Juokingi ar baisūs, su veido išraiškomis ar įdomiais ornamentais – yra daugybė idėjų, ką išpjaustyti moliūguose, kad jie papuoštų namus ir sukurtų rudenišką nuotaiką. Lietuviai kasmet vis aktyviau įsitraukia į Helovino šventimą – rūpinasi dekoracijomis ir gausiai perka atpigusius moliūgus, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tačiau prieš imantis jų skobimo, verta žinoti kelias gudrybes, kad šis darbas neatimtų nei daug laiko, nei jėgų.
„Kad lietuviai noriai į savo rutiną įsileidžia naujas tradicijas, išduoda ir jų apsipirkimo įpročiai. Moliūgas dar prieš dešimtmetį negalėjo pasigirti populiarumu, o dabar yra tapęs tikrų tikriausiu rudens simboliu, šių daržovių kasmet nuperkama vis daugiau. Plečiasi ir dekoratyvinių moliūgų gerbėjų ratas. Tą patį stebime ir su Helovino dekoracijomis: kiekvieną spalį aktyviau perkamos kaukės, girliandos, kiti teminiai papuošimai“, – sako V. Budrienė.
Kaip išsirinkti tinkamą moliūgą
Parduotuvėse apstu šios daržovės rūšių – vieni labiau tinka saldiems kepiniams, kiti idealiai virsta troškiniais ar netgi makaronais. Visgi Helovino simbolis yra ryškus, oranžinis ir gražiai pūpsantis paprastasis moliūgas. Išsirinkti jį tokį, kad tiktų skobimui, yra visai nesudėtinga.
„Ieškokite moliūgo su lygia žieve ir tolygios spalvos. Apžiūrėkite, kad nebūtų minkštų dėmių ar gilių įbrėžimų – tokie paprasčiausiai suges greičiau. Tvirta turi būti ir jų apačia, ir viršus prie kotelio. Kad būtų lengviau išskobti, verčiau rinktis plonesnės žievės moliūgus: paprasčiausiai pastuksenkite ir rinkitės tą, kurio garsas yra labiau tuščiaviduris“, – pataria „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Visai nebūtina rinktis idealios formos moliūgą – netobulumas gali kaip tik padėti sukurti žaismingesnes Helovino dekoracijas. Verta kartu įsigyti ir keletą būtent dekoratyvinių moliūgų, kurie netinkami valgymui, bet sukurs dar originalesnę atmosferą.
Nepadarykite klaidos – nupjauti reikia ne jo viršų
Daugelis tradicinių moliūgo skobimo technikų prasideda nuo to, kad patariama nupjauti jo viršūnę. Visgi, J. Sabaitienė siūlo verčiau imtis daržovės apačios. Skylę apačioje bus galima padaryti didesnę, tad dirbti su moliūgu bus lengviau. Taip pat gerokai paprasčiau įtaisysite žvakę – tereikės ją uždengti moliūgu nerizikuojant nusideginti.
Bus paprasčiau ir jį pernešti – jo kotas liks kaip patogi „rankena“. Galiausiai, tokia dekoracija išsilaikys ilgiau, mat moliūgas geriau išlaikys struktūrą.
Elkitės gudriau – panaudokite plakiklį
Minkštimo ir sėklų išskobimas gali būti laikui ir jėgoms imlus darbas. Socialiniuose tinkluose praėjusiais metais išplito genialu vadinamas patarimas – tereikia šią užduotį patikėti rankiniam plakikliui.
Kad būtų stabiliau, moliūgą rekomenduojama pasidėti ant kelių, o ne ant stalo. Tuomet vietoj šaukšto į rankas pasiimti plakiklį su besisukančiais antgaliais ir juo pasidarbuoti – visą vidų teliks visai paprastai išskobti šaukštu.
Dar vienas praversiantis patarimas: išpjausčius ornamentus galite jų kraštus patepti paprasčiausiu vazelinu. Šis triukas neleis kraštams taip greitai suvysti.
Iš minkštimo pagaminkite aksominę pastą „carbonara“
Išskobto vidaus jokiu būdu neišmeskite – iš jo galite pasigaminti aibę skanių patiekalų ir užkandžių. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė visų pirma pataria išsisaugoti moliūgų sėklas, kurios yra vertingos organizmui.
„Jas nuplaukite, nusausinkite, išdėliokite ant kepimo skardos ir pagardinkite mėgstamais prieskoniais (pvz., druska, pipirais, paprika) ir kepkite orkaitėje maždaug 150 °C temperatūroje 30-45 minutes – kol jos taps traškios ir auksinės spalvos. Jos bus skanus ir baltymingas užkandis, taip pat derės salotose ar sriubose“, – idėja dalijasi maisto žinovė.
Tuo tarpu ką pasigaminti iš moliūgo minkštimo, receptų tikrai netrūksta: jis gali virsti keksiukais, pyragais, sriuba, suflė, blynais, vafliais, padažais, užtepėlėmis ar pagrindu naminei rudeniškai moliūgų prieskonių skonio kavai latė.
G. Urbonavičiūtė siūlo išbandyti ir rudeniu apglėbsiantį sotų, nebrangų ir ypač gardų patiekalą – itališką „carbonara“ pastą su moliūgų pažadu. Soti vakarienė keturių asmenų šeimai bus paruošta per maždaug pusvalandį.
Reikės: 320 g makaronų, 300 g moliūgų minkštimo, ½ svogūno, 250 ml daržovių sultinio, 150 g šoninės, 4 kiaušinių trynių, 100 g tarkuoto pekorino arba parmezano sūrio, alyvuogių aliejus, druskos, pipirų.
Gaminame:
- Smulkiai supjaustykite svogūną ir pakepinkite jį su trupučiu aliejaus. Tada sudėkite mažais gabalėliais supjaustytą moliūgo minkštimą ir, jam apkepus, supilkite daržovių sultinį. Jeigu naudojate moliūgo tyrę, sultinio pilkite mažiau. Pavirkite maždaug 10 minučių, pagardinkite druska ir pipirais.
- Kol moliūgas kaitinamas, šoninės gabaliukus kelias minutes pakepinkite keptuvėje – jie turi būti traškūs, tačiau neperdžiūvę. Sudėkite į keptuvę su šonine moliūgo padažą ir viską gerai išmaišykite.
- Išvirkite makaronus al dente pasūdytame vandenyje. Tuo tarpu trynius dubenyje gerai išmaišykite su druska, pipirais ir tarkuotu sūriu. Turi gautis tirštas kremas.
- Nusausinkite makaronus ir minutę pakepinkite juos ant didelės ugnies keptuvėje su moliūgų ir šoninės padažu. Galiausiai, išjungę ugnį, sudėkite kiaušinius ir viską greitai išmaišykite. Pabaigai pagal skonį pabarstykite pipirais ir iš karto patiekite.