Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių Antanai, Anykščius pasiekė jų gyvenimą ir veiklą liudijantys autentiški eksponatai.
Knygas bei kitus istorinius dokumentus kaupiantis ir jais prekiaujantis dabar jau mirusio Kauno antikvaro Vidmanto Staniulio knygynas-antikvariatas, jo artimųjų valia veiklą tęsiantis, surinko ir pateikė Muziejui pluoštą vertybių, liudijančių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio gyvenimo etapus. Visus eksponatus knygynas leido įsigyti pirmenybine, ne aukciono kaina.
Tarp naujųjų eksponatų išsiskiria XIX a. pabaigos leidinys ir dokumentai, pasakojantys apie tuometinio Seinų vyskupo A. Baranausko kasdienius darbus ir jo aplinką. Muziejus saugos 1899-ųjų metų Seinų vyskupijos oficialųjį bažnytinį kalendorių „Directorium divini officii“, kuris šalia tų metų religinių datų pateikia ir visą Seinų vyskupijos organizacinį kontekstą, pristato šalia A. Baranausko tarnavusius dvasininkus bei jį patį kaip to kalendoriaus sudarymo globėją.
Muziejaus rinkiniuose nuo šiol bus ir trys raštai Seinų vyskupijos dvasininkams, kuriuos savo ranka pasirašė pats vyskupas. Rinkinių biblioteką papildė vienas svarbiausių A. Baranausko mokslinių darbų – vokiečių kalba parašytas ir Leipcige tik 1920-1922 m. išleistas dvitomis „Litauische mundarten“ („Lietuvių tarmės“). Kaip liudija pirmajame tome likęs antspaudas, knyga XX a. pradžioje priklausė garsiam Suvalkijos knygnešiui ir švietėjui Bonifacui Stankevičiui.
Vokiečių kalba pirmąkart publikuotas poemos „Anykščių šilelis“ vertimas, išspausdintas 1967-1968 m. laikraščio „Heimatstimme“ („Namų balsas“) numeriuose, nuo šiol irgi bus saugomas Muziejuje Anykščiuose.
O Antano Vienuolio, nusifotografavusio su svečiais prie Puntuko, nuotrauka, gali būti, siekia pačias Muziejaus ištakas. Naujasis eksponatas dar laukia išsamesnių tyrimų, bet galima įtarti, jog nuotrauka mena 1927-ųjų rugpjūtį, kai Anykščiuose viešėjo ir ką tik atvertą A. Baranausko klėtelę-muziejų aplankė dailininkas Adomas Varnas su savo bičiuliais.
Šalia istorinių eksponatų iš antikvariato – ir naujos patriotinės iniciatyvos vaisius. Birželio 8-ąją renginyje Rokiškio krašto muziejuje Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda Muziejui perdavė ką tik išleistą pilną reprintinį „Aušros“ laikraščio, ėjusio 1883–1886 m., komplektą, savo ranka įrašydamas „Gero skaitymo!“. Prezidentą prajuokino žinia, kad ši dovana galbūt sutaikys A. Baranauską su aušrininkais, nes pirmajame „Aušros“ numeryje be vyskupo žinios publikuotas jo jaunystės kūrinys „Dainu dainelę“ buvo sukėlęs autoriaus pasipiktinimą…
Visus naujuosius Muziejaus eksponatus pirmąkart bus galima pamatyti vienos dienos parodoje Muziejuje Antaninių vakarą – birželio 11-ąją, sekmadienį, nuo 18 val. Šįkart Antaninėms Muziejus pakvietė aktorių Andrių Bialobžeskį su literatūrine programa, parengė šių metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Giedrės Žickytės filmą apie A. Baranauską „Iš dangaus“.
A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija
Pagaliau Verbickas ir Co pradejo ieskoti ir isigyti teminius kureju eksponatus, ko nedare 30 metu. Kai Balciunas paskatino menu centre parodyti vyskupo Baranausko kalendoriu, tai jau imta ieskti panasiu vertybiu.
Verbyckų Antanui tai jau tikrai bus paskutinės Antaninės. Tai irgi didelė naujiena, staigmena, o kai kam iš jo kolegų -labai miela, ilgai laukta žinia.
Naujiena pati dydžiausia preš Untanines, kad muzejaus direktariui Untanui rajks palykt sava postū ir perdat kuriam kitam muziejaus darbuotajui. Par mum saka kad direktarium bus Guobys Raimūndas. Va če taj tikras Untanines su sava siurpryzais.
Dink su savo tokių rašymu.
Bjauriai tikrai rašo.Netikra tarmė.Nemalonu.
Guobis daug knygų parašė. Rinkim jį literatūrinio muziejaus direktorium.