Praėjusią savaitę Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai pritarė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos teiktoms Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo pataisoms, kuriose numatoma didesnė galimos paramos suma, bei paramos diferencijavimas priklausomai nuo šeimos sudėties. Tikimasi, jog šią savaitę dėl įstatymo pataisų bus balsuojama Seime.
„Visą šią sesiją nuosekliai dirbame, jog paramos pirmajam būstui regionuose įsigyti programa liktų tikra, o ne parodomoji pagalba šeimoms. Pagaliau pavyko sutarti dėl didesnės subsidijos visoms šeimoms bei papildomų penkių procentų tris ir daugiau vaikų turinčioms šeimoms. Ypač džiugu, kad šioje programoje pavyko apginti didesnės paramos didesnei šeimai principą, iki šiol egzistavusį visose paramos būstu priemonėse.“, – sako vienas pataisų iniciatorių Linas Kukuraitis.
Pagal komitete pasiektą kompromisinį variantą maksimali paramos suma siektų 10 procentų įsigyjamo turto vertės, tačiau ne daugiau kaip 8 700 eurų, o šeimos auginančioms tris ir daugiau vaikų parama išaugtų iki 15 procentų nekilnojamo turto vertės, tačiau negalėtų viršyti 13 050 eurų.
Lino Kukuraičio teigimu net ir įtvirtinus šias nuostatas programa bus ženkliai mažiau taikli nei galiojanti iki šiol, tačiau opozicijos teiktas pasiūlymas leis didesnei daliai šeimų įsigyti norimą būstą ir įsikurti regione. „Valdančiųjų siūlyta maksimali paramos suma 7,5 procento nuo būsto vertės, tačiau ne daugiau nei 6 525 eurai būtų pagalba tik toms šeimoms, kurios ir taip sukaupusios pakankamai lėšų būstui įsigyti ir planuoja kurtis bet kur Lietuvoje išskyrus tris didžiuosius miestus bei kurortus. Šeimoms, kurios stinga finansų, bet norėtų kurtis regionuose, tokia parama nieko iš esmės nekeičia, nes tai tiesiog per menka dabartinėms būsto kainoms.“, – teigia parlamentaras.
Anot Lino Kukuraičio būsto kainos Lietuvoje nuolat kyla, tuo tarpu būsto įperkamumas krito į 2009 metų lygį ir tapo mažai kam prieinama prabanga. Sprendimas dar labiau mažinti paramą šeimoms, norinčioms įsikurti regione, pasak jo, kuria papildomas socialines problemas ir įtampas, kurių sprendimas ilgainiui pareikalaus daugybės pastangų ir lėšų.
„Regionai traukiasi, o mažinant paramą juose norinčioms įsikurti šeimoms problema tik gilės. Vietoj nuoseklaus regioninės ir šeimos politikos derinimo, kai padedant šeimoms įsikurti stiprinami rajonai ir regionų centrai pasirenkama nutraukti efektyvią paskatą. Regionuose trūksta viešųjų paslaugų, patogaus susisiekimo, patrauklių darbo vietų, tačiau nebus prasmės viso to kurti, jei pirmiausia nepritrauksime gyventojų – būtent jaunų šeimų, kurios yra sėslios, prisiriša prie vietos ir kuria didžiulę pridėtinę vertę. Mano vertinimu, Vyriausybė nuėjo ne tuo keliu. Vietoje to, kad siaurintų teritoriją ir dosniai finansuotų tuos, kurie kuriasi atokesnėse vietovėse, dabar tik simbolinė parama pabarstoma beveik visoje Lietuvoje besikuriančioms šeimoms.“, – teigia demokratas.
Politiko teigimu Biudžeto ir finansų komitete priimtas kompromisas teikia vilties, jog pataisos sulauks palaikymo Seimo salėje ir finansinės paramos pirmajam būstui įsigyti programa išlaikys savo svarbą užtikrinant regionų gyvybingumą.
Užsak. N. 558