Žmogaus oda per visą gyvenimą patiria daugybę pokyčių, o kiekvienas gyvenimo tarpsnis atsispindi mūsų odoje: vaikystė – tas laikas, kai oda dažniausiai yra lygi, gyvybinga bei elastinga, paauglystė gali atnešti nepageidaujamų hormoninių pokyčių, jauname amžiuje neretai pradedami pastebėti pirmieji odos senėjimo požymiai, o vidutiniame ir vyresniame amžiuje neišvengiama veidą vagojančių raukšlių. Kaip šiuos procesus, vykstančius odoje per visą gyvenimą sėkmingai valdyti ir pasiekti to, kad oda bet kuriame amžiuje būtų sveika ir graži? Einant laikui prireikia įvairių procedūrų, vienam tai karpų šalinimas, kitam gal IPL šviesos terapija ir galybė kitų. Jauną odą gali varginti vienos bėdos, vyresnę jau visai kitos.
Oda vaikystėje: visada lygi ir sveika?
Vaikams neretai pasireiškia atopinis dermatitas, arba tampa aktualu koks mitais apipintas karpų šalinimas būtų saugiausias. Nors šiuolaikiškas karpų šalinimas neretai yra pasirenkamas suaugusiųjų, tačiau ši liga pasireiškia ir vaikams. Ja serga jau ūgtelėję vaikai. Karpos – virusinis odos susirgimas, pasireiškiantis kietais, neestetiškais guzeliais, kurie dažniausiai atsiranda ant pirštų, rankų ir pėdų. Akcentuojama, jog karpomis užsikrečiama kontaktiniu būdu, o vaikai šia odos liga užsikrečia kur kas dažniau nei suaugusieji. Nors karpos paprastai nėra skausmingos, tačiau jos kelia nemažai diskomforto, todėl jas gydyti reikia tiek dėl odos sveikatos, tiek dėl estetiškos išvaizdos. Karpų šalinimas atliekamas pačiais įvairiausiais būdais – nuo specialių pleistrų iki lazerinių technologijų. Verta pastebėti, jog vaikams karpų šalinimas lazeriu dažniausiai rekomenduojamas tik tuomet, kai jų nepavyksta pašalinti kitais būdais. Tuo tarpu suaugusiems ši lazerinė procedūra yra tikras atradimas, nes jos dėka itin lengvai, greitai, neskausmingai bei saugiai galima atsisveikinti su nepageidaujamais ir neestetiškai atrodančiais odos dariniais.
Vaikų oda yra ir kur kas jautresnė bei plonesnė nei suaugusio žmogaus oda, tad natūralu, jog jai kyla daugiau pavojų. Kadangi kūdikio oda yra plona, trapi ir linkusi greičiau prarasti drėgmę, nuo pat kūdikystės gali pasireikšti nemalonių odos problemų – alerginių reakcijų, bėrimų ir net odos ligų. Viena dažniausių kūdikių odos ligų yra atopinis dermatitas, kuriam būdingas raudonas bėrimas, odos išsausėjimas, niežulys. Svarbu pastebėti, jog atopinis dermatitas gan dažnu atveju yra „išaugamas“, taip pat šios odos ligos simptomus galima valdyti kruopščiai prižiūrint vaiko odą – drėkinant, reguliuojat mitybą, renkantis neagresyvius skalbiklius, valiklius, hipoalerginių savybių turinčią patalynę ir kt.
Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)
Oda paauglystėje: kova su akne
Įrodyta, jog aknė, atsirandanti dėl hormoninių pokyčių brendimo metu, yra viena dažniausių odos ligų paauglių tarpe. Kadangi paauglystės metais riebalinės liaukos veikia nesubalansuotai, kaupiasi riebalų perteklius, kuris užkemša odos poras, tad yra sukuriamos itin palankios sąlygos aknės išsivystymui. Nuo juodų, baltų inkštirų, raudonų spuogelių, pūlinukų iki giluminių skausmingų mazgų, cistų – aknės bėrimų spektras yra itin įvairus, paveikiantis ne tik odos grožį, bet ir sukeliantis psichologinių problemų bei įtakojantis tai, kaip oda atrodys vėliau. Todėl į aknės gydymą negalima žiūrėti pro pirštus ir laukti tol, kol spuogai išnyks savaime. Kenčiant nuo aknės, rekomenduojama naudoti specialias, su šia odos liga kovojančias priemones, būtina laikytis asmeninės higienos, reguliariai plauti bei valyti aknės pažeistas vietas, taip pat derėtų atsižvelgti ir į maisto racioną, kuriame turėtų atsirasti daugiau sveikų, vertingų maisto produktų. Kai su spuogais susitvarkyti nepavyksta ir situacija vis blogėja, išeitis – profesionalių dermatologų pagalba, kurie gali rekomenduoti ne tik stipresnius tepalus ar vaistus, bet ir lazerines procedūras. Svarbiausia, jog inovatyvios lazerinės technologijos yra saugios ir efektyvios tiek jautresnei paauglių odai, tiek suaugusiųjų odai, tad spuogų bei randelių neturinčia oda galima džiaugtis bet kuriame amžiaus tarpsnyje.
Oda jauname amžiuje: pirmieji senėjimo požymiai
Įveikus paauglystę ir aknės iššūkius, apie 20-uosius metus, tinkamai prižiūrima žmogaus oda išgyvena jaunystę – yra elastinga bei švytinti. Tačiau oda jauna išlieka neilgai. Įvairūs moksliniai tyrimai įrodė, jog pirmieji senėjimo procesai odoje prasideda apie 25-uosius gyvenimo metus. Maždaug šiame amžiuje oda pradeda plonėti, mažėja kolageno gamyba, tad ima formuotis smulkios raukšlės. Apie 30-uosius metus senėjimo procesas įgauna pagreitį – dar labiau mažėja kolageno, didėja odos drėgmės praradimas, nyksta hialurono rūgštis, atsakinga už odos elastingumą ir jaunystę. Visi šie odos pokyčiai yra neišvengiami, tačiau gali būti efektyviai suvaldyti. Pavyzdžiui, itin populiarios hialurono rūgšties injekcijos ar botulino toksino injekcijos, šiandien yra laikomos jaunystės eliksyru. Hialurono injekcijos – tai ypač koncentruoti hialurono rūgšties užpildai, kurių suleidus į veido odą, po kurio laiko ji pati aktyviai pradeda gaminti nuosavą hialurono rūgštį bei kolageną, oda yra sudrėkinama, sustangrėja, ryškiai sumažėja raukšlės. Kitas būdas atgaivinti odą – biorevitalizacija. Šios procedūros metu taip pat naudojama hialurono rūgštis, kuri stebėtinai pagerina odos drėgmės lygį, išlygina smulkias raukšleles, oda tampa skaistesnė ir pastebimai jaunesnė. Pasirinkimas priklauso nuo poreikių ir, žinoma, specialistų rekomendacijų.
Oda vidutiniame ir vyresniame amžiuje: neišvengiami pokyčiai
Jei jauname amžiuje žmogaus oda tik pradeda senti ir smulkias raukšleles galima gan lengvai užmaskuoti, vidutiniame ir vyresniame amžiuje, sulaukus 40–65 metų, sustabdyti spartų senėjimo procesą gali atrodyti neįmanoma. Šiame gyvenimo tarpsnyje oda šiurkštėja, sausėja, glemba bei smunka žemyn, gilėja raukšlės ir išryškėja pigmentinės dėmės. Nors šis odos senėjimas yra neišvengiamas, tačiau gali būti pristabdytas, ko dėka džiaugiamasi ne tik gražesne oda, bet ir geresne savijauta. Šiuo metu estetinė medicina siūlo itin inovatyvias lazerines procedūras, kurios odą gali atjauninti akimirksniu, nepatiriant skausmo ir ilgo gijimo periodo. Tokios nechirurginės procedūros kaip HIFU, EMFACE, INFINI stulbina pasiekiamais rezultatais. Visuomet svarbu stiprinti imunitetą, bet vyresniame amžiuje tai ypatingai svarbu. Dėl nusilpusio imuniteto lengvai atsiranda karpos, tuomet gali pagelbėti karpų šalinimas lazeriu arba tepalai, bet jeigu imuniteto nestiprinsite liga gali vėl grįžti.
Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)
Dėmesys odai – bet kuriame amžiuje
Tenka suprasti, jog kiekviename gyvenimo tarpsnyje vykstantys procesai odoje yra tai su kuo daugiau ar mažiau susiduria kiekvienas. Svarbiausia, jog šiuo metu galima rasti efektyvių sprendimų, padedančių atrodyti taip, kaip norisi. Karpų šalinimas padės estetiškiau atrodyti, o, pavyzdžiui, HIFU arba EMFACE padės džiaugtis stangresne oda. Pasitelkus estetinę mediciną, profesionalų pagalbą ir tinkamą odos priežiūros rutiną pasirūpinti gražia ir sveika odos išvaizda galima bet kuriame amžiaus tarpsnyje – nesvarbu, ar kamuoja paaugliški spuogai, ar veide atsirado pirmosios raukšlės, ar pakito veido kontūrai.