Šeštadienį, liepos 29-ąją, Kunigiškių I kaimas tapo traukos centru ne tiktai Anykščių rajono, bet ir visos Lietuvos gyventojams. Čia iškilmingai buvo atidarytas po renovacijos Svėdasų krašto muziejus, populiariai vadinamas Vaižganto muziejumi.
Ta pačia proga paminėtas ir šio muziejaus veiklos 35-metis.
Apie jubiliejinius metus bylojo net dviejose vietose ant pastato sienų iškabintos dailios žalumynų kompozicijos su skaičiais „35“, sukurtos svėdasiškės Irenos Guobienės ir butėniškės Domicelės Augutienės.
Kai gausus būrys renginio dalyvių susėdo jaukiame muziejaus kiemelyje, pasigirdo mokyklinio varpelio garsai. Apie šventės pradžią taip originaliai paskelbė dvi tautiškais drabužiais apsirėdžiusios Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos pradinukės: Viltautė ir Viltė. Po poros skambių dainų, kurias atliko Anykščių kultūros centro Svėdasų skyriaus populiarios muzikos ansamblis „Vienu vėju“, vadovaujamas Rožės Lapienienės, tarmiška „vaižgantiška“ šnekta į susirinkusiuosius kreipėsi renginio vedėja, kultūrininkė, Vaižganto mažosios premijos „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“ laureatė Aldona Bagdonienė:
„Labū dienū, brungūs mūsų sveteliai, gerieji susiedai, vietiniai žmaneliai ir atajūnai iš visakiausiū kraštū, paprasti darbinykai, palitikai, ūkinykai, intelegentai, svarbias valdžias asabas, susrinky čia pėsti ir ratuoti, su sava kitom pusėm ar vieni, linksmai nusteiki ar markadni. “
Po to renginio vedėja, prabilusi jau „normalia“, visiems suprantama kalba, pabrėžė, kad neatsitiktinai šiame kiemelyje nuskambėjo senutėlio, jau antrą šimtmetį skaičiuojančio mokyklinio varpelio garsai. Kitaip ir būti negali – juk susirinkta, susiburta prie buvusios Kunigiškių pradžios mokyklos, kuri beveik per pusantro šimto savo veiklos metų tarsi švyturys skleidė aplinkui šviesos spindulius, vedė mokslo ir žinių keliu gausius būrius vietinių vaikų. Ši mokykla ne paprasta, o garsi savo istorija. Pradėjo veikti dar carizmo laikais ir gyvavo net iki 1949-ųjų metų. Ne vienas Kunigiškių mokyklos auklėtinis tapo Tėvynei Lietuvai nusipelniusiu žmogumi. Vienas iš tokių buvo garsusis Juozas Tumas-Vaižgantas, kurio vardu 1930-ais metais mokykla ir buvo pavadinta. Mokyklos pastatas gyvenimo ir laiko vingiuose ne kartą keitė savo paskirtį, buvo virtęs net daugiabučiu gyvenamuoju namu, ne vienerius metus namas stovėjo tuščias, apleistas, niekam nereikalingas, kol po restauravimo darbų, 1987-ais metais, čia buvo įkurtas muziejus. Na, o dabar mokyklos kiemelyje susirinkta ypatinga proga – pasidžiaugti neatpažįstamai pasikeitusiu, išgražėjusiu, po remonto darbų tiesiog atjaunėjusiu šiuo kultūros paveldo objektu. Beveik po dvejų metų pertraukos vėl lankytojams duris atveria Svėdasų krašto muziejus, kartu su įkurtuvėmis simboliškai bus paminėtas ir muziejaus veiklos 35-metis.
Kaip teigė šventės vedėja Aldona, „kol vyko objekto tvarkybos darbai, teko eksponatus, baldus išgabenti, o dabar jau viskas sugrįžo į muziejų, atnaujintas laikinas ekspozicijas. Į savo vietą sugrįžo ir 1989-aisiais, minint žymiojo Kunigiškių pradžios mokyklos auklėtinio, vėliau tapusio šios mokyklos globėju, lietuvių literatūros klasiko kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto 120-ųjų metinių proga atidengta atminimo lenta, sukurta anykštėno medžio drožėjo Jono Tvardausko. Tačiau šiandienos renginio organizatoriai atminimo lentoje specialiai paliko neįkaltą paskutinę vinį, kurią norėtume įkalti dabar, kaip remonto darbų pabaigos ir muziejaus veiklos naujo etapo simbolį.“
Ir tą garbingą misiją atlikti buvo pakviesta Anykščių rajono vyriausioji architektė, rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė.
Į šventės dalyvius prabilęs vienas iš šio muziejaus įkūrėjų ir jau daugiau kaip tris dešimtmečius čia dirbantis – Vytautas Bagdonas atviravo, kad šio paskutinio simbolinio vinies įkalimo, kaip ir remonto darbų pabaigimo, jis, kaip ir muziejaus lankytojai, labai laukęs. Ir pasidžiaugė, kad Anykščių rajono savivaldybės administracija, rajono Taryba skyrė iš biudžeto solidžią pinigų sumą didžiuliams pastato tvarkybos darbams atlikti, kad tiek iš atsakingų savivaldybės darbuotojų, tiek iš Svėdasų seniūnijos seniūno Sauliaus Rasalo konkursą laimėjusios organizacijos jautė nuolatinę kontrolę remonto darbų spartai ir kokybei. Todėl kaunietės architektės Vilijos Skėrienės parengtas kultūros paveldo objekto – buvusios Kunigiškių pradžios mokyklos pastato – tvarkybos darbų projektas buvo sėkmingai įvykdytas UAB „Vilniaus restauratoriai“ ir kupiškėnų firmos – UAB „Rinota“ darbuotojų. Muziejininkas V. Bagdonas įteikė prisiminimo dovanas ir specialiai muziejaus šventei leidykloje „Utenos Indra“ pagamintas „Dėkavones“ prie šio objekto remonto ir restauravimo darbų prisidėjusiems žmonėms, taip pat rėmėjams, kurių dėka remonto metu saugiai laikyti eksponatai, muziejiniai baldai, buvo įrengtos muziejuje atnaujintos ekspozicijos, parengtos naujos parodos ir pan.
Ypatinga proga 35-ojo gimtadienio ir renovacijos sulaukusio muziejaus puoselėtojus sveikino su dovanomis atvykę svečiai: Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio patarėjas Laimas Fergizas, Lietuvos Respublikos Seimo nario Tomo Tomilino padėjėjas Antanas Baura, Kauno anykštėnų grupė, Svėdasų seniūnijos seniūnas Saulius Rasalas, Svėdasų bibliotekos darbuotoja Vita Ražanskienė, Viešosios įstaigos „Atvertos langinės“ direktorė Rūta Stanevičienė, kraštietis mokslininkas, literatas doc. dr. Juozas Lapienis, daugybė privačių asmenų, džiaugėsi atgimusiu objektu, kuriame ateities kartoms saugoma krašto istorija, projekto architektė Vilija Skėrienė, mintimis dalijosi rokiškėnas, Vaižganto sesers Marijonos Nakutienės proanūkis, Vaižganto partizanų būrio vado Alberto Nakučio-Viesulo sūnus Petras Grucė-Nakutis ir dar daug kitų šventės dalyvių. Ir, žinoma, svėdasiškių populiariosios muzikos ansamblis „Vienu vėju“ dovanojo dar ne vieną populiarią smagią dainą, tad nenuostabu, kad atsirado ir norinčių dainininkams pritarti, ir netgi čia pat pašokti…
Simbolinę juostelę perkirpo vokiečių okupacijos metais Kunigiškių pradžios mokykloje mokęsis vaitkūnietis, technikos mokslų daktaras doc. Gvidas Kazlauskas, Svėdasų seniūnijos seniūnas Saulius Rasalas ir tvarkybos darbų projekto architektė Vilija Skėrienė. Pasidalijęs nuoširdžiais ir nostalgiškais prisiminimais apie gimtąjį Svėdasų kraštą, taręs prasmingus ir įkvėpiančius žodžius, kunigas Ričardas Banys pašventino naujai atgimusį buvusios mokyklos pastatą ir jame įrengtus atnaujintus Svėdasų krašto muziejaus kambarius. Muziejininkas, žurnalistas Vytautas Bagdonas neatpažįstamai pasikeitusiame muziejuje vedė pirmąją ekskursiją geram šimtui, o gal ir daugiau lankytojų.
O po to dar visi susibūrė po klevais muziejaus kiemelyje bendrystės arbatos išgerti, nuoširdžiai pasišnekučiuoti. Lietuvos šaulių sąjungos Utenos pulkininko Prano Saladžiaus 9-osios rinktinės atstovai šventės dalyvius pavaišino gardžia šaulių koše.
Renginio organizatoriai už šią šventę dėkojo ir gausiam būriui rėmėjų, o tarp informacinių rėmėjų padėkota ir „Anykštos“ leidinių grupei.
Kažkokia neapibrėžta 35-is metus velkama savivakdybės administracijoje virvė su minimo muziejaus statusu.
Jeigu kitiems savivaldybės tarybos įsteigtiems Anykščių rajono muziejams yra keliami uždaviniai ir reikalaujama iš vadovų kasnetinių ataskaitų, tai pastarasis kaip dangaus debesėlis plūduriuoja karts nuo karto į metus kokį renginį su kultūros centru suburdamas ir tiek.
Kur čia kieno politinė šaknis užkasta….
Šis rašinys laikraštyje yra foto reportažas, o ne kokia nors informacija kaip kai kas galvoja. O muziejaus darbo laikas , adresas, telefonai paskelbti, ne paslėpti. Skelbiama prie muziejaus, Svėdasų seniūnijos, Svėdasai-Vaižganto kraštas ir kt. feisbukuose. Nereikia ieškoti blogio ten, kur jo nėra. Kai kas ieško kažkokių planų, nuostatų, įstatų, nutarimų, sprendimų ir visokių priekabių, kad tik sumenkinti muziejaus veiklą. O jis veikia jau 35 metus ir papūsk į uodegą.
Yra Anykščiuose žmonių, kuriems vis kas nors nepatinka, vis ieško neigiamų dalykų, blogybių, net ir šviesiuose dalykuose įžvelgia kažką blogo. Nieko nuostabaus, dabar mėnulio pilnatis, tai ne tokių nesąmonių galima prirašyti.
Yra ir tokių, kuriems kaip rajono valdžia pasakė taip ir gerai, nesvarbu kas po to ar iš to bus. Bet juk visi, neapgalvoti ir tik dėl varnelės ataskaitoje ar politinėje savireklamoje vykdomi darbai kainuoja pinigus, kuriuos kažkas ir uždirbti turi, o ne tik juo naudoti….
Ar tai informacija? Šis straipsnis reklamuoja savivaldybės atliktų objekto renovacijos darbų užbaigimą, bet nei savivaldybė, nei žurnalistai nepaviešina kiek iš biudžeto lėšų sąskaitos buvo išleista remonto darbams.
Kita vertus niekur nėra aiškios informacijos kokia šio muziejaus veiklos strategija, kokią programą siųlo turistams pagal savivaldybės strateginės veiklos planą.
Ką turistui galima atrasti muziejuje apart naujai išdažytų sienų, pakeistų langų ar sumontuotų elektrinių radijatorių?
Gal mero patarėjas, kuruojantis šią sritį kažkur savo asmeninėje socialinio tinklo paskyroje ir yra parašęs, bet ne visi, besidomintys Anykščių rajono lankytinomis vietomis seka politinių veikėjų socialines paskyras.
Įdomu ar savivaldybė, valdanti muziejų ir įdėjusi tiek lėšų jo atnaujinimui nebendradarbiauja su savo įstaiga, vykdančia turizmo informacijos paslaugas, kad apie šį lankytiną objetą pristatymas neatitinka dabarties realijų. O gal muziejus neskirtas turizmo ir pažinimo paslaugoms teikti, kadangi veikia kaip savivaldybės administracijos organas?
Išsirinkot, durneliai, nuteistą merą cirkui daryti, tai ir remkit cirką. Velnio akmuo aukštesnik intekekto rinkėjams, kurie korumpuotų nuteistų merų nenori Anykščiuose matyti.
Raijkia paskelbti ir pagrindinį naujovį-na šiol šintam Svedasų kraštą muziejui galma bus apslunkyt kožnu darbo dienų, darbą valandom be išunkstinią užsirašymą.
Kas būsta Svedasų krašti, galit užusukt Kunigiškių kaiman ir apžiūrėt muziejų natūraliai. Kitu kaiku norintys apžiūrinėt turės registruotis kaip ir unksčiau pas muziejaus vedėjų teleponu arbe elektriniu paštu. Visa išsami infarmacija pas Svedasų seniūnų ir seniūnijas fb lungi.
Ar nuo tavo pastovaus šlapinimosi akmuo iš tvoros išdribo?
Nespręsk pagal savy. Didelis esi tik tarp katinų, bet mažas tarp žmanių. Negalvok, kad tu jau kaip višta geri ir nesišlapini.
labai įdomu