(Tęsinys. Pradžia „Anykšta“ 2024 08 30)
Praėjus kelioms dienoms po to, kai Anykščiuose policijos pareigūnai Žiburio gatvėje sulaikė vyrus, kurie galimai parūpino narkotikų keturiolikmetei mergaitei, policijos pareigūnams su narkotikais įkliuvo aštuoniolikmetis vaikinas. Pranešta, kad rugpjūčio 27-ąją Ažuožerių kaime pas 2006 metų gimimo jaunuolį kambaryje rasta galimai narkotinių medžiagų.
„Anykšta“ tęsia narkotikų temą, kurios aktualumą patvirtino Anykščių psichikos centro direktorius Audronius Gustas, pasak kurio, Anykščių psichikos sveikatos centras kiekvieną mėnesį nustato po kelis narkotikų vartojimo atvejus.
Keli narkomanai – vienoje šeimoje
Rugpjūčio 25-ąją buvo paskelbta 2006 metais gimusio Ažuožerių kaimo gyventojo paieška. Tikėtina, kad dingęs jaunuolis ir jaunuolis, pas kurį rasta narkotikų, yra tas pats asmuo. 2006 metų gimimo jaunuolio iš Ažuožerių paaieškas policijos pareigūnai skelbia bent kartą per mėnesį – vargu ar Ažuožeriuose daug 2006 metų gimimo, namo negrįžtančių jaunuolių.
„Anykštos“ šaltinių duomenimis, „ant narkotikų pasodinti“ bent trys vienos šeimos vaikai. O bendras Anykščių nepilnamečių narkomanų skaičius gali jau siekti dešimtis. Priminsime, kad Anykščiuose ypač išpopuliarėjo „kristalai“ – metamfetamino atmaina.
Kvietė tėvus netylėti
Buvęs vienu iš Lietuvos policijos vadovų, Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis „Anykštai“ sakė, kad jau anksčiau yra fiksuota narkotikų vartojimo atvejų Antano Vienuolio progimnazijoje, rašyta protokolų, nustatyta priežiūra.
„Yra ankstyvoji prevencija ir užkardymas, kad tiekimas būtų nutrauktas. Kai jau toks mastas, būtina nutraukti tiekimą, tiesiog gaudyti. Dėl šių nusikaltimų praktiškai niekas pareiškimų nerašo, nebent kažkoks labai pilietiškas tėvas, susižinojęs, kad vaikas vartoja… Tėvai turi pažiūrėti, kaip vaikai atrodo, o ne tik duoti pinigų, kad vaikai už juos pirktų narkotinių medžiagų.
Pagrindinis dalykas – tėvų priežiūra. Paprastai tėvai labai myli savo vaikus ir duoda jiems nemažas dienpinigių sumas. O tie pinigai išleidžiami svaiginimuisi arba kitiems žalingiems įpročiams. Tėvai neturėtų slėpti. Kai mano vaikai ėjo į mokyklą, paklausiau direktoriaus, pasakė, kad rūko žolę. Ar mes norime tvarką padaryti, ar norime slėpti? Ir buvo pasakyta, kad norime tvarką padaryti. Ir buvo tvarka padaryta labai greitai. Visa bendruomenė turi susitelkti – tiek tėvai, tiek mokytojai. Labai gaila, kad net Seimo nariai aiškina, kad čia nieko tokio nėra. „Vat aš bandžiau, ir nieko, Seime sėdžiu. Smegenims efektas toks, kad procesai negrįžtami. Gėdos negali būti. O jeigu jūsų vaikas nusivažiuos…“ – „Anykštai“ sakė rajono meras K. Tubis.
Elektroninėse cigaretėse gali būti narkotikų
Antano Baranausko pagrindinės mokyklos ir Antano Vienuolio progimnazijos vadovai „Anykštai“ sakė, kad elektroninių cigarečių rūkymas tarp šių mokyklų mokinių yra vos ne įprastas reiškinys. Mokyklos su tuo kovoja, kaip gali, tačiau sunaikinti naujų „tradicijų“ jos nepajėgia.
A. Baranausko pagrindinės mokyklos direktorė Dalia Kugienė „Anykštai“ sakė, kad pastebėjus mokinį rūkant elektroninę cigaretę, kviečiami policijos pareigūnai, rašomi protokolai, tėvams skiriamos baudos.
Elektroninės cigaretės nebūtinai yra beveik nekaltas žaidimas. Jose gali būti narkotinės medžiagos tetrahidrokanabinolio arba THC.
Tie patys „kristalai“ gali būti rūkomi su tabaku arba su „žole“, bet dažniausiai jie yra uostomi. Po uostymo iš karto rūkoma „žolė“, taip sustiprinant „kristalų“ poveikį.
Pažintys su narkomanais trunka neilgai
Anykščių psichikos sveikatos centro (PSC) direktorius, gydytojas psichiatras A. Gustas „Anykštai“ sakė, kad narkomanija Anykščiuose – įprastas dalykas. Kiekvieną mėnesį PSC fiskuoja bent po keletą apsvaigimo nuo narkotinių medžiagų atvejų. „Atveža, daug atveža. Ypač šiemet. Ir paauglių, ir suaugusių. Policijos darbas tokius gaudyti, o mūsų darbas psichikos centre atlikti šlapimo tyrimą ir nustatyti, kokie narkotikai. Ir viskas… Jei įkliūna nepilnamečiai, atvažiuoja su tėvais. Tėvai būna labai nustebę. Nėra kontrolės. Dabar tų narkotikų jau ir saldainių pavidalu yra. Ko tik nori. Kitas gal net nežinodamas pavartoja, į gėrimėlį jam gal kam įlašina. Ko randame? Amfetaminai, marichuana… Randame ir kokaino, ir ekstazi. Esame radę tokių medžiagų, kurios net Amerikoje uždraustos. Kokainas – jau prabanga, jam reikia pinigų. Tik suaugusiųjų, pavartojusių kokaino, pasitaiko. Beje, mes ne visus pavartojusius narkotikų galime identifikuoti. Mūsų testai gali nustyti tik apie 20 narkotinių medžiagų, o jų jau yra šimtai. Tos nežinomos medžiagos yra dar baisesnės, nes ir jų vartojimo pasekmės nežinomos“, – sakė gydytojas A. Gustas.
„Narkotikai – didžiulis verslas. Narkomafija. Dėl ko norėjo „laisviečiai“ ir visi kiti prastumti marichuaną legaliai savo reikmėms… Labai gera priedanga. Aš bet ką galiu turėti savo reikmėms, jeigu marichuana leidžiama. Policininkas, mane pagavęs, nustatys, ar čia marichuana, ar čia ne marichuana? Čia yra amoralu, baisu. Ir dabar narkotikai paplitę, visi jų gauna, kas tik nori. Taškus žino“, – piktinosi gydytojas.
„Anykštos“ paklaustas, kiek pažįsta anykštėnų „profesionalių“ narkomanų, A. Gustas liūdnai šyptelėjo, kad jo pažintys su narkomanais būna trumpalaikės. „Kuriuos pažinojau, jau amžinatilsį… Mūsų trumpos pažintys. Pensijos, kiek žinau, nei vienas nesulaukė“, – apie narkomanus sakė PSC direktorius A. Gustas.
Tai i mokyklas vaikai nesasi narkotikus,vartoja,tualetuose ,visi juk mato ,bet kodel niekas nesiima veiksmu? Bijo mokyklos varda susigadint? Pabendravus su vienuokiktokais,dviliktokais nieks net neslepia,kad mokyklose vartoja,o mokytojai bijo zodi pasakyt.
tai kad lohai tie mentai nesugaudis visu, be SANSU
tra kas pardavineja anx ir ne vienas, o sugaudo pora ir galvoja kad viskas pasibaigs
Nusiurbkite vorų lizdus, kur minta ir dauginasi jie ir voratinkliai išsisklaidys nuo Anykščių.
Čia ir baseino valytojai aišku- nevaldomas rajono miesto centras apauga voratinkliais.
Įdomu kaip jaučiasi mero komanda po voratinkliu?
Galėtų visus isgaudyti!!! Nemato nei blaivos dienos nes amžinai jau nuo ryto sostinėse ir dar plius vairuoja apsvaigę ….
Net ir visuomenės saugumui ir pilietiškumui svarbi informacija rsjone mokama.
O iš biudžeto besiganantys tarnautojai ir save nepėsčiais vadinantys išrinktieji politikai nepasirūpino viešos informacijos pasiekiamumu kiekvienam anykštėnui be papildomų suvaržymų ar įmokų už informacinę „dozę”.
Kas vartoja,tiems dzin tos kalbos . Ką čia karksi pastoviai , Tėvai patys naudoja elektronines cigaretes prie mažamečių,rúko..Ir auga karta.Moterys ir merginos vairuodamas rūko,na kaifas…negražu.
Be kalbų nėra ir darbų! Nėra nei jaunimo užimtumo, nukreipiančio nuo neigiamą įtaką darančių, nei bendravimo skatinimo tarp skirtingų kartų ir savanorystės, kuri stiprina visų tame dalyvaujančių atsparumą prieš nusikalstamas veikas ar žalingus įpročius. AMEN.
Kas nori tas randa tą užimtumą.
-ne apie tokį užimtumą, kurį dėl noro patenkinimo, o apie tokį, kur ir protas praturtėja ir visokių iškreiptų malanūmų pasitenkinimo nebereikia ieškot, kaip tamstai, kalba eina.