Gegužės 10 dieną centriniame Anykščių stadione buvo paminėta pasaulinė beisbolo ir softbolo diena bei pristatyta ši sporto šaka.
Čia vyko tarpmokyklinės tybolo ir beisbolo-5 rungtynės, o vėliau visi norintys anykštėnai nemokamai galėjo išmėginti kamuoliukų patranką (atmušimo derbį), metimo greičio matuoklį, sudalyvauti taikliausios rankos konkurse.
Patyręs beisbolo teisėjas
Idėja Anykščių centre suorganizuoti tokį renginį, kurio dalyviai ir svečiai turėtų progą pažinti ir išbandyti beisbolą, kilo buvusiam uteniškiui, o dabar Anykščių rajone gyvenančiam Arnoldui Ramanauskui. Jau 35 metus A. Ramanauskas laisvalaikiu teisėjauja beisbolo rungtynėse tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
2013 metais Prahoje vykusiame Europos beisbolo konfederacijos ir softbolo federacijos kongrese A. Ramanauskas buvo išrinktas Europos metų beisbolo teisėju. Visoje Lietuvoje tokių, kaip Arnoldas – teisėjaujančių Europos oficialioms varžyboms, – yra vos keturi, tačiau tik jis vienintelis yra teisėjavęs ir pasaulio čempionatuose.
Nuo 2023 metų A. Ramanauskas su šeima apsigyveno Kavarske. Pagal profesiją Arnoldas – buhalteris, tad pagrindinės pajamos yra iš teikiamų buhalterinių paslaugų smulkiam verslui.
Vyresnėlis A. Ramanausko sūnus Mikas domisi beisbolu, pats mielai sportuoja ir su tėčiu, ir vienas. Nuo pat ryto, prie pačių pirmųjų organizacinių darbų Arnoldui talkino tiek Anykščių kūno kultūros ir sporto centro darbuotojai, tiek moksleiviai savanoriai iš J. Biliūno gimnazijos ir A. Baranausko pagrindinės mokyklos, tiek paties Arnoldo vaikai, mėgstantys aktyviai leisti dienas.
„Arnoldas – vienas iš beisbolo pradininkų Lietuvoje. Labai džiaugiamės Arnoldo iniciatyvomis. Reikia tokių altruistų, kurie aukotų savo laiką. Anykščių kūno kultūros ir sporto centras palaiko šitą sportą. Jei mūsų sporto centre atsirastų ši sporto šaka, ji turėtų potencialo išaugti iki aukšto meistriškumo lygio. Beisbolo klubas galėtų į mūsų sporto programas pretenduoti, be to, kreiptis į Lietuvos beisbolo asociaciją. Tikimės, kad Anykščiuose beisbolo sporto šaka išsivystys į neformalųjį ugdymą“, – kalbėjo Anykščių kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus pavaduotoja Sonata Veršelienė.
Varžėsi dviejų mokyklų mokiniai
Nuo vidurdienio stadione būriavosi dviejų mokyklų mokiniai – geltonaisiais mokykliniais autobusais čia buvo atvykę vaikai su savo mokytojais iš Kavarsko pagrindinės mokyklos-daugiafunkcio centro ir Antano Baranausko pagrindinės mokyklos.
A. Ramanauskas papasakojo, kad būtent laikraštyje „Anykšta“ perskaitė apie Anykščių Jono Biliūno gimnazijos mokytojų gretas papildžiusį savanorį iš JAV, mokytojo asistentą Josephą Jocą.
„Supratau, kad negaliu praleisti tokios progos, tad greitai susipažinau su Džo ir išdėsčiau jam savo idėjas. Džo beisbolą yra pamėgęs nuo 7–8 metų, tad kartu su juo ėmėme mokyti šio žaidimo 5–8 klasių mokinius“, – pasakojo Arnoldas.
Būta bandymų ir anksčiau žaisti beisbolą Anykščiuose
Pasak A. Ramanausko, dar prieš 24 metus, KASP Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 505 lengvųjų pėstininkų kuopos vadas kpt. Edvinas Žvirblis buvo subūręs vaikų beisbolo komandą Anykščiuose. „Pradėjom, bet aplinkybės buvo kitos, nebuvo inventoriaus, transporto. Porą metų gyvavom. Dabar – visai kitos galimybės, net pavydu“, – pasakojo E. Žvirblis. „Dabar visą inventorių, specialiai pritaikytą vaikams, padovanojo Tarptautinė beisbolo ir softbolo konfederacija (WBSC). Specialų mušimo narvą esame gavę per projektą iš Sporto rėmimo fondo. O plius aš dar pats esu prikaupęs visko per gyvenimą. Palapines kariuomenė sustatė“, – teigė Arnoldas.
Lauko sportas – net ir lynojant
Beisbolas – komandinis lauko žaidimas, kurio tikslas – kuo daugiau savo komandos žaidėjų padėti apibėgti kvadratą numušus lazda kamuoliuką, taip pat leisti kuo mažiau priešininkų apibėgti kvadratą. 1992–2008 bei 2020 metais beisbolas buvo įtrauktas į Olimpinių žaidynių programą, o 2028 metais vėl į jas sugrįš.
Apsiniaukęs dangus ir palengva krapnojantis lietus nesugadino sporto šventės – rungtynių dalyvius pasveikino Anykščių rajono savivaldybės vicemeras Dainius Žiogelis, o anykštėnai ir kavarskiečiai jau buvo nusiteikę, kad lauko žaidimą žais net ir lyjant, ir smagiai sužaidė tarpusavio rungtynes, stengdamiesi kuo toliau numušti kamuoliuką.
„Žaidimas užtruko maždaug dvi valandas, tad mokslo procesas nesusitrukdė. Viskas praėjo saugiai. Žinoma, turėjome medicinos krepšelį“, – pasakojo S. Veršelienė.
Stadione buvusio moksleivio savanorio Arno Plėtros pasiteiravus, kokie įspūdžiai, vaikinas pasakojo, kad smagu, naujos patirtys. „Ir būtų įdomu beisbolo šaką paplatinti, papopuliarinti“, – teigė jaunuolis iš Anykščių Jono Biliūno gimnazijos.
Planuose – Anykščių mokyklų beisbolo čempionatai
Pasak Arnoldo, nuo rudens jis planuoja vesti beisbolo užsiėmimus trijose mokyklose: toliau tęsti Kavarsko pagrindinėje mokykloje-daugiafunkciame centre, kur ir pradėjo pirmiausia, dar nuo 2023-ųjų rudens, nes tą mokyklą lanko paties Arnoldo vaikai. Taip pat turi planų tęsti užsiėmimus Antano Baranausko pagrindinėje mokykloje, ir prijungti Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos moksleivius.
„Tikiuosi, kad jaunieji entuziastai susidomės beisbolu ir softbolu, ir tobulins naujo pomėgio įgūdžius. Ir kad vyks jau ne tik draugiškos rungtynės, bet ir Anykščių mokyklų beisbolo čempionatas. Jau bus lankiusių ir tebelankančių vaikų – jie pamokys naujokus“, – pasakojo Arnoldas.
Treneris A. Ramanauskas jau tarėsi su Antano Baranausko pagrindine mokykla, kad jos stadione iki pat rugsėjo, ketvirtadieniais nuo 15 val. mokiniai galės žaisti beisbolą. „Tai dar nebus tikros treniruotės, o labiau geras laiko leidimas, žaidžiant įvairius adaptuotus beisbolo žaidimo variantus“, – pabrėžė Arnoldas.
Kultūrinis turizmas derėtų su sporto turizmu
Paklaustas apie beisbolo populiarinimą, A. Ramanauskas atviravo, kad ši sporto šaka, nors Lietuvoje pradėta žaisti dar prieš 100 metų, kol kas nelabai išpopuliarėjo.
„Trūksta trenerių ir specializuotų beisbolo aikščių, o joms atsirasti, kaip rodo kitų miestų patirtis, labiausiai trukdo biurokratinės kliūtys: tai nacionalinė žemės tarnyba, tai gamtosauga ko nors nepraleidžia. Anykščiai turi potencialių erdvių, kur galima būtų įrengti beisbolo aikštę.
Standartus atitinkanti aikštė garantuotų kasmetinius tarptautinius turnyrus, o tai Anykščiams papildomas srautas užsieniečių. Reikalinga renginių įvairovė: įrenkime beisbolo aikštę, gal dar BMX dviračių trasą ir, pridėjus Anykščiuose jau įsitvirtinusias kitas sporto šakas, kiekvieną savaitgalį turėsime ne tik daugiau renginių miestiečiams, bet ir dar daugiau miesto svečių. Kultūrinį ir pramoginį turizmą galima derinti su sporto renginiais, kad Anykščiai būtų dar labiau žinomi Lietuvai ir pasauliui“, – kalbėjo A. Ramanauskas.