Į Lietuvą po žiemos sugrįžta vis daugiau paukščių, todėl Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) skatina būti budriems ir neleisti plisti pavojingai ligai – paukščių gripui.
VMVT skelbia, kad paukščių gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Nuo ligos gali nugaišti iki 100% visų ūkyje laikomų paukščių.
Paukščių gripas plinta dėl kontakto su sergančiu paukščiu, arba per užterštą aplinką, tačiau paukščių gripo virusas neplinta oru. Ligą dažniausiai perneša paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį. Didžiausią tikimybę užsikrėsti turi paukščiai, laikomi atviruose vandens telkiniuose ir prie jų. Paukščių gripas perduodamas netiesioginio kontakto būdu su užsikrėtusių paukščių išskyromis, ypač išmatomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę.
Paukščių savininkai ir laikytojai Lietuvoje privalo laikinai, iki baigsis intensyviausias laukinių vandens paukščių migracijos laikotarpis, apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke ir išleisti juos tik į lauko aikšteles (savo kiemus), kurios yra įrengtos ar aptvertos taip, kad naminiai paukščiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais.
Pastebėjus paukščių gripui būdingų požymių naminių paukščių pulke, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį reikėtų apie tai pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui, visą parą veikiančia nemokama telefono linija tel. 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui.
Mana Marela koscia, ty raiks
Man nuveit kriautuvian, nuimt Marelai kosuli
man nieko neduoda ,tai ir as nieko neprivalau
Laiku pasiskiepijau , tai dabar ramu , nesusirgsiu pauksciu gripu.
eikite nx su tais gąsdinimais