS-LKD tvirtovė… Net Tapinas už jokius pinigus nepajėgus to pakeisti… Tiesa, dar lieka teismai ir prokuratūros, kaip Anykščių atveju. Čia kiek efektyviau, nei Tapinas.
5. Nacionalinio susivienijimo nuosekli politika nesivienyti duoda rezultatų – po vieną procentą balsų nacionalams ir tautininkams. Na, dar pusę „Jaunajai Lietuvai“. Balsų, žinoma, galėtų būti kiek daugiau, nes galimybė balsuoti už tautines partijas buvo ne visoje Lietuvoje. Turbūt būtų po tuos pačius 2 procentus, kaip per Seimo rinkimus. Matydamas, kad NS vykdė tikrai gerai finansuotą rinkiminę kampaniją Vilniuje, maniau, kad jie bent čia pasieks daugiau. Ir pasiekė – 3 mandatus iš 50. Pakartojo dabar jau faktiškai išnykusio Lietuvos sąrašo laimėjimą…
6. Žiniasklaidos ir reitingavimo kompanijų pūstas galingos naujos Skvernelio „vardanų“ jėgos burbulas kažkokį rezultatą davė, bet gana vidutinišką – visai ne tokį, koks buvo pučiamas. Jokios idėjos neturinčiai partijai, susibūrusiai tik „vardan valdžios“, tai gali būti mirtina.
7. Kad ir kaip nenorėčiau, Vilniuje jau trečią kartą būsiu priverstas balsuoti už Zuoką. Mažesnės blogybės principas čia jau seniai yra vienintelis veikiantis…“, – išdėstė dr. T. Baranauskas.
Pagal šį naują posūkį – reitingavimo rezultatus, jei antras turas vis dėl to vyktų be K.Tubio, logiškai mąstant, dėl mero posto antrame ture turėtų varžytis Kęstutis Jacunskas ir Gabrielė GRIAUZDAITĖ-PATUMSIENĖ.
Vienareikšmiškai šie kandidatai nusipelno būti kviečiami į vicemero pozicijas, jei laimėtų rinkimus Kęstutis Tubis.
Bet kuriuo atveju, Sigutis bus geras, patyręs Tarybos narys.
Pasiilgome Jūsų nuogo nuotraukų feisbuke. Laimi, patenkink mūsų poreikius.
Švelnūs linkėjimai.
Juozelis irgi linijas rodo… Oi. Oi.
kai mano tėtis tavo mamytei (buvusei nepilnamečių reikalų inspektorei) davė tūkstantį rublių kyšį kad išbrauktų mane iš nepilnamečių reikalų skyriaus sąrašo, po to kai iškūliau kino teatras ’’Šilelis’’ langus…
Ir vis dar iki šiol stebiu apie jūsų šeimos ’’vertybes’’ šlovinant kyšininkavimą tarp policininkų (ir VRM pencininkų).
Kaži dar kelios kartos turės pasikeisti, kad visuomenėje neliktų šio, buvusio sovietinio tarybinio rusiško baubo ?