Deltuvos šiaurinėje apygardoje Seimo rinkimų antrajame ture nugalėjo socialdemokratas Arūnas Dudėnas. Jis surinko 56,05 proc. balsų. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatas Tomas Tomilinas gavo 43,95 proc. balsų. Nors ir pralaimėjo, tačiau jis taip pat bus 2024–2028 metų kadencijos Seimo nariu. T. Tomilinas į Seimą išrinktas pagal partijos sąrašą.
A. Dudėnas tapo pirmuoju socialdemokratu, per visą Nepriklausomos Lietuvos istoriją laimėjusiu Seimo rinkimus Deltuvos šiaurinėje arba ankstesnėje Anykščių-Kupiškio rinkimų apygardoje.
Beveik visose apylinkėse – Arūno Dudėno triumfas
T. Tomilinas daugiau balsų nei jo oponentas surinko tik Katlėrių (62,4 proc.), Andrioniškio (56,4 proc.) ir Šlavėnų (51,3 proc.) apylinkėse. Vadokliuose abu kandidatai pelnė po lygiai balsų.
Anykščių miesto apylinkėse A. Dudėno persvara prieš T. Tomiliną nebuvo didelė, tačiau visose miesto apylinkėse socialdemokratas rinko bent šiek tiek daugiau balsų nei demokratas. Senamiesčio apylinkėje A. Dudėnas gavo 51 proc., Janydžių – 53 proc., Ažupiečių 53,1 proc., Liudiškiu 50,4 proc.
Triuškinančiai A. Dudėnas laimėjo Dabužiuose (80,6 proc.), Svirnuose (73,6 proc.), Liūdynėje (72,7 proc.), Vašuokėnuose (70 proc.).
Deltuvos šiaurinėje apygardoje Seimo rinkimų antrajame ture dalyvavo 37,9 proc. rinkėjų. Lietuvoje rinkėjų aktyvumas buvo 41 proc..
Tomas Tomilinas varžovą sveikino nesulaukęs visų rezultatų
Abu kandidatai rinkimų rezultatų laukė Anykščiuose, kartu su savo palaikymo komandomis. T. Tomilinas varžovą su pergale pasveikino nelaukdamas galutinių rezultatų. „Sveikinam tave, susitiksime Seime“, – paskambinęs A. Dudėnui, lakoniškai pakalbėjo T. Tomilinas.
Paskui, dėkodamas savo štabo nariams, jis sakė, kad ir toliau dirbs Anykščiams.
„Romanas su Anykščiais tęsiasi, aišku, kad ne toks saldus kaip pirmais metais. Žinot, kaip būna su romanais“, – po rinkimų savo komandai sakė T. Tomilinas.
„Anykštos“ pakalbintas A. Dudėnas dėstė, kad kol kas džiaugiasi pergale, tačiau supranta, kad laukia darbai. „Norint rezultato reikia daug dirbti. Turėsime stiprią frakciją ir galimybes padaryti realius darbus“, – kalbėjo A. Dudėnas.
Vienas dirbs trečią, kitas – antrą kadenciją
A. Dudėnas ir T. Tomilinas yra bendraamžiai. Abiems jiems po 41-erius metus. T. Tomilinas Seime dirbs trečiąją kadenciją iš eilės, o A. Dudėnas parlamentaru buvo 2012–2016 metų kadencijoje.
Ir A. Dudėnas, ir T. Tomilinas yra diplomuoti politikai – abu Vilniaus universitete yra baigę politikos mokslų magistro studijas.
A. Dudėnas yra 11-asis Anykščių rajone išrinktas vienmandatininkas. Įskaičiuojant ir Nepriklausomybės Akto signatarę – Atkuriamojo Seimo narę Ireną Andrukaitienę. 2016–2020 metų Seimo kadencijoje turėjome vieną „bonusinį“ Seimo narį. 2016-ųjų rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų atstovė Greta Kildišienė po pusmečio pasitraukė iš Seimo. O 2017-aisiais surengtus Seimo rinkimus laimėjo jos partietis Antanas Baura. Jis yra vienintelis mūsų apygardos politikas, vienmandatėje apygardoje į parlamentą išrinktas tris kartus. Jis į Seimą išrinktas ir 2000 bei 2008 metais. Niekas kitas ne tik, kad tris, bet ir du kartus išrinktas nebuvo.
„Valstiečiai“ rinkimus mūsų vienmandatėje laimėjo net 5 kartus. T. Tomilinas 2020 metų rinkimuose mūsų apygardoje taip pat triumfavo eidamas su „valstiečių“ vėliava. 2012 metais rinkimus laimėjo Darbo partijos atstovas Ričardas Sargūnas, 2004 metais – „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Vytautas Galvonas. Vienintelį kartą mūsų apygardoje į Seimą buvo išrinkta konservatorė – 1996 metais rinkimus laimėjo Rasa Rastauskienė (dabar R. Juknevičienė – aut. past.). 1992 metais rinkimų nugalėtoju tapo LDDP atstovas Feliksas Kolosauskas. Ši partija pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje susijungė su LSDP. Jauniausia mūsų apygardos Seimo nare buvo G. Kildišienė. Ji į Seimą išrinkta 31-erių.
Ir A. Dudėnas, ir T. Tomilinas bus valdančioje daugumoje
Seimo rinkimų antrasis turas buvo ypač sėkmingas socialdemokratams. Ši partija daugiamandatėje apygardoje pelnė 18, vienmandatėse – net 34 mandatus ir iš viso turės 52 Seimo narius. Pranešama, kad socialdemokratai valdančiąją koaliciją formuos su demokratais (14 mandatų) ir „valstiečiais“ (8 mandatai).
Opozicijoje greičiausiai liks konservatoriai (28 mandatai), „Nemuno Aušra“ (20 mandatų) ir liberalai (12 mandatų). Į Seimą vienmandatėse apygardose išrinkti 3 lenkų rinkimų akcijos atstovai, Nacionalinio susivienijimo lyderis Vytautas Sinica, partijos „Laisvė ir teisingumas“ vedlys Artūras Zuokas.
Kaimyninėje Utenoje rinkimus laimėjo nepartinis Vitalijus Šeršniovas. Nalšios šiaurinėje apygardoje (Visagino sav., Ignalinos ir Zarasų raj.) Seimo nariu išrinktas liberalas Jevgenij Šuklin, Nalšios pietinėje (Molėtų ir Švenčionių rajonai) – socialdemokratas Šarūnas Birutis, Sėlos rytinėje (Zarasų ir Rokiškio rajonai) – socialdemokratas Tadas Barauskas, Deltuvos pietinėje (Ukmergės ir Širvintų rajonai) – socialdemokratė Indrė Kižienė.
Vienmandatėje apygardoje liberalui Simonui Kairiui rinkimus pralaimėjęs konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pranešė, kad jis traukiasi iš partijos pirmininko pareigų bei atsisako Seimo nario mandato, kurį jis gavo daugiamandatėje apygardoje.
Naujienų agentūra BNS pranešė, jog Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis sako, kad Seimo rinkimus laimėjusios Socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė neleido jam suabejoti, kad bus Vyriausybės vadove.
Socialdemokratai pretenduoja į 10 ministerijų
Pirmadienį pasirodė informacija, kad socialdemokratai pretenduotų bent į 10 ministrų postų. Prioritetinėmis įvardijamos Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Tad koalicijos partneriams iš viso liktų tik 4 ministerijos.
Pirmadienį nebuvo atmestas variantas, kad į koaliciją bus pakviesti ne „valstiečiai“, o liberalai. Dėl demokratų bendradarbiavimo su socialdemokratais, panašu, jog klausimų nekilo.
Partijos sėkmės atveju T. Tomilinas buvo minimas kaip demokratų pretendentas į Aplinkos ministrus. Jeigu demokratams bus skirtos tik dvi (geriausiu atveju – trys) ministerijos, vargu, ar T. Tomilinas gali tikėtis šio posto.
Baisu.
O ar kada prieš rinkimus kalbėjo tiesą?Šlykštu ir bjauru,kai atsakingas asmuo sapalioja ir žada kažin ką,kad tik gautų kuo daugiau rinkėjų balsų.Panelė iš pat pradžių suokė visokius pažadus,tiesiog apgaudinėjo rinkėjus,nes neplanavo sėdėti ir iš peties dirbti vyriausybėje,o patogiau sėdėti ten ir gauti didelius pinigus(per daug nepersidirbant ir be asmeninės atsakomybės).O kodėl pensijinio amžiaus liko patogiai sėdėti Briuselyje?Dideli pinigai labai glosto ir kišenę,ir samimeilę? Štai ir pasirodo tikras veidelis…o vaizdelis labai nekoks…
Ten gali nieko nedirbti ir pinigai eina, o dirbti ni nemoka o ir noro nėra.džiaukitės mulkiai
Istorinė yra Blinkevičiūtės melagystė ir pabėgimas nuo atsakomybės .
Tomilino romanas bus be pabaigos su šytiek mergu.
Nebežinai ką rašyti