Užsitarnavę pensijas sutuoktiniai iš Panevėžio išsikraustė gyventi į vyro gimtąsias vietas – Kirmėlių kaimą Anykščių rajone. Tačiau čia jų laukė netikėtai žiaurus likimo vingis – paprastus, ramius žmones iš pasalų užpuolė ir kumščiais bei kojomis uždaužė visame kaime garsėję girtuokliai chuliganai.
Sulaukia grasinimų gaisru
Sunkias traumas nuo girtų užpuolikų rankų patyrę buvę ilgamečiai priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai, sutuoktiniai 67 metų Vladas ir 61 metų Aušrelė Vilkončiai treti metai varsto teisėsaugininkų duris, bet baudžiamoji byla vis nepradedama nagrinėti.
Teismo posėdžiai vis atidėliojami, įtariamieji be rūpesčių vaikšto laisvėje ir nukentėjusiesiems dėl to, kad šie drįso bylinėtis, poros teigimu, grasina paleisią namus plėnimis.
„Dėl užsitęsusių teismų net gydytis normaliai negaliu, mano medicininę sveikatos kortelę teismas smurtininkų advokatės prašymu beveik prieš metus išsiuntė sostinės teismo ekspertams, be kortelėje buvusių duomenų apie sveikatos būklę gydytojai net vaistų negalėjo išrašyti, teko daug tyrimų daryti iš naujo“, – guodėsi po patirtų sužalojimų pasiligojusi A.Vilkončienė.
Vilkončiai buvo sumušti 2009 metų rugpjūčio 9 dieną. Byla Anykščių rajono apylinkės teismą pasiekė ir pirmas posėdis buvo paskirtas po pusmečio.
Prikibo prie ekspertų išvadų
Bylos nagrinėjimas nebuvo pradėtas dėl to, kad kaltinamieji neturėjo advokatų. Po mėnesio Vilkončiai vėl į Anykščius važiavo veltui – kaltinamieji vis dar nesutarė dėl advokatu, tad bylos nagrinėjimas vėl buvo nukeltas. Trečią kartą teisiamųjų advokatė pareikalavo posėdį atidėti dar kartą, nes suabejojo Panevėžio teismo ekspertų sprendimu dėl A.Vilkončienės sveikatos sutrikdymo ir pareikalavo pakartotinės medicininės ekspertizės.
„Neva advokatė mano medicininėje kortelėje rado įrašą, kad aš apie 1992 metus buvau susimušusi koją“, – aiškino A.Vilkončienė.
Po šio teismo nukentėjusios sveikatos kortelė buvo išsiųsta sostinės teismo ekspertams. Iš jų kol kas jokių žinių nėra.
Abiem – smūgių kruša
Į gimtąjį Kirmėlių kaimą sutuoktiniai grįžo sulaukę pensijos. Gimtąjį namą vyro artimieji jau buvo pardavę, tad pora nusipirko kitą. Sodyboje ėmė tvarkytis, užveisė daržus ir manė galėsią mėgautis ramiu kaimo gyvenimu.
Tačiau atsėlino baisusis vakaras.
40 metų Sigitas Tamošiūnas su sūnumis 21 metų Vidu ir 20-mečiais Sigitu bei giminaičiu Tomu sutuoktinius užpuolė vakare, vos išsukusius iš pažįstamos pagyvenusios moters kiemo, ir puolė daužyti bei spardyti.
Pirmiausia girti chuliganai trenkė moteriai, šiai pargriuvus puolė vyrą. Senyvus žmones užpuolikai tvatino kumščiais ir spardė. V.Vilkončius apsipylė kraujais, jam lūžo koja ties klubo sąnariu, moteriai trūko kelio meniskas.
Vėliau prokurorų kaltinamajame akte bus vardijami nukentėjusiems padaryti dauginiai sužalojimai: A.Vilkončienei trenkti 36 smūgiai, palikę kraujosruvų ir žymių veide, kakle, pakaušyje, krūtinėje, rankose bei kojose, V.Vilkončiui sužalotas veidas, rankos, keliai, sulaužytas šlaunikaulis.
Bijo įtariamųjų keršto
„Nuo smurtininkų niekad gyvenime nebuvom nukentėję, niekam blogo nesame padarę, tas užpuolimas mums buvo baisus šokas“, – kraupų įvykį prisiminė A.Vilkončienė.
Užpuolikams pavargus mušti ir pasitraukus , A.Vilkončienė striukės kišenėje sugraibė mobilųjį telefoną ir išsikvietė greitąją, policiją, paskambino Panevėžyje gyvenantiems sūnums.
Drebančiu balsu moteris vaikams pranešė, kad tėvas leisgyvis, paplūdęs krauju guli griovyje. Atvykę medikai sutuoktinius išgabeno į ligoninę, V.Vilkončių iš karto paguldė ant operacinio stalo.
Vyras iki dabar kojoje tebenešioja metalinę plokštelę, kurios prireikė kaulams sutvirtinti. Po patirto dėl traumų šoko V.Vilkončiui prasidėjo epilepsijos priepuoliai. Dabar jie net savo darže tvarkytis dorai nebegali.
Mušamųjų gelbėti neskubėjo
Vilkončių sodyba stovi kaimo pakraštyje. Vietovė vaizdinga, čia pat pušynas. Kiemo pavėsinę puošia kūrybingos šeimininkės iš karklų vytelių rankomis pinti dekoratyviniai krepšiai ir gėlių vazonai. Prie būdos pririštas šuo draugiškas net svetimiems, amteli tik dėl tarnystės ir leidžiasi glostomas.
Pora susibičiuliavo su buvusioje tėviškėje įsikūrusia 72 metų Emile Balčiūniene. Būtent iš šios moters kiemo išsukusius sutuoktinius ir užpuolė siautėjantys girti kaimiečiai.
Užpuolimo vakarą A.Vilkončienė prisimena kaip didžiausią gyvenimo košmarą – girtuoklių daužoma moteris jautėsi visiškai bejėgė, garsiai šaukėsi pagalbos, bet nė vieno gatvės namo durys neatsidarė.
„Buvo vėlu, apie 23 valandą, žmonės kaime anksti eina miegoti, o gal ir bijojo į lauką nosį kišti, kad ir patys nenukentėtų“, – apie įvykį pasakojo nukentėjusioji.
Buvo pasiutę dėl policijos
Tokiu vėlyvu metu Vilkončiai irgi po kaimą nevaikštinėja, tačiau tą kartą pas sutuoktinius atskubėjo E.Balčiūnienė ir pasidejavo, jog svečiavosi pas draugę, o dabar bijo į savo namus eiti, šalia gyvenantieji savame kieme girtauja, o įkaušę vyrai garbaus amžiaus moterį nuolat žada primušti. Dėl kaimynės terorizavimo Tamošiūnams tik prieš kelias dienas buvo kviesta policija.
Tą kartą Vilkončiai nuramino moterį. Jie parlydėjo E.Balčiūnienę namo, liepė jai užsikabinti duris iš vidaus ir, jei girtuokliai belsis, šiukštu jų neįsileisti, kviesti policiją.
Tačiau vos tik pora išsuko iš E.Balčiūnienės kiemo, ir ją užpuolė S.Tamošiūnas su trimis jaunuoliais. Dar darant vartelius girti vyrai ėmė grasinti A.Vilkončienei, kad ši čia nevaikščiotų.
Po bėdos bent jau ramu
Bylai pasiekus teismą, nė vienas mušeika kaltu neprisipažino.
„Teisme jie ėmė pasakoti, kad mes su vyru buvome girti, aš neva griuvau ant sutuoktinio ir sulaužiau jam koją, o jis ant manęs užgriuvo ir 36 mėlynes įdėjo“, – įtariamųjų akiplėšiškumu piktinosi A.Vilkončienė.
„Visas kaimas žino, kad jie mus sumušė, bet sako: ką jūs galvojat, kaip nebijojote kreiptis į policiją, jie gi jus užmuš. Bet jei visi bijos skųstis, kas gi bus? Reikia kažkam pradėti“, – sakė V.Vilkončius.
Vyras liūdnai pajuokavo, kad iš jų bėdos naudos tiek, kad kaime dabar ramu, Tamošiūnams išsidanginus nebėra nei muštynių, nei nuolatinių girtų riksmų.
Girtuokliams stengėsi nepakliūti į akis
Sukame į E.Balčiūnienės kiemą. Moteris sako lengviau atsikvėpusi tik tuomet, kai greta gyvenę girtuokliai kaimynai išsinešdino.
Skandalistų ir alkoholiu piktnaudžiaujančių tėvo ir sūnų teroras prasidėjęs tuomet, kai mirė E.Balčiūnienės vyras. Pirmiausia kaimynai nugriovė jos tvorą, jos kieme ėmė statyti savo transportą, o moteriai bandžius pakovoti dėl neteisybių, pasipildavę grasinimai nušluoti nuo žemės paviršiaus.
Dėl Tamošiūnų teroro į E.Balčiūnienės kiemą ne kartą važiavo policija. Šalia gyvenančių šeimų santykiai nusistovėjo tokie, kad garbaus amžiaus moteris kiek galėdama stengdavosi nepakliūti girtuokliams į akis.
„Būdavo ištisai stresas ir baimė, prisigėrę visiems siųsdavo prakeiksmus, grasindavo sulaužyti kaulus. Kentėjau ir taikydavau su jais nesusidurti, bandžiau gražiuoju pasikalbėti, sakiau, būkite žmonės, bet ką gi tu su neišsiblaivančiu pašnekėsi?“ – pasakojo E.Balčiūnienė.
Po Vilkončių užpuolimo, kai pareigūnai apklausė įtariamuosius, S.Tamošiūnas užsipuolė E.Balčiūnienę, kad tai per ją dabar turi nemalonumų su teisėsauga.
„Jie čia dar mėnesį prasitrynė ir dingo“, – sakė E.Balčiūnienė.
Darbuotojui gerų žodžių nerado
Kirmėlių kaimo seniūnaitis ir žemės ūkio bendrovės vadovas Česlovas Valiuškevičius apie žmonių sumušimu kaltinamus Tamošiūnus ir jų giminaitį negalėjo pasakyti nė vieno gero žodžio.
„Tėvas vienu metu dirbo mūsų bendrovėje inžinieriumi, buvo užsikodavęs, kad negertų, nes kitaip dirbti negalėjo. Nuo jų, prisigėrusių, riksmų ir tarpusavio muštynių visas kaimas skambėdavo. Ereliai buvo tik prieš silpnesnius, stipresnių nepuldavo. Didžiausias degradavimo laipsnis – mušti ir spardyti moterį.
Vilkončiai visai kitokie žmonės, išsilavinę, inteligentiški, santūrūs, draugiški ir geraširdžiai, gaila, kad nuo tokių baisūnų nukentėjo“,– sakė Č.Valiuškevičius.
Nori ne pinigų, o teisingumo
Ne kokioje atokioje pamiškėje, o kaimo viduryje sumušti ir sužaloti sutuoktiniai šaukdamiesi pareigūnų pagalbos šventai tikėjo, jog tame pat kaime gyvenantys užpuolikai sulauks pelnytos bausmės. Tačiau dabar Vilkončiai abejoja, ar niekdarius bepasieks Temidės ranka.
Po įvykio visi keturi mušeikos išsilakstė kas sau, iš Kirmėlių kaimo išsikraustė gyventi kas į Panevėžį, kas į kitus kaimus. Būstas, kuriame anksčiau gyveno smurtavimu įtariama šeimyna, priklausė žemės ūkio bendrovei. Retkarčiais pasirodantys įtariamieji dar esą šaiposi iš sumuštųjų.
„Jie grasina sudeginti namus už tai, kad padavėme į teismą. Bijome, apsidraudėme turtą“, – sakė nuolatinę įtampą ir nerimą išgyvenantys sutuoktiniai.
Iki smurtinio konflikto Vilkončiai mušeikų šeimai ne kartą yra padėję materialiai, drabužiais apdaliję ir tėvą, ir juos spardžiusius sūnus.
„Baisiausia, kad blogą darbą padariusieji vaikšto nenubausti. Jei teismas tartų savo žodį ir žinotume, kad smurtininkai už nusikaltimą gavo atpildą, jaustumės ramiau. Mes neprašome piniginio žalos atlyginimo, tik norime, kad mušeikos būtų nubausti“, – sakė nukentėjusieji.
Prokurorai siekia bausmės
Surasti kurį nors iš Tamošiūnų šeimos „Panevėžio ryto“ korespondentams nepavyko. Namo dalyje, kurioje anksčiau gyveno agresyvumu garsėjusi šeimynėlė, dabar įsikūręs kitas žmogus. Buvę kaimynai tiksliai nežinojo, kur apsistojo žmonių sumušimu kaltinami vyrai. Prieš kurį laiką jie Kirmėliuose dar pasirodydavo, o pastaruoju metu nei vyresniojo Tamošiūno, nei jo sūnų niekas nematė.
Panevėžio apygardos, Anykščių apylinkės vyriausiasis prokuroras Ričardas Juozainis teigė, kad šiuo atveju negalima sakyti, jog byla vilkinama: ji pradėta nagrinėti, paskirta papildoma ekspertizė, vadinasi, darbas vyksta.
„Prokuroras, perdavęs bylą į teismą, yra įsitikinęs, kad kaltinamieji padarė nusikaltimą, ir už tai jie turi būti nubausti. Jei prokuroras netikėtų tuo, ką daro, būtų beprasmiška tokį darbą dirbti. Kas nuo prokurorų priklauso, šioje byloje padaryta viskas. Teisme advokatai turi teisę gynybai naudoti visas įmanomas priemones, šiuo atveju pakartotinę teismo ekspertizę. Yra ir dar visokių gynybai leistinų veiksmų. Bet kokie papildomi veiksmai užtęsia bylos eigą, ypač kai įtariamųjų advokatas, kaip yra šiuo atveju,visur įžvelgia sąmokslo teoriją.
Nemanau, kad tai normalu, bet pagreitinti teismų darbą sudėtinga.“