Anykštėnai, ypač vasaros metu, yra apdovanojami didele renginių gausa – dažnai ir keliais per vieną dieną. Visai neseniai vyko tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Pėdos“, o drauge su juo – dar keli renginiai. Praėjusį šeštadienį į Niūronis kvietė tradicinė „Bėk bėk, žirgeli!“ šventė ir tuo pačiu metu Mickūnuose vyko motokroso varžybos.
Klausiame anykštėnų: ko reikia, kad renginiai nesidubliuotų? O gal tai nėra problema?
Julius JAKUBĖNAS, buvęs Anykščių Kultūros centro režisierius:
„Ši tema – per daug įsisenėjusi ir per daug gili. Tas bendras vaizdas, kuris dabar yra Anykščiuose, perdėm akis badantis, ir ne tik tą darbą dirbantiems žmonėms, bet akivaizdu – ir mieste, ir rajone gyvenantiems. Faktas, kad Anykščių renginių spektras yra perteklinis. Mes turime tik 7,5 tūkst. aktyvių gyventojų – tų, kurie išeina į turgų, parduotuvę, o tų, kurie lanko renginius savo noru – dar per pusę mažiau. Turint omenyje, kad rajone gyvena 20 tūkst. gyventojų, aktyvių žmonių, lankančių renginius, yra sąlyginai mažai.
Kalbant apie renginių perteklių, Anykščiai yra pasiekę tą lygį, kai yra sukuriami vis įspūdingesni ir vaizdingesni renginiai, pasitelkiama begalės vizualinių priemonių, išleidžiami didžiuliai pinigai sudominti žmogų, patraukti jo dėmesį. Vis labiau mes išpučiame renginių vizualinę pusę, jų yra vis daugiau – kalbu apie bendrą spektrą, – bet nėra išgrynintos kryptys. Pavyzdžiui, įsivaizduojame, kad Menų centras turėtų atstovauti profesionaliajam menui. Kodėl? Jie net neturi normalių sąlygų priimti daug žmonių. O tai – į sielą lendantys renginiai, jie formuoja ne tik kultūrinį išprusimą, bet ir dvasinį tobulėjimą. Mėgėjų menas užima daugiausia vietos, yra investuojama į „atsivežtinius“ atlikėjus – Kultūros centro didžiąją renginių dalį sudaro tik kviestiniai atlikėjai, pagrindinį tinklelį sudaro „bilietiniai“ koncertai, kurie išsiveža iš Anykščių mūsų pinigus.
Dar prieš aštuonerius metus, kai atvykau čia dirbti, sakiau, kad reikia mažiau renginių, daugiau švenčių. Šventė yra, kai žmonės iš didelio noro susirenka pabūti vieni su kitais, bendrauti, susikurti džiaugsmą. Renginių spektrą sutirštino siekiai ir reikalavimai – septynios veikiančios kultūros įstaigos mieste. Nėra jokio idėjinio lyderio, kuris visas tas įstaigas nukreiptų viena kryptimi. Kai aš dirbau tą darbą, labai tikėjau tokia idėja: „Uždaroji akcinė bendrovė Anykščiai“. Renginius galime pasiskirstyti pagal metų laiką, pagal žmonių aktyvumą – sakykime, šį ketvirtį darys renginius tik šita įstaiga, kitą – kita. O dabar vyksta kova: visos septynios įstaigos ir plėšosi dėl vienos datos. O tai atsimuša į 7,5 tūkst. gyventojų, į pravažiuojančius turistus, ir mes turime amžiną dublį. Tai nebėra progresas, tai – tik regresas.
Anykščiai iš didelio norėjimo pradėjo veikti kaip didmiestis – atrodo, kad čia gyvena pusė milijono žmonių. Kažkas turi imtis iniciatyvos sustabdyti Anykščius. Buvo lėto miesto idėja – lėtas miestas nėra kažkoks kvailių miestas, kuriame šliaužiojam ir nieko neveikiam. Lėtas miestas yra privilegija. Grįžkime prie ištakų, prie literatūros, prie žmogaus dvasios. Gal kažkas ir bando padaryti tą jautrumą, bet jis tame spektre yra paskendęs. Esame darę renginius, kuriuose, atrodo, taip suskamba, sujaudina, o sėdi pustuštė salė, nes jau yra sindromas „nebeįdomu“.
Juliau, tas kažkas, kas gali stabdyti dabartinį chaosą ir slydimą paviršiumi, neprofesionalumą, turinio menkumą ir pan. negatyvumą, gali tik profesionalus kelių labai drąsių žmonių sukurtas kultūros srities perkrovimas – naujas startas, kuris suprogramuotų siekius ir veiksmus kaip sistemą, atsparią inercijai ir rutinai. Bet šiuo metu tam sąlygos ypač nepalankios – savivaldybėje nei vieno žmogaus, įsipareigojusio kultūrai, tikinčio jos svarba, o priešingai – ten tie, kurie mano, kad „dabar kultūra keletą metų gali palaukti”. Įstaigų vadovai bailūs ir pasimetę, bijantys bet kada būti užpulti tų, kurie vadinasi jų steigėju. Nepriklausomų organizacijų nėra, o pati visuomenė pavargusi nuo priešpriešų, per rinkimus ir po jų įvykusio supriešinimo, todėl „akaip kas moka, taip tas šoka”, ir vis žiūri, kaip didžiajam prievaizdui įtikti.
Negali nečiulbėti. Baikit baubt. Čiulbėkit geriau. Faina tuose Anykščiuose. Reikia tik vieno dalyko. KOKYBĖS
kokybė ne grybai, o ir pinigai, ir susiderinimai, ir valdžios palaikymas, kurio nėra.
Aš pastebėjau, kad šventėsi būna daug miestelėnų ir svečių. Niekada nemačiau pustuščių salių renginių metu. Manau Anykščiuose gyvena aktyvūs bendruomeniški žmonės
Jūs juokaujat? 😀
Iš gėdos net pečius traukia kai pustuštėse salėse žiūrim profesionalų meną, o pusė žiūrovų KC darbuotojai. O popsas – tai ko reikia liaudžiai, nesakau, kad tas blogai. Nors kita vertus, pastebit, kiek atšaukia ir popsinių, nes bilietų neparduoda?
Metai iš metų bumbiam miestelėnai tą patį per tą patį dėl Miesto šventės. Ar tikrai reikia tiek beprasmių renginių vienu ir tuo pačiu metu. Toks vaizdas susidaro, jog Miesto šventė skirta kiekvienai įstaigai užsidėti pliusiuką, kad ne veltui dirba visus metus – pušys ošia, vyksta košė makalošė, nei minties įmanoma pagaut, nei prasmės vardan ko tai vyksta.AŪŪŪŪŪŪ, organizatoriai, pertransliuoju tautos balsą.
Kodėl salės viduri visada bilietai rezervuoti ar ce gražu
Labai palaikau mintį apie grįžimą prie literatūros. Be to, pasigendam kokybiškos kultūrinės erdvės vaikams. Galbūt galėtų atsirasti meno dirbtuvėlės ar DIY kambarys, ar meno užsiėmimai vasaros metu, ar stalo žaidimų kambarys… Vaikai telefonuose, nes nėr, kur kitur akių dėt.
Tokių erdvių Anykščiuose yra, ta pati biblioteka ar Istorijų dvarelis.
bibliotekoje direktorius pasikeitė, bert nieko daugiau neįvyko – kažkokia juokinga save reklamuojanti, bet jokių idėjų neskelbianti knygynyčia atsidarė, kaip koks filatelistų klubas, kuris įdomus tik pat sau.
miręs muziejus seniai literatūros muziejuose išnaikino literatūrą, o liko tik antaninės trali vali…
Gal ir tiesą rašote, bet vaizdas mieste labai niūrus. Dažnai tenka iš PAnevržio važiuoti į kapines, tai porą val. nėra kur dėtis: miestelis tuščias, lieka tik autobusų stotis su besikeikiančiais iš mokyklų grįžtančiais mokiniais.
Na žmonės dar ir dirba ne tik pramogauja po Anykščius
Legendų apipinta kurorte neturėtų trukti pasirinkimo visai Lietuvai
„Buvęs kultūros centro režisierius”, o ne J. Biliūno gimnazijos? Ne oru? Ar iš ten jau irgi išeinam?
Padirbkit režisierium KC, ieško, suprasit kodėl buvęs ir greitai 😉
Į dešimtuką. Renginių milijonai, kokybiškas vienas kitas. Liūdna.
Ką reikia daryti? KOKYBIŠKŲ renginių Anykščiuose trūksta, jų nėra. O ne nuspangti apie per didelį kiekį kažkokių „popierinių” renginių.
Yra daug .Nemeluok
Labai daug švenčių ne tik Anykščiuose bet ir kitur, bet visos šventės pabodusios…reikia kažkokios OHO šventės kur pritrauktumeme turistų iš kitų miestų ir net šalių. Reikalinga gera tarptautinė šventė tokio lygio OHO. siūlau, nebe apkarpyti akmenų ir vatos nebevynioti tiesiai šviesiai, pasiūlymas toks Anykščiai Z šventė grožio konkursas, gatvės spektaklis, kaip jūs saudete žydus. Apvilksime altorius judu rūbais lydesime pro karčema ir po to inscenizuosime su būgnais yra tra ta ta kad užsienio turistai galėtų pajausti tą širdies jaudulį, ir vaikučiams bus istorinė pamoka, ir Izraelis parems finansiškai, po to meras iteiks medalius auksinius tiems kas šaudė, padėkos, o tie galės gulėti apkasuose apsimetė kaip mire, arba ne, sugalvosime kad dar gyva žydų mergaitė liko gyva ir ji slubuos per Anykščius ieskodama pagalbos, o mes juoksimes iš gestapo raštinės antro aukšto…bet ją po to išgelbės toks vyras z kur kalbėti mokėjo jebrew ir angliškai..vat tokia parodomoji-efukacine šventė Bėk Bėk voveryte žydų… pritrauktų daug turistų, TV, dokumentikos specialistų, ir aplamai, jaunimui patiktų matyti ir išgyventi holokaustą dar kartą.
Ne Savivaldybės pareiga yra linksminti gyventojus jei jiems depresijos nuo Šimonytes pertvarkos…. Anykščiams užtektų ir 2 renginių metuose… visą kultūra stenkitės gauti internete…yra Rusijos TV ten pilna renginių..o kad patys sau uzdraudete retransliacijas, žmonės be Rusijos TV serga depresija patys ir kalti. Pinigu mėtyti renginiams nereikia, jie ne gintariniai akmenys, kuriuos visi renka.
Iš kur tu degile,išlindai,gal iš putlerio subinas
Nuostabus pilnaties laiko komentaras.
RATUS KEISK.
Labai teisingai Julius išsamprotino. Tik atkreiptinas dėmesys į tai, kad pritaikė savo samprotavimus sau. Kad kiekvienas įsigilintų į Juliaus iškeltus klausimus, neliktų problemos. Kiekvienas renginys turi būti pirmiausia profesionalus. Net ir saviveikla paruošta profesionaliau. Atsiminkime, kad ir į pramoginių trenerius Bilevičienę, Pratkelį. Per Lietuvą griaudėjo jų vardai. Augimas auginimas savikritika. Jolanta Pupkienė dirba taip. Visiems pavyzdys. Semkimės. Visi. Liūdina smukimas kokybe.
Visi būdavo jau kad daug viskas kainuoja ,o kai buvo spektakliai Artimi nemokamai tai tik mažiau nei trečdalis salės buvo žiūrovų.
Baisu Anykščiai jau pencinku miestas jaunimas išvazuoja nes nėra ka veikti ar užsidirbti .Kulturos meno tikro nėra. Jaunimas vaikai jau telefone sulinde nėra ka vaikam parodyti. Gerb.Brazauskas buves prezidentas sakė su tokiu požiuriu toli neisim. Savivaldybei vien tos pačios mordos lovius dalinas.
Na užtat viešbutis yr…
Aš norėtau vysūs užmušti Anykščius ir Anykščiu rajonus kam jie tokie reikalingi Gali Negąlį. Manau Saulius Karbauskis padarys iš Anykščiu ir Anykščiu rajone Naisių Pasaką.
Kur klaidžioji,gal Elmininkų laukuose.
Tau pačiam į galvą reiktų duoti atsirado Kaunietis
Komentaras pilnas su gramatinėmis klaidomis.
Ką čia sapalioji nei vienas ,nei du ,gal armonaites kanapių prisiuostes,koks Saulius Karbauskis,kokie Naisiai,asile pasigydik ir išmok rasyti
Juliau, tu turėtum būti Anykščių savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriau vadovas. Bet suprantu, kad nesinori tame purve skęsti.
Su teisingu požiūriu būtų galima kažką padaryti!
Negalima.Prisitaikyti reikės.
Kultūra yra kultūra.
Bravo! Taip taikliai pasakyta, tiesiog wow!
Pagaliau aiškiai,konkrečiai,teisingai.Mokami didžiuliai honorarai, dirbančių toje srityje sveikatos sąskaita, etatų naikinimo sąskaita.Didżiulė pagarba Juliui.Bet niekas nesikeis…gal kada nors….
Kaip gerai,kai atsiranda žmogus ir sustato viską į vietą. Mes dažnai suėjusios pasikalbam,kad nėra tvarkos tarp kultūros įstaigų,o darbuotojų tą darbą dirbančių ,gausus būrys. Atvyksta sočiai koncertuojančių,teatralų,bet galime tik į kokį vieną nueiti bilietų kainos didžiulės tai labai mažai ir susirenka. Dirbantys nesilanko (tik pavieniai),o pensininkai neturi už ką. Joninės nevyksta,miesto šurmulys kelias dienas ir nežinai kur nueiti (visad dubliuojasi) dar viena obuolių šventė,kur į koncertą nepatenki taip ir užsibaigia metai. Kai paskaitai,kaip dirba Alytus tai pavydas didelis. Viskas erdvėse visokio amžiaus žmonėms. Pav. vyksta šokiai senjorams, o kitoje aikštelėje jaunimas šoka. Leiskime dirbti jauniems,gabiems darbuotojams jie pilni įdėjų. Nekritikuoju,bet taip yra.