Du iš trijų Lietuvos gyventojų mano, kad nereikia keisti gatvių ir pastatų pavadinimų, kuriems anksčiau buvo suteiktas sovietmečio rašytojos Salomėjos Nėries vardas, rodo LRT užsakymu atlikta „Baltijos tyrimų“ apklausa.
Anot jos, tokią poziciją išsakė 65 proc. apklaustųjų. Penktadalis (20 proc.) šalies gyventojų pasisako už tai, kad pavadinimai S. Nėries vardu būtų keičiami, o 15 proc. apklaustųjų neturėjo nuomonės ar neatsakė į šį klausimą.
Tam, kad reikia keisti gatvių ir pastatų pavadinimus su S. Nėries vardu, daugiau pritaria vyrai (24 proc.) nei moterys (17 proc.), respondentai su aukštuoju išsilavinimu (28 proc.) bei su didžiausiomis (daugiau kaip 2000 eurų) šeimos pajamomis per mėnesį (35 proc.), specialistai ir tarnautojai (28 proc.) bei besimokantis jaunimas (30 proc.), dešiniųjų politinių pažiūrų respondentai (27 proc.).
Pavadinimų su S. Nėries vardu keitimui dažniau nepritaria moterys (69 proc.), vyresni nei 50 metų žmonės (74 proc.), respondentai su mažiausiomis (iki 1100 eurų) šeimos pajamomis per mėnesį (74 proc.), pensininkai (78 proc.), kairiųjų pažiūrų respondentai (73 proc.).
Nuo 2023 metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas, kuris taikomas bet kokia forma įamžintiems ar vaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.
Pastaruoju metu vadinamoji Desovietizacijos komisija ne vienai savivaldybei pateikė rekomendacijas pakeisti ir S. Nėries gatves.
S. Nėris drauge su kitais rašytojais kūrė sovietų valdžią šlovinančią poeziją ir prozą, 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatė vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.
Tačiau dalis literatūrologų ir kitų mokslininkų pabrėžia S. Nėries kūrybos reikšmę lietuvių literatūrai bei kolektyvinei atminčiai, jos vėlesnę atgailą dėl bendradarbiavimo su sovietų valdžia.
Rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko balandžio 10–21 dienomis. Jos metu apklausta 1020 pilnamečių Lietuvos gyventojų. Rezultatų paklaida – ne didesnė nei 3,1 procento.
Tas, kas ruošiasi keisti S. Nėries gatvių ir mokyklos pavadinimą, tegu išmoksta nors vieną jos poezijos posmelį, galvoju, kad jie net neskaitė ir nedainuoja poetės posmų. Manau, kad S. Nėris pati pasistatė sau paminklą ir jokie laikini valdininkai jo nesugriaus.
Norėčiau pacituoti K. Genio žodžius“ Bedaliai savo žemėje, mes patys save niekinam, mes patys save žeminam, mes pasidarėm niekieno…“
O vat landsbergis tai geras jo jo
teko sia gatve pro sia mokykla zygiuoti i gelezinkelio stoti, kai eme i kariuomene1977m
Jei kas paklaustų kurių Lietuvos poetų kūryba yra arčiau širdies, tai tektų įvardinti keturis: Julių Janonį, Paulių Širvį, Salomėją Nėrį, bei Justiną Marcinkevičių. Jųjų kūrybą ir jaunam, ir pagyvenusiam, visais laikais. O kas liečia sovietų kaloborantus, tai pažvelkite ir pamatysite, kiek jų aukščiausiame Lietuvos elite? O ir pastarųjų kūrybos nėra, arba ji menkavertė, o jei ką jie ir sugebėjo, tai uoliai versti savo kailius, senų draugų pagalba plėšdami lapus iš savo KGB bylų. Klausykite, menkystos, jums niekada nesumindyti mūsų literatūros genijų, greičiau jau jūs pamazgų pilstytojai sulauksite atpildo už kenkimą Lietuvos valstybei ir jos žmonėms!
Tauta, Leonai, ir gina savo talentus, tik jų niekas , pasirodo, neklauso. O va ką gina tautos išrinktieji? Jiems nusišikt ant mūsų nuomonės. Prabalsavot, išrinkot ir nebereikalingi. Bet va ateina kiti rinkimai ir tokie kaip Tomilinas ar panašūs tikrai padės šaukštus. Bet, prieš rinkimus visi gražiai kalba, tik paskui skūras išverčia…
JAV pareigūnas: amerikiečiams iš šalies išvyti Nigeris pasitelkė Rusijos karius
Mes visi lauksim kol seime sėdintys seniau gyvenę ir išsilavinimus bei vardus gavę sovietiniais laikais geriausiu atveju dingtų iš seimo ir kitų pareigybių arba nors atsisakytų docentų, profesorių, ir kitokių nusipelniusių vardų ir taptų pvz sąjūdžio pakalikais, išlaikytiniais, sintetiniais striukininkais, runkeliniais traškučiais, pepsikolininkais , narkotikų pypkoriais. O pats didžiausias visų blogybių kurstytojas turi kategoriškai atsisakyti to sušnerkšto, iškreipto mužikinio profesoriaus vardo kurį gavo iš tos baisios šalies. Nekiškit savo nagų prie S.Neries talento ir jos vardo.
Nejaugi mes, lietuviai, pasiduodame Sorošiniams propogandos niekšams ir niekinti pradedame savo talentingus rašytojus, poetus, kitus kūrėjus vien todėl, kad jiems teko gyventi ir išgyventi Stalino žvėriškumų laikais? Kad kai kurie iš jų, jau sergantys seneliukai, kaip Anykščiuose Juozas Baltušis atgimimo laikais „dūdą ne pagal lansbergines natas” papūtė? Visais laikais menkystos, gavę valdžią, su pavydžiu įsiūčiu trypia talentus. Ir Lietuva ne išimtis! Nykstanti tauta negina savų talentų! Gėda.