Spalio 16 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąją biblioteką pasiekė ypatinga siunta – didžiulis vokas su dokumentais, atkeliavęs iš garsaus aktoriaus Ferdinando Jakšio (1937–2022) namų bibliotekos. Šią vertingą medžiagą padovanojo aktoriaus žmona Marija Rožė Jakšienė, atrinkusi svarbiausius dokumentus ir prisiminimus iš vyro asmeninės kolekcijos. Tarp jų – keletas laiškų, užrašų knygelė-dienoraštis, 1997 metų gastrolių po Ameriką su spektakliu „Vaižgantas“ kalendorius bei Kosto Ostrausko spektaklio „Šaltkalvis“ programa, kurią kaip režisierius kūrė F. Jakšys.
Vienas įdomiausių radinių – lietuvių kilmės JAV rašytojos Alės Rūtos laiškas, rašytas aktoriui 1997 metų rugsėjo 25 d. Laiške rašytoja A. Rūta dalijasi savo prisiminimais apie vaikystę ir Duokiškio miestelį (Rokiškio r.), kuris jai išliko labai brangus. Šis asmeninis ryšys tarp dviejų kūrybingų asmenybių atskleidžia įdomią kultūrinę ir emocinę sąsają tarp Lietuvos ir JAV lietuvių bendruomenės.
Kitas vertingas dokumentas – straipsnio „Akt. F. Jakšys į Ameriką atvežė „Vaižgantą“ iškarpa. Šį straipsnį, išspausdintą 1997 m. vasario mėnesį laikraštyje „Draugas“, parašė E. Šulaitis, aprašydamas F. Jakšio gastroles JAV su mono spektakliu „Vaižgantas“. Straipsnis ir kartu atsiųstas kalendorius, kuriame pažymėtas gastrolių maršrutas, leidžia įvertinti svarbią aktoriaus kūrybinės veiklos atkarpą.
Marija Rožė Jakšienė taip pat atsiuntė sąrašą su 48 knygomis, kurios buvo dedikuotos jos vyrui. Šios knygos artimiausiu metu papildys jau Anykščių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje pradėtą formuoti knygų su autografais iš aktoriaus asmeninės bibliotekos kolekciją. Tai tik nedidelė dalis radinių iš F. Jakšio asmeninės bibliotekos, kurie neabejotinai suteiks vertingų įžvalgų tiek apie patį aktorių, tiek apie jo kūrybinį kelią ir kultūrinę aplinką, kurioje jis veikė.
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos informacija