Oro kondicionieriai jau tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, ypač karšto klimato šalyse. Įprasta naudoti oro kondicionierius, kad vasaros mėnesiais mūsų namuose ir darbo vietose būtų vėsu ir komfortiška. Vis gi negalima ignoruoti oro kondicionavimo poveikio aplinkai. Energijos suvartojimas, šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas ir ozono sluoksnio nykimas – tai tik keletas neigiamų pasekmių, prie kurių prisideda ir oro kondicionavimo sistemos. Šiame straipsnyje e-aquajazz.lt ekspertai pasiūlys keletą būdų, kaip nekenkiant planetai karštomis dienomis atsivėsinti, naudojant pažangiąsias technologijas.
Oro kondicionavimo poveikis aplinkai
Didesnis energijos suvartojimas
Oro kondicionieriams maitinti reikalinga energija gaunama iš iškastinio kuro, kuris yra neatsinaujinantys energijos šaltiniai. JAV energetikos departamento duomenimis, oro kondicionieriams tenka 6 % visos Jungtinėse Valstijose suvartojamos elektros energijos. Tai reiškia, kad išmetama daug anglies dioksido, kuris prisideda prie klimato kaitos. Panašūs skaičiai, matyt, yra ir Europoje bei kitose pasaulio kontinentuose, kur šios technologijos paplitę.
Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas
Oro kondicionieriai išskiria šiltnamio efektą sukeliančias dujas (pvz., anglies dioksidą), kurio prisideda prie visuotinio atšilimo. Oro kondicionavimo įrenginiuose naudojami šaldymo agentai yra stiprios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurių globalinio atšilimo potencialas yra didesnis nei anglies dioksido. Kai oro kondicionieriai nėra tinkamai prižiūrimi, šaldymo medžiagos gali nutekėti į atmosferą ir prisidėti prie klimato kaitos. Be to, oro kondicionierių gamyba ir šalinimas taip pat prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos.
Ozono sluoksnio nykimas
Oro kondicionieriuose naudojami šaldymo agentai, tokie kaip chlorfluorangliavandeniliai (CFC) ir hidrochlorfluorangliavandeniliai (HCFC), yra ozono sluoksnį ardančios medžiagos. Šios cheminės medžiagos ardo ozono sluoksnį, kuris saugo Žemę nuo kenksmingos ultravioletinės spinduliuotės. Nors daugelyje šalių CFC buvo atsisakyta naudoti, HCFC vis dar naudojami oro kondicionavimo įrenginių gamyboje.
Neveikiančių oro kondicionierių išmetimas ir atliekų šalinimas
Oro kondicionavimo įrenginiuose yra pavojingų medžiagų, pavyzdžiui, šaldymo agentų ir elektroninių komponentų, kurie gali užteršti aplinką, jei nėra tinkamai šalinami. Be to, oro kondicionierių gamybai reikia daug energijos ir išteklių, o tai gali bloginti aplinkos būklę.
Tradicinio oro kondicionavimo alternatyvos
1.Pasyvaus vėsinimo būdai
Pasyvaus vėsinimo būdai yra puiki tradicinio oro kondicionavimo alternatyva. Šie metodai remiasi natūraliu vėdinimu, šešėliavimu ir izoliacija, kad pastatai būtų vėsūs. Pasyvaus vėsinimo būdai apima natūralios ventiliacijos naudojimą, pavyzdžiui, langų ir durų atidarymą, kad oras galėtų cirkuliuoti, ir šešėliavimo priemonių, pavyzdžiui, markizių ir medžių, naudojimą, kad būtų užstoti tiesioginiai saulės spinduliai. Tinkama izoliacija taip pat gali padėti išlaikyti pastatus vėsius, nes sumažina šilumos pritekėjimą.
2.Energiją taupantys oro kondicionavimo įrenginiai
Šie įrenginiai suprojektuoti taip, kad sunaudotų mažiau energijos nei tradiciniai oro kondicionieriai, ir gali padėti sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Energiją taupantys oro kondicionieriai vertinami pagal energijos vartojimo efektyvumo koeficientą (EER) ir sezoninį energijos vartojimo efektyvumo koeficientą (SEER). Įrenginiai su aukštesniais EER ir SEER rodikliais yra efektyvesni energijos vartojimo požiūriu ir gali padėti sutaupyti pinigų sąskaitoms už elektrą.
3.Atsinaujinančiąja energija varomas oro kondicionierius
Atsinaujinantys energijos šaltiniai, pavyzdžiui, saulės ir vėjo energija, yra švarūs ir gausūs energijos šaltiniai. Oro kondicionavimo įrenginius maitindami atsinaujinančiąja energija, galime sumažinti savo priklausomybę nuo iškastinio kuro ir sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.
4.Žalieji stogai ir sienos
Šios konstrukcijos būna suprojektuotos taip, kad į jas būtų įtraukta augmenija. Žalieji stogai ir sienos gali užtikrinti izoliaciją, sumažinti šilumos pritekėjimą ir pagerinti oro kokybę. Be to, žalieji stogai ir sienos gali padėti sumažinti miesto šilumos salos efektą, t. y. reiškinį, kai miesto teritorijose yra gerokai šilčiau nei aplinkinėse kaimo vietovėse.
5.Natūralaus vėdinimo naudojimas
Natūralus vėdinimas grindžiamas oro judėjimu pastate, kuris užtikrina vėsinimą. Tai galima pasiekti atidarant langus ir duris arba naudojant vėdinimo sistemas, kuriose naudojamas natūralus oro srautas. Natūralus vėdinimas yra ekonomiškas ir energiją taupantis būdas išlaikyti pastatus vėsius.
Praktiniai patarimai, kaip sumažinti oro kondicionavimo poveikį aplinkai
Oro kondicionavimo išjungimas, kai jo nereikia
Vienas iš paprasčiausių būdų sumažinti oro kondicionavimo poveikį aplinkai – išjungti oro kondicionierių, kai jo nereikia. Tai galima padaryti naudojant natūralų vėdinimą arba pasyvaus vėsinimo būdus, kai oras nėra ekstremaliai karštas. Be to, oro kondicionierių išjungimas išeinant iš patalpos ar pastato gali padėti sumažinti energijos suvartojimą ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.
Tinkama oro kondicionavimo įrenginių priežiūra
Norint užtikrinti oro kondicionavimo įrenginių efektyvumą ir sumažinti jų poveikį aplinkai, būtina tinkamai juos prižiūrėti. Reguliari techninė priežiūra gali padėti išvengti šaldymo skysčio nuotėkio, kuris gali prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Be to, oro filtrų, ritinių ir ventiliatorių valymas gali padėti padidinti oro kondicionavimo įrenginių efektyvumą, todėl gali sumažėti energijos suvartojimas ir sutaupyti pinigų sąskaitoms už elektrą.
Termostato nustatymas pagrįstai temperatūrai
Sutaupyti energijos ir sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą galite naudojant termostatą ir nustatydami skirtingas temperatūros normas atsižvelgiant į tai, ar esate namuose, ar esate išvykę. Be to, naudojant programuojamąjį termostatą galima automatiškai reguliuoti temperatūrą pagal jūsų tvarkaraštį, o tai gali dar labiau sumažinti energijos suvartojimą.
Pastatų ir namų izoliavimas
Tinkama izoliacija gali padėti išlaikyti pastatus ir namus vėsius, nes sumažina šilumos pritekėjimą. Izoliaciją galima įrengti sienose, stoguose ir grindyse, kad būtų išvengta šilumos perdavimo. Be to, oro nuotėkių ir skersvėjų sandarinimas taip pat gali padėti pagerinti izoliaciją ir sumažinti energijos suvartojimą.
Apibendrinant galima pasakyti, kad nors oro kondicionavimas tapo gyvybiškai svarbiu mūsų gyvenimo aspektu, negalima pamiršti jo poveikio aplinkai. Nepaisant visų galimų su oro kondicionavimu kylančių pasekmių, yra įvairių tradicinio oro kondicionavimo alternatyvų, saugančių mūsų aplinką, arba bent jau nekenkiančių taip stipriai, o tikdami pirmenybę ekologiškiems vėsinimo sprendimams, galime išlaikyti vėsą namuose ar biure nedarydami žalos planetai.
Užsak. Nr.586