
Birželio 1-ąją Niūronyse 46-ą kartą vyko tradicinė kultūros ir žirgų šventė „Bėk bėk, žirgeli!“ Vasariškas oras į šventę sukvietė nemažą būrį žmonių, nors stebinčiųjų tradicinius konkūrus nesusirinko itin gausiai – laisvų vietų atsisėsti buvo daug.
Į šventę atvyko Nacionalinio Josapato Kobrynskio Huculų regiono ir Pokutijos liaudies meno muziejaus atstovai, Japonijos ambasadorius Lietuvoje Ozaki Tatsu su žmona.
Apdovanoti žygio dalyviai
Šventės vėliavą pakėlė kelionės mediniais tekiniais dalyviai: žemaituko vadeliotojas Remigijus Žioberis iš Kaltinėnų, 2015 metais Lietuvą apjojęs raitelis ir vadeliotojas Marius Kleišmantas iš Šilalės rajono ir kelionės mediniais tekiniais sumanytojas Vaidotas Digaitis.

Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis 10-osios kelionės mediniais tekiniais „Su žemaitukais – į „Bėk bėk, žirgeli!“ dalyviams įteikė dovanas.
Pristatytas huculų menas
Tradiciškai šventėje vyko konkūrai Anykščių kūno kultūros ir sporto centro (KKSC) taurei, Anykščių rajono savivaldybės mero taurei bei Lietuvos arklių augintojų asociacijos taurei laimėti.
Legų, Striukų sodybose buvo galima pasižiūrėti Kupiškio kultūros centro Skapiškio padalinio teatro „Stebulė“, Ukmergės kultūros centro mėgėjų teatro „Vilko pėdsakais“, Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro Juozo Vaičkaus Skrajojamojo teatro spektaklius, aplankyti XVI–XVII amžiaus LDK sparnuotų husarų herbinio karininko stovyklą, rengiamą Rolando Prušinsko.

Pirmą kartą Niūronyse buvo parodyta Ukrainos Nacionalinio Josapato Kobrynskio Huculų regiono ir Pokutijos liaudies meno muziejaus programa (hucilai – tai Karpatų kalniečių ukrainiečių etninė grupė, laikoma tikraisiais Karpatų vietiniais gyventojais): buvo demonstruojama etnografinė Huculų regiono XIX amžiaus troba, kurioje medžio drožybos kūriniai, paveikslai bei fotografijų paroda „Huculščina ir Pokutija – Ukrainos etnografiniai regionai“. Legų sodyboje skambėjo huculų muzika, o mažuosius lankytojus ypač sužavėjo mažoji plastinė skulptūra – lipdiniai iš sūrio „Sūrio arkliukai“.
Šventėje buvo demonstruojama, kaip padaryti pasagas ir pakaustyti arklius, pasižiūrėti, kaip ariama dirva dviejų arklių kinkiniu. Ant Arklio muziejaus sienos buvo eksponuojama Vitos Jašinauskaitės tapybos darbų paroda „Gilūs prisilietimai“.
Greta esančioje kavinėje „Pasagėlė“ vyko mero priėmimas. Už šią paslaugą savivaldybė mokėjo 5 tūkst. 40 eurų. Priėmime dalyvavo apie septyniasdešimt žmonių, tarp jų eurokomisaras Virginijus Sinkevičius, buvęs Socialinės apsaugos ministras Linas Kukuraitis, Seimo nariai, Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas, svečiai iš Japonijos, Ukrainos.
Arkliai tempė Siauruką
Gegužės 31 dieną, „Bėk bėk, žirgeli!“ šventės išvakarėse, VšĮ „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ teritorijoje pirmą kartą buvo suorganizuotas nevienareikšmių reakcijų sukėlęs Siauruko traukinio tempimas arkliais.
Traukinio vagonus – iš pradžių po vieną, paskui – po tris, traukė du Lietuvos sunkiųjų veislės arkliai – juodos spalvos penkerių metų eržilas Granitas iš Prienų rajono ir bėras vienuolikmetis Gafalas iš Rietavo.

Lietuvos sunkiųjų arklių asociacijos prezidentė Aurelija Aksomaitytė net kelis kartus akcentavo, kad šie arkliai įpratę prie sunkaus fizinio darbo, ištvermingi, dėl to vagonų tempimas jiems nesukels streso.
„Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ direktorius Darius Liutikas priminė, kad iki XIX amžiaus visas transportas buvo traukiamas arklių, ir tik vėliau juos pakeitė traukiniai.
Iš pradžių arkliai traukė po vieną vagoną – Granitui tai pavyko lengvai padaryti, kiek sunkiau išjudinti vagoną sekėsi vyresniam Gafalui. Trijų vagonų sąstatą juodasis Granitas išjudino be itin didelių pastangų, o į Gafalą žiūrėti nebuvo malonu – arkliui skirta užduotis buvo akivaizdžiai per sunki, pasigirdo ir A. Aksomaitytės raginimų vagonų toliau nebetempti.


Baisu…trūksta žodžių…arkliukų kankinimas žiūrint vaikams. Negi Anykščių ir siauruko valdžia taip nužmogėjo???
Gėda turėtų būti…nebegalit sugalvoti renginio be smurto ir prievartos???
Senjorui Žemaitukui traukti sąstatą?! Visai nuo proto nušokę organizatoriai
Ir kam reikėjo kankinti tą gyvūną? Vaizdo įrašą žiūrint darėsi liūdna matant kaip stresuoja arklys… Nei gražu, nei linksma…
viskas dėl rajono valdovo pasitenkinimo buvo rengiama. Čia beveik kaip Senovės Romoje gladiatorių kovų atmaina. Noras pritraukti į save minią leista organizuoti pramoginį renginį su darbiniais arkliais, bandant jų jėgas ne pagal įprastą arklio darbo krūvį ir darbų paskirtį.
Kad kenčia bevaliai – valdovams malonu, taip jie patiria savo galią prieš tuos, kuriuos pakinko į pavalkus…
Beja, organizatoriams dėl kankinamų arklių streso ir patiriamo raumenų bei vidaus organų žalojimo ir išliekamojo skausmo jų gaunamimi pinigai kišenėse nesmirda…