Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto profesorius, iš Anykščių kilęs metalo skulptorius Romualdas Inčirauskas trečiadienį, liepos 19-ąją, Anykščiuose sumontavo naujus žydų atminimui skirtus ženklus.
Ant sienelės, šalia Anykščių socialinių paslaugų centro pastato, pakabinta skulptūrinė-reljefinė kompozicija „Atminimo ženklas buvusioms sinagogoms“. Skulptūrinė kompozicija „Suolelis“, kurioje atvaizduota žydų gyvenimo savaitė, pastatyta Antano Baranausko aikštės kampe.
Šie abu darbai atlikti Anykščių rajono savivaldybės užsakymu. Sutarties vertė – beveik 15 tūkst. eurų.
„Atminimo ženklas buvusioms sinagogoms“ atvaizduoja 1925 metų Anykščių miesto plano fragmentą su visomis šešiomis tuo metu Anykščiuose buvusiomis sinagogomis. Anykščių socialinių paslaugų centro pastatas – viena iš buvusių Anykščių sinagogų. Išlikęs ir dar vienos sinagogos pastatas – namas šalia prokuratūros, kuriame sovietmečiu buvo duonos kepykla. Visos Anykščių sinagogos stovėjo viena šalia kitos – bent trys sinagogos buvo ten, kur dabar stovi Šaltupio gatvės penkiaaukštis daugiabutis.
„Atminimo ženklą buvusioms sinagogoms“ ir „Suolelį“ tvirtino pats profesorius, o tikslias kūrinių tvirtinimo vietas jam parinkti padėjo Anykščių rajono vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė.
Prof. R. Inčirauskas šalia Anykščių teismo rūmų įmontavo ir dekoratyvinę plytelę, su pėdos įspaudu, žyminčią buvusios Palestinos gatvės pradžią, o šalia „Maximos“ pakabino dekoratyvinį ženklą. Pasak profesoriaus, „Pėda“ yra tarytum įžanginis darbas į kitų metų projektą, o ženklas šalia „Maximos“ – jo asmeninio sentimento pažymėjimas. Panašiai toje vietoje jis vaikystėje rado žydų pinigą, už kurį tėvai jam nupirko laikrodį.
Anykščių rajono vyriausioji architektė D. Gasiūnienė vylėsi, kad savivaldybė ir kitais metais bendradarbiaus su metalo skulptoriumi prof. R. Inčirausku. „Jeigu tik bus politinė valia… Matome, kaip jo darbai dera, profesorius padaro šiek tiek daugiau, nei užsakome. Šie miesto aksesuarai tikrai yra vykę. Eisime į Tarybą, kalbėsimės“, – „Anykštai“ dėstė D. Gasiūnienė.
Profesorius nuolat turi planų, idėjų ir nebaigtų darbų. Jo žmona, taip pat VDA profesorė Zita Inčirauskienė, kalbėjo: „Romas dirba labai greitai, ir jam tas darbas kaip vaistai. Jeigu namuose užsibūna, prasideda depresija.“
Priminsime, kad birželio mėnesį prof. R. Inčirauskas Anykščių teismo rūmų kieme, ant sienelės šalia fontano, sumontavo 13 žalvarinių namukų – buvusių Anykščių Palestinos ir Sinagogų gatvių žydų namų kopijas. Žydų namukų projektas atliktas Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos stipendijos lėšomis.
Telšiuose, kur gyvena ir dirba prof. R. Inčirauskas, yra pastatyta apie 30 didesnių ar mažesnių jo darbų. Žemaitijos sostinėje yra nemažai ir kitų žymių metalo skulptorių darbų, miestą puošia ir profesoriaus studentų baigiamieji darbai. Telšiai yra išleidę miesto žemėlapį, kuriame sužymėtos ir aprašytos jame esančios metalo skulptūros.
Prof. R. Inčirauskas yra Talino dailės instituto absolventas. Nuo 1979-ųjų jis dėsto VDA Telšių filiale. Nuo 2002 metų – docentas, nuo 2010-ųjų – profesorius. Jis žinomas medalininkas, tarptautinės medalininkų sąjungos narys, daugybės tarptautinių konkursų laureatas.
O lietuviams kariams,pokario partizanams,jų ryšininkams ir rėmėjams kaip nėra, taip nėra nei padorių paminklų, nei nuorodų į jų gimtines,žūties ir palaidojimo vietas. Kokie dar ten suoleliai,pėdos ar kiti atminimo ženklai. Miesto kapinėse ant kai kurių Lietuvos karių kapų kukliai trispalvėm juostelėm apjuosti kryžiai,o ant partizanų motinų kapų paminklų uždėtos mažulytės lentelės su įrašu” čia ilsisi partizano motina”.Ir savivaldybės klerkai tam neskiria tūkstančių iš skylėto.miesto biudžeto. Kažin kodėl- dėl skūpumo, nepatriotiškumo , ar todėl ,kad neatsiranda veiklaus”profesoriaus”?
kitam pavydėdamas už pasiekimus sau nieko nepasieksi tik laukdamas kas už tave tavo norus išpildys.
Kas dirba, veikia, stengiasi tam ir Dievas ir valdžia padeda 🙂
Daug ko nežinau,bet suolelį gerai atmenu,visai ne toks, už tai daug kam netinka., bet tegul būna juk nevisi suprantame.
laikas ir arkitektei maut link palestinos
Paidžiaugiant meniniko sukurtais Anykščių miesto istoriją ir litvakų kultūrą įamžinančiais atminimo ženklais vertėtų atkreipti ir į galutinio šių darbų rezultato užbaigtumo formalumą-suderintą su savivaldybės architektūros skyrimi ženklų viešoje vietoje įrengimo projektą, atitinkantį patvirtintus savivaldybės reikalavimus.
Mano nuomone, čia gal net ir savivaldybės administracijos prisidėjimas prie viso projekto įgyvebdinimo galėtų būti, nes atlikti darbai be paso (be tech.projekto) ateityje, pasikeitus politinei ar vykdančiąjai rajono ir miesto valdžiai, gali būti naikinami, demontuojami kaip neteisėti įrengti ar pan.
Kad savivaldybės vyr. architektė parinko vietas tai dar nėra faktas, įtvirtinantis darbų užbaigtumą ir jų pilnumą kaip iš tikrųjų turėtų būti gerb. Profesoriaus meninių darbų įrengimo užbaigimo pavyzdys ir kitų autorių darbams ir projektams.