![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2024/10/bilinieciai-Copy-2.jpg)
Birželio mėnesio pradžioje Anykščių Jono Biliūno gimnazijos dešimtos klasės mokiniai vieną dieną tapo projekto Maceva (hebrajiškai – „paminklinis akmuo“) savanoriais.
Šios gimnazijos istorijos mokytoja Jūratė Musteikienė sakė, kad tiek vaikams, tiek prie projekto prisijungusiam jaunajam mokytojui iš Jungtinių Amerikos Valstijų Joe (Džo) Jocui ši patirtis – sutvarkyti Anykščių žydų kapų antkapius – buvo labai svarbi.
„Gavau laišką iš Daivos Stankevičienės (Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiosios specialistės – aut. past.), kad atvyksta Maceva projekto atstovai iš Vilniaus, ir reikia pagalbininkų, – kaip tapo projekto dalimi, pasakojo J. Musteikienė. – Labai gaila, kad tą dieną mūsų buvo mažokai, nes tuo pačiu metu buvo suorganizuota ekskursija vaikams. Tačiau vis tiek sudalyvavome ir tikrai nemažai padarėme, nors ir buvo viena bėda – kai Anykščių Komunalinis ūkis pjovė žolę, dalis paminklų buvo užversti medžiais, ir mes jų negalėjome sunumeruoti. Iki kito Maceva atstovų atvažiavimo pasistengsime tai sutvarkyti, o jie žada atvažiuoti po Joninių. Suskaitmeninti kapelių liko nebedaug.“
Šis projektas, pasak J. Musteikienės, vykdomas visoje Lietuvoje, ne išimtis – ir Anykščiai. Pasiteiravus, ar mokiniai noriai įsitraukė į šią veiklą, mokytoja sakė:
„Aš nekviečiu tų, kuriuos reikia prižiūrėti ir gaudyti, o tie vaikai, kurie ateina, jie tikrai domisi, turiu labai šaunių dešimtokų. Taip pat maloniai sudalyvavo ir mokytojas Joe – jam viskas labai įdomu, jis, kadangi turi lietuviško kraujo, labai domisi istorija, visur noriai dalyvauja, įsitraukia – net ir tinklų ukrainiečiams eis pinti. Nors galvojome, kad tvarkydami kapus užtruksime kokių porą valandų, užtrukome visas penkias, ir nė vienas nepasakė, kad pavargo, kad atsibodo, o paminklus valyti ne taip paprasta, yra ir tam tikra eilės tvarka. Kiekvienas užrašiukas yra nufotografuojamas, išverčiamas, suskaitmeninamas, ir bet koks žmogus, vėliau atvažiavęs į šias kapines, galės susirasti savo protėvį.“ J. Musteikienė sakė, jog projekto Maceva atstovė Milda papasakojo ir tai, kas paprastai ant žydų antkapių būdavo iškaldinama.
„Tai mirusiojo vardas, jo tėvo vardas ir paties žmogaus apibūdinimas: batsiuvys, geras žmogus ir panašiai. Jei apie moterį, tai dažniausiai rašoma, kad ji – labai rami. Nėra tokių epitafijų, kaip mūsų senosiose kapinėse, bet apibūdinimai yra. Nors visai netoli žydkapių Troškūnuose esu užaugusi, niekada užrašais nesidomėjau“, – kad ir pačiai buvo naujų patirčių, pasakojo J. Biliūno gimnazijos pedagogė.
Projektas Maceva – tai ne pelno siekianti Viešoji įstaiga, kurios tikslas – išsaugoti ateinančioms kartoms ir Lietuvai litvakų bendruomenės buvimo ženklus – senąsias žydų kapines.
Projekto Maceva tikslas – surinkti ir internetinio katalogo pavidalu paskelbti visą išlikusią medžiagą apie senąsias žydų kapavietes iki Antrojo Pasaulinio karo, nufotografuoti visus išlikusius antkapinius paminklus visose Lietuvos žydų kapinėse, išversti dar įskaitomus paminklinius užrašus.
![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2024/10/biliunieciai-Copy-2-1024x768.jpg)