Jau ne pirmą kartą pasigirsta siūlymai Seimo ar savivaldos rinkimuose leisti balsuoti jaunuoliams nuo 16 metų. Mažiau nei prieš porą savaičių tokį Konstituciją keičiantį įstatymo projektą registravo liberalas Andrius Bagdonas, jį palaikė dar 71 parlamentaras. Latvijoje toks pat pasiūlymas buvo atmestas, o štai Estijoje 16-mečiai jau gali pareikšti savo valią rinkimuose.
Klausiame: ar pritariate siūlymui rinkimuose balsuoti 16 metų asmenims? Ar jie nėra labiau paveikiami vienų ar kitų politikų? Ar brandūs išreikšti savo nuomonę?
Šarūnas GRIGONIS, Anykščių rajono savivaldybės tarybos narys, konservatorius:
„Pats bendrauju su daug jaunų žmonių ir žinau, kad jiems rinkimai nebūna pati aktualiausia tema. Galbūt su ja susipažįsta per pilietiškumo pamokas, bet iš esmės apie rinkimus mažai domisi ir tos informacijos nebūna daug. Jaunimas yra viena pasyviausiai balsuojančių amžiaus grupių. Tik per praėjusius prezidento rinkimus balsavo apie 40 proc. jaunų žmonių, o į Europos parlamentą, atrodo, sumažėjo iki 30 proc.
Man atrodo, kad ėjimas į rinkimus, aktyviosios rinkimų teisės pasinaudojimas yra tam tikras įprotis, kuris turi būti formuojamas nuo jauno amžiaus. Pats eidavau balsuoti su tėvais dar būdamas nepilnametis ir taip išsiugdė įprotis, kad į kiekvienus rinkimus reikia ateiti, reikia pasirinkti pagal save geriausią kandidatą. Man atrodo, ši iniciatyva ir yra susijusi su tuo, kad reikia atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog jauni žmonės turėtų pareigą balsuoti ir išugdyti įprotį. Tą patį rodo ir moksliniai tyrimai – jei balsuoti žmogus ateina 18 metų, tai greičiausiai ateis ir 20-ies, ir 40-ies. Jei praleidi tą pirminį tarpsnį, įprotis ir neišsiugdo.
Manau, kad iniciatyva yra gera, pritarčiau, kad jaunimą reikia šviesti apie pilietiškumą, ypač – apie savivaldą. Aš nepritarčiau, kad 16-mečiai turėtų balsuoti Seimo rinkimuose, reikėtų pradėti nuo savivaldos. Savivaldybės meras, Taryba yra arčiausia jaunų žmonių ir tai paskatintų, tikiuosi, jaunus žmones likti savo mieste, rūpintis jo reikalais, gimtuoju kraštu, o ne palikti savieigai. Ypač kalbu apie Anykščių rajoną, nes 18-19 metų jaunuoliai išvažiuoja į didžiuosius miestus studijuoti ir dažniausiai praleidžia progą balsuoti savivaldos rinkimuose, jaučiasi atitrūkę ir nebemato reikalo ateiti ir atiduoti balsą už savo gimtąjį kraštą.
Manau, kad kartu su šia iniciatyva būtų skatinamas ir pilietiškumo ugdymas mokyklose: kad jaunimui būtų paaiškinta, kas yra pilietiškumas, kodėl reikia eiti balsuoti. Tokiomis kompleksinėmis priemonėmis bendras jaunimo aktyvumas turėtų didėti.
Panašius argumentus, kad jauni žmonės labiau paveikiami, teko girdėti, kai buvo svarstoma Konstitucijos pataisa, ar leisti kandidatuoti į savivaldybės tarybą nuo 18 metų, į Seimą – nuo 21-erių. Šiems argumentams visiškai nepritariu, nes ir pats 18 metų tapau Tarybos nariu. Jaučiu, kad jauni žmonės gali papildyti Tarybą visokeriopai ir labiau atstovauti visiems rajono gyventojams ir, tuo labiau, išmanyti jaunų žmonių problemas. Tikiu, kad kokybiška Taryba, Seimas, turėtų būti sudaryta iš įvairaus amžiaus žmonių.“
Reikėtų leisti balsuoti nuo šešerių metų.