Darbo grafikas nuo 8 val. ryto iki 17 val. tapo kone katorga? Dabartinėje darbo vietoje jaučiatės neįvertintas/neįvertinta? Turite papildomą, potencialiai pelningą veiklą, tačiau dabartinis darbas trukdo ją plėtoti? Jei bent į vieną atsakymą atsakėte teigiamai, galbūt pats laikas atsisveikinti su samdomu darbu? O gal jau priėmėte tvirtą sprendimą pradėti „dirbti ant savęs“? Sveikiname! Tačiau, kaip ir į bet kokią naują veiklą „neriant“, būtina atlikti „namų darbus“. Tai – ne tik veiklos sėkmės pagrindas, bet ir būtinybė, siekiant išvengti nemalonių netikėtumų. Tad, šiame straipsnyje, remdamiesi VMI svetainėje pateikta informacija ir, žinoma, savo, kaip finansų ekspertų, kuriems paskolos su IV ir panašios temos – kone kasdienybė, patirtimi, norime pasidalinti patarimais, kurie, tikimės, bus naudingi savarankiškai dirbantiems asmenims.
Ar iš karto būtina įteisinti savo savarankiškai vykdomą veiklą?
Remiantis VMI nustatyta tvarka, savarankišką darbą legalizuoti yra būtinas, kai pastarasis atitinka individualios veiklos požymius:
- veiklos tęstinumas;
- komercinės naudos siekimas;
- savarankiškumas;
- ateityje sandorius sudarymo galimybės.
Tarkime, jei Jūs savo ar vaiko nedėvimus rūbus parduodate kelis kartus per sezoną, tokia veikla, kurią galima pavadinti turto pardavimu, neprivalo būti įteisinta. Tačiau, jei, pavyzdžiui, perkate rūbus dėvėtų rūbų ir juos, pridėdami tam tikrą antkainį, nuolat perparduodate, tokią veiklą derėtų įteisinti.
Kitas natūralus klausimas, susijęs su savarankiškos veiklos įteisinimu/legalizavimu: o kokiu būdu tai reikia/galima atlikti? Kaip ir daugelį klausimų, taip ir šį, galima atlikti tiesiog internetu, naudojantis VMI interneto svetainėje pateikta informacija. Įteisinant savarankišką veiklą, galima gali pasirinkti individualią veiklą pagal pažymą arba veiklą su verslo liudijimu. Nuo šių IV veiklos formų priklauso ir gaunamų pajamų apmokestinimo tvarka. Patarimais, kurį variantą geriausiai pasirinkti, planuojame pasidalinti netolimoje ateityje, kituose mūsų tinklaraščio įrašuose.
Kokius mokesčius reikia mokėti dirbant su IV pažymą, kokius – su verslo liudijimu?
Jei jau įteisinote savo savarankiškai vykdomą finansinę naudą nešančią veiklą, turėsite mokėti ir atitinkamuose įstatymuose nustatytus mokesčius, kurie, kaip supratote, priklauso nuo konkrečios veiklos formos – individualios veiklos su pažyma arba su verslo liudijimu.
Individuali veikla pagal pažyma
Individuali veikla pagal pažyma numato būtinybę mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), kurio dydis yra susijęs su gautų apmokestinamųjų pajamų dydžiu, tai yra – pelnu.
- Esant mažesnėms nei 20 tūkst. eurų metinėms pajamoms yra taikomas 5 proc. GPM tarifas.
- Esant didesnėms nei 20 tūkst. eurų, tačiau mažesnėms nei 35 tūkst. eurų, konkretus GPM tarifas, siekiantis 5-15 proc., yra skaičiuojamas pagal tam tikrą formulę.
- Esant didesnėms nei 35 tūkst. eurų, yra taikomas 15 proc. GPM tarifas.
Žinoma, negalima pamiršti ir Sodrai tenkančios mokesčių dalies. Pagal šiuo metu galiojančius tarifus, PSD mokestis siekia 64,50 Eur. O VSD – 19,5 % nuo 90 % apmokestinamųjų pajamų. Įmokų „lubos“ – 43 VDU (VDU – vidutinis šalies darbo užmokestis šiandien siekia (1 902,70 Eur). Asmenims, papildomai kaupiantiems pensiją, papildomai skaičiuojama 3 % siekianti įmoka.
Verslo liudijimas
Įsigyjant verslo liudijimą, reikia iš karto sumokėti fiksuotą GPM, kurio konkreti suma, nustatoma savivaldybės, priklauso nuo pasirenkamos veiklos, veiklos vykdymo teritorijos ir pan. Kiek kainuotų verslo liudijimas individualiu atveju ir kitą naudingą informaciją, susijusią su šia savarankiškos veiklos forma, rasite VMI interneto svetainėje esančioje Verslo liudijimų skaičiuoklėje.
Dirbant su verslo liudijimu, PSD suma išlieka ta pati, tai yra – 64,50 Eur. VSD atitinka 15,7 % nuo MMA, kuri šiuo metu siekia 924,00 Eur. Asmenims, papildomai kaupiantiems pensiją, papildomai skaičiuojama 3 % siekianti įmoka.
Ar savarankiškai dirbantiems yra privaloma mokėti PVM mokestį?
Lyg mokesčių dar būtų maža, tikriausiai esate girdėję ir apie PVM mokestį. Asmenims, dirbantiems savarankiškai, registruotis PVM mokėtoju yra būtina, kai atitinkama žemiau išvardintas sąlygas.
1. Viršijama 45 000 pajamų eurų riba už šalies teritorijoje patiektas prekes/suteiktas paslaugas per paskutinius 12 mėnesių.
2. Per kalendorinius metus iš ES PVM mokėtojų ar turinčių prievolę jais būti įsigytų prekių vertė yra didesnė kaip 14 000 eurų, neskaičiuojant PVM, sumokėto ES.
3. Tais atvejais, kai individualios veiklos vykdymui yra naudojamas ilgalaikis turtas.
Tiesa, be būtinybės registruotis PVM mokėtoju, dar yra ir galimybė savarankiškai juo tapti kiekvienam norinčiam. Toks sprendimas, iš pradžių galintis skambėti ne itin logiškai (negi kas nors norėtų atiduoti pinigus savo noru?), turi savų privalumų. Pavyzdžiui, PVM statusą turintys savarankiškai dirbantys asmenys, pateikę metinę pajamų deklaraciją, gali susigrąžinti PVM už patirtas išlaidas. Negana to, šis statusas suteikia daugiau patikimumo potencialių klientų ar partnerių akyse.
Ar dirbantys savarankiškai gali pasiskolinti?
Jei, pradėjus dirbti savarankiškai, iškilo, pavyzdžiui, vartojimo paskolos poreikis, tai anaiptol nereiškia, jog toks profesinės veiklos kelias buvo klaidingas sprendimas. Įvairiais poreikiais, kurių turimų asmeninių lėšų įgyvendinti nepakanka, gali susidurti kiekvienas iš mūsų, nepriklausomai nuo to, koks darbas yra dirbamas.
Tiesa, paskolos su IV – šiek tiek „slidesnė“ tema, nei dirbančių pagal darbo sutartį situacija. Savarankiškas darbas, ypač, kalbant apie sezoninę veiklą, dažnai siejasi su nepastoviomis pajamomis, dėl šios priežastis kyla problemų, siekiant paskolos paraišką pateikusio asmens mokumą.
Žinoma, tai nereiškia, jog kreditoriai užtrenkia duris savarankiškai dirbantiems asmenims ir jiems siūlo prastesnes paskolos sąlygas. Tiesiog dalį veiksmų, kurie, asmenų, dirbančių pagal sutartį, atveju, yra atliekami automatiškai, tai yra kreditoriui pasinaudojus įvairiose sistemose esančia informacija, reikia atlikti pačiam potencialiam paskolos gavėjui. Tai yra, kreditorius, norėdamas objektyviai įvertinti savarankiškai dirbančio asmens mokumą (tai yra – pajamų pastovumą ir dydį), įprastai prašo pateikti papildomus dokumentus (pajamų deklaraciją, sąskaitas-faktūras, darbo sutartis, banko išrašus ir kita). O ir kai kurios sąlygos, norint gauti paskolą, gali būti šiek tiek sudėtingesnės. Pavyzdžiui, „normaliu“ atveju, tai yra, dirbant darbo sutartį, kreditorius reikalauja 4 mėnesių trukmės nepertraukiamo darbo stažo. Tuo tarpu, iš asmenų, dirbančių „ant savęs, neretai reikalaujama, kad asmuo savarankišką veiklą vykdytų bent 6 mėnesius.
Taigi, savarankiška veikla – sprendimas, galintis atnešti įvairiapusę naudą. Tiesa, siekiant save „užprogramuoti sėkmei“, reikia skirti šiek tiek laiko ir pasidomėti svarbiausia informacija, kurios, tikimės, radote ir šiame straipsnyje.