Šių metų gegužės 31-ąją Kurklių sinagogoje buvo pristatyta dailininko Vytauto Kasiulio paroda žydų tematika.
Apie lankytojų skaičių „Anykšta“ kalbėjosi su Anykščių menų centro direktoriumi Tomu Tuskeniu.
Pasak T. Tuskenio, šiemet per birželio–rugpjūčio mėnesius parodą Kurklių sinagogoje aplankė daugiau nei pusė tūkstančio lankytojų. Anykščių menų centro direktoriaus teigimu, Vytauto Kasiulio tapyba pirmą kartą Lietuvoje rodoma žydų tematika.
„Dėl parodos aplankymo reikia susitarti iš anksto. Ten būna žmogus, kuris atrakina, jis nėra kaip gidas. Ekskursijos šia tema nebuvo organizuojamos, todėl žmogus parodą apžiūri pats,“ – sakė Anykščių menų centro direktorius.
Pasak pašnekovo, Kurklių sinagogoje veikiančią parodą aplankė įvairūs žmonės, daugelis jų – iš kitų miestų: „Yra procentas ir žydų, yra ir žmonės, besidomintys menu, mokytojai lankėsi grupėmis, žiūrėjo edukacinius filmus, tačiau daugiausia vis tiek yra šeimos ir suaugusieji. Didžiausias procentas lankytojų yra iš kitų miestų“.
T. Tuskenio teigimu, parodą planuojama baigti rugsėjo pabaigoje, tačiau jeigu leis oro sąlygos, parodą bus galima tęsti ilgiau. Pašnekovas teigė, kad Kurklių sinagogoje veikiančios parodos atšalus orams užsidaro, nes patalpos nėra šildomos. Jis pasakojo, kad Anykščių menų centras neturi pakankamai darbuotojų bei finansų, jog Kurklių sinagogoje parodas būtų galima eksponuoti ištisus metus.
Anot pašnekovo, atverti naują parodą Kurklių sinagogoje planuojama, kaip ir kiekvienais metais, birželio pradžioje. Kokia paroda bus eksponuojama vėliau, dar negalėjo nurodyti.
T. Tuskenis sakė, kad Anykščių menų centras šiais metais neapsiribojo tik parodų organizavimu: „Šiais metais Anykščių meno centre įgyvendinome ir papildomas veiklas, įskaitant renginius ir virtualaus edukacinio filmo sukūrimą Vytauto Kasiulio kūrybos tema“, – pasakojo T. Tuskenis. – Bendra šių metų Anykščių menų centro projekto vertė siekia 22 220 eurų, įskaitant finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos ir Anykščių rajono savivaldybės. 90 proc. finansavimo teikia Lietuvos kultūros taryba, o likusią dalį dengia Anykščių rajono savivaldybė.“
Nuo 2021 metų, kai baigėsi ketvirtadalį milijono kainavusi Kurklių sinagogos rekonstrukcija, šis pastatas buvo nenaudojamas beveik metus. Anykščių rajono savivaldybės tarybos sprendimu sinagoga buvo perduota Anykščių meno centrui, kuris šiais metais Kurklių sinagogoje pristatė antrąją parodą. Pirmoji paroda, surengta Kurklių sinagogoje, buvo iš Lietuvos žydų kilusio dailininko Arbit Blato darbų. Ji buvo eksponuojama praėjusių metų birželio–rugsėjo mėnesiais. Pasak T. Tuskenio, šią parodą aplankė 500 lankytojų.
Anot pašnekovo, erdvės pritaikymas parodoms kainavo daug.
„Visa ta reklama, parodos įrengimas kainavo nepigiai, nes mes investavom į apšvietimą, nes prieš tai tam nieko nebuvo pritaikyta. O būtent dėl apšvietimo parodoms rodyti buvo įrengti papildomi projektoriai, kuriais naudojamės ir šiemet. Buvo nupirktos daugkartinio naudojimo sienos, kurias galima išrinkti iš sinagogos ir pervežti bei panaudoti ar perdažyti kaip norim. O šiemet daugiausia į kitas veiklas buvo investuojama“, – pasakojo T. Tuskenis.
Sinagoga labai pasikeitus nuo mano jaunystės dienų,įdomios parodos,bet pasigedau kas sietu su Kurklių žydais.Nėra jokiu ekaponatų,,galetu kas nors papasakot kaip žydai giveno.Idomu kaip jie melsdavosi.šalia gyvenantis žmogus daug ka apie juos žino, galima butų pakviest kad papasakotu kai apsilanko turistai.
nera problemu ,radai ko pasigesti
Pusė tūkstančio skamba daugiau nei kad parodą aplankė vos 500 žmonių.
Maxima per dieną aplanko tiek pat.