„Anykštos“ publikacijos apie supuvusius ir pavojų keliančius Šeimyniškėlių piliakalnio laiptus davė rezultatų. Apie problemą pradėjo kalbėti naujai išrinktoji rajono valdžia – situacija pristatyta Anykščių rajono tarybos nariams, o piliakalnį apžiūrėjo savivaldybės, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos, Kultūros paveldo departamento atstovai.
Pradėjus domėtis laiptais, paaiškėjo, kad yra daugiau problemų: slenka piliakalnio šlaitas, o medinės pilies statyboms į piliakalnį nutiestas žvyrkelis turi būti panaikintas.
Taip pat išaiškėjo, kad šių problemų Anykščių rajono savivaldybė tiesiog atsikratė, atsisakydama ant piliakalnio esančio žemės sklypo panaudos.
Savivaldybė kaltina paveldosaugininkus
Gegužės mėnesį vykusiame Anykščių rajono tarybos posėdyje Anykščių rajono mero K. Tubio patarėjas Laimas Fergizas šia tema perskaitė pranešimą.
„Problema yra avarinės būklės laiptai, pastatyti prieš 16 metų, vedantieji į tolimesnį Šeimyniškėlių piliakalnio papilį. Ekspertai balandžio 25 dienos prašyme nurodė, kad „dalis piliakalnio lankymui įrengtų laiptų nėra funkcionalūs, (…) sunykęs buvęs per upelį tiltelis, (…) o tai kelia grėsmę komplekso lankytojams“.
Pradėję gilintis į temą išsiaiškinome, kad tie atitarnavę laiptai yra 8,23 ha miško paskirties sklype, kurį patikėjimo teise valdo Nacionalinė žemės tarnyba.
Priminsime, kad 2017 metų liepos mėnesį medinės Vorutos pilies statybai buvo išnuomota piliakalnio pilies aikštelė. Joje buvo suformuotas atskiras 1,5 ha visuomeninės paskirties sklypas. Panaudos sutartis dėl šio sklypo su Nacionaline žemės tarnyba buvo nutraukta administracijos direktorės Ligitos Kuliešaitės prašymu 2020 gruodžio mėnesį.
Šiuo metu Anykščių rajono savivaldybei priklauso tik nedidelė automobilių stovėjimo aikštelė šalia piliakalnio.
Įvertinus šiuos teisinius aspektus, prieš mus iškilo teisinė ir moralinė dviprasmybė. Viena vertus, savivaldybė jaučia gyventojų lūkestį, kad sutrešę laiptai būtų sutvarkyti (bent pradžioje demontuoti). Kita vertus, mes, kaip biudžetinė įstaiga, negalime vienašališkai įeiti ne į savo žemę ir pradėti tvarkyti ir keisti ne mums priklausantį daiktą. Galiausiai, įstatymas neleidžia mums investuoti savivaldybės biudžeto lėšas į ne savo nuosavybę.
Manome, kad didele dalimi prie problemos sprendimo galėtų prisidėti Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija“, – pranešė patarėjas.
Anykščių regioninis parkas prižiūri piliakalnį, jį šienauja, o savivaldybė prisideda prie darbų aplink piliakalnį. 2021 metais ji skyrė 1452 eurus 2022 metais – 2033 eurus.
,,Savivaldybė turėjo ketinimų panašia apimtimi prisidėti ir 2023 metais – tiek lėšomis, tiek talkininkais, šalinant turistams pavojingus laiptus. Deja, bet mūsų sumanymas stringa dėl Kultūros paveldo departamento teritorinio skyriaus delsimo suteikti leidimą demontuoti 2007 metais sumontuotus laiptus. Prašymą suteikti leidimą išsiuntėme balandžio 25 d.“, – sakė mero patarėjas L. Fergizas.
Meras nepatenkintas
Anykščių rajono meras K. Tubis Tarybos posėdyje kalbėjo, kad Kultūros paveldo departamento Panevėžio – Utenos skyriaus vedėjas Arūnas Giraitis jam sakęs, kad supuvusių laiptų ant Šeimyniškėlių piliakalnio demontuoti negalima. Su A. Giraičiu meras, kaip skelbia savivaldybė, buvo susitikęs gegužės 4 dieną.
„Laiptų demontuoti negalima, nes prasidės erozija. Tai tegul geriau jie tokie sukiužę stovi, nes jei juos nuimsim, mes turim patys tvirtinti šlaitą. Norėdami, kad savivaldybės teritorijoje būtų kažkokia tvarka, to tiesiog neleidžiama daryti ir galim būti patraukti atsakomybėn – administracinėn ar kitokion“, – kalbėjo meras K. Tubis.
Laukia mero siūlymų
„Anykšta“ susisiekė su Kultūros paveldo departamento Panevėžio – Utenos skyriaus vedėju A. Giraičiu ir teiravosi, kokia dėl Šeimyniškėlių piliakalnio laiptų sutvarkymo yra paveldosaugininkų pozicija.
„Mes pritartumėm bet kuriems mero siūlymams dėl Šeimyniškėlių pilakalnio, tačiau jis tegul teikia sprendimo projektą Anykščių rajono tarybai – mes pritarsime. Yra parengtas projektas ir gali jį vykdyti. Tik tiek, kad projekto užsakovas yra Saugomų teritorų tarnyba, o dabar savivaldybė nevaldo tos teritorijos“, – sakė A. Giraitis.
Priminus, kad meras K. Tubis Tarybos posėdyje kalbėjo, jog A. Giraitis jam sakęs, jog laiptų ant Šeimyniškėlių piliakalnio demontuoti negalima dėl erozijos, Kultūros paveldo departamento Panevėžio – Utenos skyriaus vedėjas komentavo: „Tai ką sakė, tai pasakė. Čia nereikia klausyti, kas ką pasakė. Aš oficialiai sakau, kad mes pritartume mero siūlymams dėl Šeimyniškėlių piliakalnio sutvarkymo. Kokius meras pateiks pasiūlymus, tai jiems ir pritarsime.“
Laiptus pašalins
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos direktorė Adrija Gasiliauskienė kalbėjo: „Artimiausi veiksmai, ką mes sutarėme, tai tą laiptų dalį, kurie šiai dienai yra nenaudojami, kalbu apie laiptus, kurie nuo griovio kyla aukštyn, tai tą dalį mes žadame pašalinti. Kultūros paveldo departamentas anksčiau nesutiko su jų šalinimu, bet visgi pasisekė sutarti, kad atsargiai būtų galima tuos laiptus pašalinti. Panaudosime geras medžiagas iš tų laiptų, kad atnaujintume tą vaikštomąją dalį, šiandien nepasakyčiau, kad ji yra saugi – kai kur lentų nėra, kai kur jos nėra gerai įtvirtintos.“
Direktorė žadėjo, kad supuvę Šeimyniškelių piliakalnio laiptai bus demontuoti šį mėnesį.
Reikia tvarkyti nuošliaužą
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos direktorė A. Gasiliauskienė taip pat kalbėjo, kad ruošiamasi tvarkyti Šeimyniškėlių piliakalnio nušliuožusią šlaito dalį.
„Ji nušliuožusi arba nuo lietaus, arba nuo mechaninio judinimo. Tą dalį reikėtų įtvirtinti. Tai pirmi veiksmai žvelgiant į ateitį, nes nieko negalima daryti naujo, kol ten nėra įtvirtinimų“, – kalbėjo A. Gasiliauskienė, atmetusi prielaidą, kad Šeimyniškėlių pilakalnio šlaitas galėjęs nuslinkti dėl ant pilikalnio Anykščių rajono mero K. Tubio praeitoje kadencijoje nesėkmingai pradėtų, o po to nutrauktų medinės pilies statybų.
Kadangi A. Gasiliauskienė buvo susitikusi su Anykščių rajono meru K. Tubiu ir kalbėjosi apie Šeimyniškėlių piliakalnio infrastruktūros sutvarkymą, pasidomėjome, ar prie to savivaldybė finansiškai žada prisidėti.
„Savivaldybė pirmiausia nori matyti sąmatą. Mes ją pasirengsime, tačiau mes nededame vilčių vien į savivaldybę, nes yra galimybė ir reikiamybė ieškoti kitų finansavimo šaltinių“, – sakė A. Gasiliauskienė.
2017 metais tuometinė Anykščių regioninio parko direkcija buvo parengusi 220 tūkst. eurų vertės Šeimyniškėlių piliakalnio infrastruktūros atnaujinimo projektą, tačiau jam nepavyko gauti finansavimo. Projekte buvo numatyta atnaujinti medinę Šeimyniškėlių piliakalnio infrastruktūros dalį, sutvirtinti piliakalnio šlaitus ir įrengti informacinius stendus.
A. Gasiliauskienė prasitarė, kad šį projektą jau reikėtų peržiūrėti ir pritaikyti prie šių dienų realijų.
Savivaldybės sprendimai netikėti ir keisti
Aukštaitijos saugomų teritorijų tarnybos direktorė A. Gasiliauskienė taip pat mestelėjo keletą akmenėlių į savivaldybės daržą.
Pirmiausia ji stebėjosi, kad savivaldybė atsisakė Šeimyniškėlių piliakalnio žemės sklypo panaudos.
„Nemaloni žinia ir netikėta. Ta žemės valda buvo savivaldybės panaudoje, bet ji jos atsisakė ir ta žemė liko be naudotojo. Tai labai keista“, – savivaldybės sprendimus įvertino A. Gasiliauskienė.
Pašnekovė taip pat prakalbo ir apie žvyrkelį, vedantį per medinės pilies statybas į piliakalnį.
„Tas kelias. Jį reikia eleminuoti. Jo neturi būti ten“, – sakė A. Gasiliauskienė.
Priminsime, kad žvyrkelis, vedantis nuo kelio Radiškis – Anykščiai – Rokiškis iki Šeimyniškėlių piliakalnio, buvo nutiestas po to, kai 2016 metais tuometinis Anykščių rajono meras K. Tubis paskelbė, kad ant piliakalnio bus statoma medinė pilis. Laikinojo kelio nutiesimas kainavo beveik 15 tūkst. eurų.
Kvies anykštėnus į talką
Apie Šeimyniškėlių piliakalnio infrastruktūros sutvarkymą „Anykšta“ kalbėjosi su Anykščių rajono mero K. Tubio patarėju L. Fergizu. Jis sakė, kad savivaldybė yra pasirengusi tvarkant Šeimyniškėlių piliakalnį į talką sukviesti anykštėnus, panešioti lentas.
„O perspektyviniame plane galima rašyti paraiškas, gauti finansavimą ir statyti naujus laiptus, bet ten jau prasideda šešiaženklės sąmatos, ir gauti tą finansavimą gali užtrukti“, – pastebėjo L.Fergizas.
Per trejus metus – jokio veiksmo
Priminsime, kad pasirūpinti supuvusiais Šeimyniškėlių piliakalnio laiptais į Anykščių rajono savivaldybę prieš trejus metus kreipėsi Lietuvos istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Gintautas Zabiela ir Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės skyriaus jaunesnysis mokslo darbuotojas dr. Tomas Baranauskas.
Mokslininkai teigia, kad jiems susidarė įspūdis, jog savivaldybei, nepavykus pastatyti medinės pilies, ši vieta neberūpi. Šeimyniškėlių piliakalnio nepriežiūra Anykščių kraštui daro gėdą.
„Susidaro įspūdis, kad šis objektas, nesirealizavus pilies statybos projektui, yra tiesiog paliktas likimo valiai. Tačiau tai yra žinomas Lietuvoje istorijos ir archeologijos paminklas, iki šiol traukiantis turistus. Jo nepriežiūra daro gėdą Anykščių kraštui, menkina jo, kaip kurortinės vietovės, įvaizdį ir nuvilia su Lietuvos istorija norinčius susipažinti turistus.
Prašome jus atkreipti dėmesį į Šeimyniškėlių komplekso būklę ir skirti dėmesio bei lėšų jo pastoviam tvarkymui ir priežiūrai“, – savivaldybei adresuotame rašte rašė dr. T. Baranauskas ir dr. G. Zabiela.
Per tą laiką Anykščių rajono savivaldybė dėl Šeimyniškėlių piliakalnio net nepajudino piršto. Beje, šiuo laikotarpiu tiek savivaldybė, tiek ir tuometinė Anykščių regioninio parko direkcija bandė įrodinėti, kad nei vienai iš jų rūpintis Šeimyniškėlių piliakalnio infrastruktūra nepriklauso.
Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog
website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
of this your broadcast offered bright clear idea
Ko reikia ateičiai iš esmės? Reikia unikalaus, gerai prof. G. Zabielos ištirto piliakalnio informacijos ir edukacijos centro, į kurį lankytojai atvykę pamatytų jame ir surastų radinių originalus (dar jie muziejaus saugyklose, o rodomi tik padirbiniai – kopijos), kur jiems būtų pasiūlytos edukacijos, filmų peržiūros, paskaitos, iš kur jie būtų palydėti į piliakalnį spec. pažintiniams projektams. Gi dabar to nėra ž- piliakalnis sau, muziejaus statinys priepilyje, vis labiau griūvančiom sienom – sau. O turėtų būti vienas vientisas pilnavertis objektas. Todėl savivaldybė ir naujasis muziejaus direktorius/ -ė turės permąstyti, išgryninti projektą ir pastatyti jį ant tvirtų muziejininkystės pamatų, kad baigtųsi ta saviveikla ir prasidėtų profesionalus darbas – kokybiškas lankytojų priėmimas ir info centro patalpose, ir piliakalnyje, kad būtų rengiamos gyvosios archeologijos dienos, švenčiamos šventės, kaip tai daroma Kernavėje, Dubingiuose, Trakuose, Medvėgalyje.
Tai, bet problema ne muziejuje
Pirmiausia muziejuje problema, nes muziejus nuo piliakalnio atsiribojes ir savo bizneli po edukacijos priedanga suka tam medziniam kieme priepilyje, o turetu apimti ir piliakalni. Bendradarbiavimo ar panaudos sutartimis galima visa tai isspresti, bet buves meras miegojo ar savo gelynu darzely poetiskai rymojo, o muziejus, kazkda ivykdes piliakalnio tyrimus, nuo jo atsizegnojo. Daug aukliu, o vaikas be nosies.
Visa valdžia be atsakomybės- tiek savivaldybės, tiek ir vyriausybinės institucijos KPD , NŽT ir t.t.
antra kart is to pacio beprasmio projekto bandys rankas pasisildyt
Objektas ne savivadybės, bet jei Anykšta nori paremti finansiškai, pagirtina.
O kai niokojo savivaldybės valia, tai niokojo svetimą turtą? Kai nuniokojo sutvarkyti nebenori?
Reiktu iš korumpuoto nuteistojo išieškoti ir grąžinti į biudžetą 15 tūkst.€ už nelegalaus žvyrkelio įrengimą kalne ! O ne kviesti kažkokias talkas kaip Sovietiniais Tarybinias laikais. Kurie gi čia durneliai eis tau nemokamai dyrbti, kad cirkininkas karalius karūną užsidėtų ? Savo valgyklon talką pasikviesk, baisu, apšikta visa, smardvė kaip nuo fermos i parduotuvę šalimais net žmonės bijo užeiti !
Vel afera Grįžo Tubys Gaudys
Tubis meluoja ir neraudonuoja.